Економіка Росії не має ресурсів для розвитку, вона з’їдає сама себе — про це свідчать підвищення податків, відбір прибутку в бізнесу, відсутність інвестицій. Про це сьогодні, 15 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив російський економіст, доктор економічних наук, професор Ігор Ліпсиц.
“Ми препарували нещодавно, як зросла економіка Росії. Президент Путін розповідав чудові історії про те, що на 3,6% зросла економіка Росії — швидше за всіх у світі. Загалом, прогрес та щастя. Коли розбираєшся, з’ясовується, що там значною мірою зростання було пов’язане з тим, що підприємства бояться залишитися без постачальників, терміново накопичують запаси, кладуть їх на склад, заморожують капітал. Якщо весь цей панічний настрій прибрати, то чисте зростання там поки виходить теж 1,2% – 1,4%. Ось уже понад 10 років російська економіка майже не зростає. Зростання крихітне: 1,2% — це мізер, це вже нічого не дає. Ну і, мабуть, далі буде приблизно так само, тому що, загалом, ресурси для розвитку швидко вичерпуються, й російська економіка зараз починає сама себе з’їдати, забирати гроші у тих, хто мав би розвиватися”, — сказав він.
Економіст зазначив, що вже зараз у РФ почалася робота з реформи податкової системи. Усі деталі поки що невідомі, але є інформація, що ставку податку на прибуток буде підвищено до 25%.
“З одного боку, у бізнесу забирають більше прибутку, а з іншого боку, кажуть, давай, бізнес, рости швидше. А коштом яких ресурсів? Кредити дорогі. Власного прибутку залишається менше, тому що держава забирає на фінансування військових витрат. Зовнішні інвестори не приходять у Росію. Зовнішніх позик ніхто Росії поки що, як бачите, не дає. Ну, що за дива? Значить, тільки одна відповідь — будуть запускати порожні гроші в обіг. Але тоді за це економічне зростання Росія заплатить інфляцією, відповідно збіднінням населення. А збідніння населення — це скорочення внутрішнього попиту”, — констатував Ліпсиц.
Що стосується ставки Путіна на військову економіку, то доктор економічних наук нагадав — за такою моделлю жив Радянський Союз.
“Була величезна оборонна промисловість, величезні заводи, які зараз якраз й клепають усе військове обладнання, їх зараз знову запустили на повну потужність. Але економіка виявилася злиденною, убогою, безприбутковою, і в підсумку впала. І Радянський Союз розпався, тому що населенню було абсолютно не цікаво рятувати Радянський Союз, рятувати свою колишню модель життя. Магазини були порожні, гроші дівати було нікуди, життя було таке важке в цьому побутовому сенсі, нецікаве. І народ із задоволенням подумав, бог із ним, із Радянським Союзом, можливо, тепер хоч заживемо. І Радянський Союз розпався за три дні, й ніхто не став на його захист, тому що економіка так втомила радянський народ, що всі її із задоволенням віддали в минуле. Ось приблизно до такого ж іде зараз і Росія шляхом військових перегонів видатків”, — зазначив Ліпсиц.
Читайте також: Росіяни беруть кредити на їжу: як Кремль маніпулює статистикою щодо рівня бідності, розповів Несходовський
Нагадаємо, як заявив кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус, Росія недоотримує доходи в нафтопереробній галузі, у зв’язку з чим закладений у федеральний бюджет план із дефіциту на 2024 рік майже виконано вже до кінця лютого.