Економіка в умовах війни: в Україні — безпрецедентний дефіцит бюджету, в Росії — відкат на 4 роки тому

. Фото: Facebook/Генштаб ЗСУ

Повномасштабна війна Росії проти України, яку 24 лютого 2022 під виглядом так званої “спецоперації” розв’язав президент РФ Володимир Путін, продовжує негативно впливати на українську економіку.

З початку вторгнення валовий внутрішній продукт (ВВП) України скоротився на понад третину, інфляція різко зросла, а бюджетний дефіцит зріс до критичного рівня.

Війна також сильно б’є і по економіці країни-агресора. До численних санкцій Заходу, які були введені проти Росії, додалися безпрецедентне скорочення фінансових надходжень від експорту енергоносіїв, а також так звана “часткова мобілізація”, яку затіяв Путін після військових провалів російської армії в Україні.

Про те, які наслідки російсько-українська війна робить на економіки двох країн, скільки витрачає Росія на війну і як фінансово Захід допомагає Україні, в ефірі телеканалу FREEДOM розповіли експерти.

Економіки України та Росії під час війни

Згідно зі звітом Міжнародного валютного фонду (МВФ), у другому кварталі поточного року зростання ВВП України у річному вимірі скоротилося на 37,5%. Аналітики Фонду вважають, що за підсумками 2022 року ВВП України знизиться на 35%, а інфляція до кінця року сягне 30%.

У МВФ нагадали, що війна спричиняє безпрецедентне збільшення бюджетного дефіциту.

“Податкові надходження були обмежені через зниження економічної активності. Тим часом попри скорочення другорядних витрат, витрати продовжували зростати переважно через оборону. У результаті у 2022 році на кінець серпня дефіцит бюджету без урахування зовнішніх грантів досяг 13,9 % ВВП. Завдяки значному приросту неподаткових доходів, який забезпечується зовнішніми грантами, загальний дефіцит бюджету на кінець серпня був нижчим і становив близько 8% від ВВП”, — йдеться у звіті.

За даними Міністерства економіки, у серпні та вересні падіння ВВП України становило приблизно 35% (±2%). Водночас у Мінекономіки прогнозували, що після закінчення трьох кварталів падіння ВВП сповільниться і становитиме приблизно 30%.

У міністерстві вважають, що одним із факторів, який може вплинути на економічні показники, є покращення динаміки транспортних перевезень, завдяки чому у вересні український експорт у грошовому еквіваленті збільшився порівняно зі серпнем більш ніж на 23%.

У МВФ зазначають, що зараз українська економіка пристосовується до реалій війни: через те, що активні бойові дії перемістилися на схід та південь України, активність у небойових зонах стабілізувалася.

У той же час, з огляду на те, що війна стала затяжною, перспективи української економіки на 2023 рік МВФ оцінює вкрай стримано.

Щодо Росії, то лише за перший квартал поточного року військова авантюра Путіна відкинула економіку РФ на чотири роки. Таким чином, повномасштабна війна Росії проти України стала основною причиною одного із найтриваліших економічних спадів в історії Російської Федерації.

За даними Bloomberg, на початку року російська економіка демонструвала більш-менш впевнене зростання: 5,7% у січні та 4,2% у лютому, а загальне зростання за перший квартал становило 3,5%.

Проте у другому кварталі економічні показники почали суттєво падати. Зокрема, валовий внутрішній продукт (ВВП) уперше за рік зменшився на 4,7% у річному обчисленні.

“Економіка втратить чотири роки зростання, повернувшись до своїх розмірів 2018 року в другому кварталі. Ми очікуємо, що скорочення сповільниться в четвертому кварталі через м’якшу грошово-кредитну політику, яка підтримує попит. Проте у 2023 році економіка втратить ще 2 %, оскільки європейська заборона на енергоносії знизить експорт”, — такий прогноз зробив аналітик Bloomberg Economics щодо Росії, Центральної та Східної Європи Олександр Ісаков.

У вересні, згідно з даними Мінекономрозвитку РФ, падіння російського ВВП у річному обчисленні становило 5%. У серпні цей показник дорівнював 4,1%, у липні падіння ВВП склало 4,3%, у червні – 5%, у травні – 4,5%, у квітні – 2,7%. За інформацією міністерства, у третьому кварталі спад ВВП РФ становив 4,4%.

За дев’ять місяців 2022 року падіння ВВП, за оцінками міністерства, становитиме близько 2%. У той же час, спад російської економіки в 2022 Мінекономрозвитку РФ оцінило на рівні 2,9%, а в 2023, за прогнозами відомства, воно складе 0,8%.

За прогнозами МВФ, російська економіка у 2023 році скоротиться на 2,3%. До початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Міжнародний валютний фонд прогнозував зростання економіки РФ на рівні 2,1%.

Читайте також: “Тягуча” інфляція чекає на Росію, ефект від санкцій посилюватиметься — прогнози економістів (ВІДЕО)

Як розповів в ефірі телеканалу FREEДОМ головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус, за даними на 2021 рік, економіка РФ становила лише 2% загальносвітової. Тобто економічні можливості Росії непорівнянні з фінансовим потенціалом так званого колективного Заходу, який активно підтримує Україну.

“Надії Росії на те, що у нас і на Заході швидко закінчаться гроші та можливості, не порівняти з російськими надіями, що цієї зими прийде “генерал Мороз”, і це дуже сильно змінить бажання наших партнерів у Євросоюзі допомагати Україні. Але що зробив ЄС за останні півроку? Вони дуже сильно диверсифікували свої джерела отримання газу.Таким чином, зараз резервуари зберігання газу ЄС заповнені практично на 100%. Тобто вплив Росії настільки мінімізовано, що вже міністр енергетики Італії сказав, що вперше з 1974 року Італія за тиждень не купила жодної краплі газу в Росії. Це говорить про те, що фактор, на який Росія дуже сподівається, практично випарувався”, — розповів експерт.

Згідно з офіційними даними Мінфіну РФ, Росія на війну з Україною щодня витрачає близько 21 млрд рублів (338 млн 188 тис. доларів) або майже мільярд рублів на годину. Для порівняння: бюджет Республіки Адигея на 2022 рік склав 31,6 млрд рублів, а річний бюджет Єврейської автономної області на 2022 рік і того менше — 15,4 млрд рублів.

У свою чергу член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзін в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив, що один день війни проти України обходиться Російській Федерації набагато дорожче.

“Виходячи з тих цифр, які є на сьогоднішній момент, щодня Російська Федерація витрачає на війну близько 600-700 млн доларів залежно від обсягу витрачених боєприпасів і техніки. Приблизно в такі гроші обходиться щодня війна. Коли РФ отримувала від продажу енергоносіїв до Євросоюзу?” 800 млн доларів, для неї тиск, пов’язаний із витратами на війну, був незначним, але у зв’язку з посиленням санкцій, в першу чергу на енергоносії, у зв’язку з ембарго на нафту, у зв’язку з передбачуваним запровадженням обмежень цін на нафтопродукти, баланс між доходами і видатками лише на цей вид витрат держбюджету буде, звісно, ​​у бік збільшення видатків”, — поінформував експерт.

Іван Ус підкреслив, що Росія витрачатиме максимум своїх ресурсів на війну, навіть якщо російський народ голодуватиме.

“Щодо можливостей РФ, то добре відповіла російська економістка Наталя Зубаревич, яка сказала, що в березні була надія, що в Росії менше ресурсів. Проте певні запаси вони все-таки мають, і завдяки цим запасам вони все ще тримаються. Але ці запаси не вічні. За даними з відкритих джерел, прем’єр-міністр РФ Мішустін забрав з Фонду національного добробуту в жовтні 1 трлн рублів. До цього в цьому фонді було 11 млрд рублів, відповідно, залишається 10, і це, якщо ми віримо статистиці. Мені здається, якщо російська економіка споживає стільки грошей на місяць, то нескладно порахувати, що десь через півроку або сім-вісім місяців у Росії просто не буде ресурсів для того, щоб не лише продовжувати війну, а й для того, щоби функціонувати як держава”, — пояснив аналітик.

Про те, що Росія внаслідок своєї бездумної військової кампанії може поринути у фінансовий хаос, йдеться також у звіті Інституту вивчення війни (ISW, США).

“Кремль зіткнеться з дефіцитом бюджету, який виснажить резерви Москви до найнижчого рівня за останні роки через прогнозоване скорочення доходів від енергоресурсів, санкцій та витрат на мобілізацію в Росії”, — повідомляється в документі.

В ISW підкреслили, що керівництво РФ продовжує значною мірою покладатися на фінансове заохочення росіян до війни в Україні, що продовжуватиме тиск на російську економіку протягом десятиліть.

“Російські офіційні особи обіцяють зарплату добровольцям та мобілізованим, яка більш ніж удвічі перевищує середню заробітну плату російських громадян до та під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Кремль намагається перекласти частину видатків на формування сил на суб’єкти Російської Федерації, але, ймовірно, незабаром йому доведеться активніше використовувати федеральний бюджет”, — заявили в організації.

Допомога Заходу

9 вересня Світовий банк, Кабінет міністрів України та Європейська комісія (ЄК) презентували спільний аналітичний звіт Ukraine Rapid Damage and Needs Assessment (“Швидка оцінка завданих збитків та потреб на відновлення”), який присвячений оцінкам збитків від війни та відновлення України.

Згідно з документом, на відновлення соціального та виробничого секторів та інфраструктури України необхідно 349 млрд доларів, що майже в 1,5 раза перевищує ВВП країни у 2021 році (200,1 млрд доларів).

Звіт містить оцінку наслідків війни в період з 24 лютого до 1 червня 2022 року, тому ця цифра не є остаточною. Повну вартість відновлення України можна буде назвати лише після закінчення бойових дій на усій території країни.

У жовтні стало відомо, що Конгрес США обговорює новий пакет допомоги для України на 50 млрд доларів. Його планують узгодити до січня наступного року, після того, як новий склад Конгресу розпочне роботу після виборів, запланованих на 8 листопада.

Президент США Джо Байден наголосив, що фінансову та військову допомогу Україні скорочувати в жодному разі не можна.

“Ми повинні продовжувати [надавати допомогу]. Крім того, переговори про майбутній пакет фінансування важливі через нагальність та необхідність”, — зазначив член Палати представників США Джим Коста.

Крім цього, Європейський Союз планує надати Україні 18 млрд євро. У планах ЄС профінансувати близько половини дефіциту бюджету України у 2023 році.

Як повідомляє Politico, Європейська комісія підготувала варіанти, за допомогою яких держави-члени можуть фінансово підтримати Україну в умовах війни. За інформацією видання, документ передбачає три способи підтримки України:

• позику під так званий “запас міцності” (різниця між максимальною сумою від грошових надходжень країн-членів ЄС та витратами ЄС);

• надання бюджетних гарантій Єврокомісії – у цьому випадку гарантії покриватимуть 100% суми, а не 61%, оскільки “іншого бюджетного покриття” у бюджеті ЄС не залишилося;

• надання бюджетних гарантій без національних. При нестачі коштів ЄК має скоротити заплановані витрати Євросоюзу та надавати кредити на зворотній основі.

Раніше канцлер Німеччини Олаф Шольц заявляв, що для відновлення України необхідно розробити план Маршалла. Такий після Другої світової війни діяв для всієї Європи. Також Шольц наголосив, що допомагати Україні потрібно з огляду на те, що в майбутньому вона стане частиною Євросоюзу.

“Для мене відданість Європейського Союзу Україні як майбутньому члену є одним із найважливіших геополітичних рішень нашого часу. Наші глобальні зусилля як щодо відновлення України, так і щодо продовження процесу вступу до ЄС принесуть величезну синергію. Від цього сильнішою буде не лише Україна, але і Європа загалом”, — заявив Олаф Шольц.

Як заявив в ефірі телеканалу FREEДОМ директор Центру міжнародних досліджень Володимир Дубовик, завдяки фінансовій допомозі партнерів українська економіка тримається на плаву.

“Хоча зі зрозумілих причин наша увага сфокусована на зброї, бо йде велика війна, і ми всі переживаємо, що там відбувається на фронті… Є й інший, дуже важливий, життєво важливий виклик для нашої безпеки — це стан економіки. Без західної підтримки вона б уже давно впала, чесно кажучи. Але вони підтримують нашу економіку на плаву”, — сказав Дубовик.

Експерт зазначив, що підтримка Україні йде як від США та західних союзників, так і від різних міжнародних організацій.

“Якщо щодо зброї, то американці тут, звичайно, абсолютні лідери, плюс там кілька інших країн, які багато допомагають нам. То щодо грошей на енергетику, на житлову проблему, на допомогу українським біженцям, на допомогу українським внутрішньо переміщеним особам і так далі, на все це дають багато грошей і європейці, і, наприклад, така країна, як Німеччина, яку ми іноді критикуємо, що хотіли б більше зброї від них, але вона допомагає дуже суттєво у фінансовому питанні, що теж дуже важливо, потрібно пам’ятати про те, що коли війна буде закінчена, сподіватимемося, що скоро це відбудеться після нашої перемоги, тоді потрібно буде відновлювати нашу економіку. І тут теж буде, звичайно, колосальна роль Заходу, Америки, європейських наших партнерів”, — зазначив Дубовик.

Читайте також: Техніка, гроші та зброя: як світ сприяє Україні у її боротьбі з російською агресією

Прямий ефір