Економіка РФ летить у безодню: можливий дефолт Росії обговорюємо з експертами

Ілюстративне фото: trans.info

Стан російської економіки, яка перебуває під санкціями, погіршується з кожним днем. Тільки за 4 місяці поточного року дефіцит бюджету РФ склав рекордні 3,4 трлн рублів.

Це при тому, що восени російська влада розраховувала, що за весь 2023 рік дефіцит бюджету буде менше ніж 2,9 трлн рублів.

Крім цього, набув чинності 11-й пакет санкцій проти Російської Федерації, який містить заборону на транспортування російської нафти північною гілкою нафтопроводу “Дружба”, обмеження на в’їзд до країн Європейського Союзу зареєстрованих у Росії вантажівок, а також заходи проти обходу раніше введених обмежень.

“Наші санкції вже завдають важкої шкоди російській економіці та здатності Кремля фінансувати свою агресію. Сьогоднішній пакет посилює наш тиск на Росію і путінську військову машину. Борючись з обходом санкцій, ми посилимо тиск на Росію, ще більше позбавляючи її ресурсів, яких вона так відчайдушно потребує, щоб продовжити вести незаконну війну проти України”, — заявив глава європейської дипломатії Жозеп Боррель.

В умовах жорсткого санкційного тиску керівництву РФ доведеться вживати доволі радикальних і болючих заходів, які в будь-якому разі вдарять по кишені пересічного росіянина.

Про те, що відбувається зараз з російською економікою, і куди режим Путіна веде свою країну, в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:

  • Олег Устенко, радник голови Офісу президента України;
  • Олег Пендзин, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу;
  • Олександр Савченко, професор, ректор Міжнародного інституту бізнесу, банкір, економіст;
  • Іван Ус, кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень.

ОЛЕГ УСТЕНКО: Дефіцит держбюджету в РФ може гаситися тільки двома способами

— Економіка, яка важила 1,9 трильйона доларів, важить зараз набагато менше, я маю на увазі за валовим внутрішнім продуктом. Економіка, яка могла продовжувати експортувати свої енергетичні ресурси по всьому світу, могла користуватися всіма благами цивілізованого світу, врешті-решт, опинилася в тій ситуації, коли валовий внутрішній продукт, за їхнім прогнозом на цей рік, може зрости на 0,7%.

Але в реальності ми розуміємо, що відбувається різке збіднення російської економіки в тому плані, що вона повністю стає на військові рейки. І якщо ви подивитеся на це зростання економіки Росії, то воно спостерігається буквально в декількох секторах. І всі ці вони пов’язані з війною – ось що є лейтмотивом зараз для російської економіки.

Ті сектори економіки, які націлені на звичайного споживача, не просто не показують навіть повільного зростання або маленького зростання – вони показують падіння. Це легко переконатися в цьому, коли проаналізувати цифри Держкомстату Російської Федерації. Якщо ви подивитеся на ситуацію, яка складається для доходів державного бюджету Російської Федерації, вона фактично патова.

Незважаючи на те, що дефіцит державного бюджету Російської Федерації прогнозувався цього року на рівні близько 3 трлн рублів, цю межу вже було переступили ще у квітні поточного року — за квітень вони перебували на позначці 3,4 трильйона. Травнева статистика начебто трохи краща, але це абсолютно тимчасове явище.

Дефіцит залишається незмінним, доволі високим — 3,4%, якщо тільки припустити, що її не малювали в травні, що теж вельми можливо в умовах Росії. Але все ж таки слід пам’ятати, що подібного роду дефіцити фінансувати для Росії просто нізвідки. У тому плані, що перші санкційні пакети, які були прийняті, повністю відрізали російський ринок від зовнішніх ринків запозичення капіталу.

І чи то державне підприємство, чи то держава Росія, чи то приватний бізнес у Російській Федерації – у тебе немає можливості користуватися тими благами цивілізованого світу, коли ти міг просто взяти гроші, проінвестувати і користуватися ними, заробляючи прибуток усередині своєї країни. У цьому випадку для Росії цей шлях неможливий.

І дефіцит державного бюджету зараз у Російській Федерації може гаситися фактично тільки двома такими основними способами.

Перша — це інфляція, і про що ми вже досить активно чуємо, включно з виступами глави Центробанку Російської Федерації та заявами, які робить Центробанк РФ про так звану інфляційну політику та можливе збільшення облікової ставки, що є явним свідченням того, що відбувається друкування грошей.

Тобто йде монетизація, часткова монетизація дефіциту державного бюджету. Про всяк випадок нагадаю, що інфляція б’є одразу по всьому. Вона не б’є тільки по військово-промисловому комплексу або по державних чиновниках. Вона б’є по всіх, але найбільше вона б’є по найбідніших, яких у Росії досить багато.

І потьомкінське село — це ні що інше, як звичайне потьомкінське село. Коли в тебе є інфляція в країні, коли вона активно розкручується, і коли немає можливості її зупинити, рівень доходів населення продовжуватиме знижуватися.

А другий тренд, який уже теж активно задіюється, як і в будь-якому тоталітарному режимі, пов’язаний із тим, що, найімовірніше, керівництво РФ і еліти підуть на те, щоб скорочувати витрати, пов’язані не з репресивним апаратом, не з військово-промисловим комплексом, а продовжувати фінансувати ці сектори. І потенційно доходи звичайних російських громадян продовжуватимуть тренд на зниження. Тому погане це лиха біда початок.

ОЛЕГ ПЕНДЗІН: Та парадигма, в якій існує економіка РФ, довго не протягне

— Якщо у вас усе чудово в економіці, ви максимально широко інформуєте громадськість про те, які у вас чудові показники, і в такий спосіб піднімаєте моральний дух суспільства. Коли ви починаєте закривати якусь інформацію, до того ж масово, це починає говорити про те, що нібито не все так добре в Данському королівстві.

Періодично вилазять на світ висловлювання російських економістів про стан російської економіки.

Глава Центробанку Росії Набіулліна сказала, що в нинішньому становищі російської економіки потрібно або зменшувати витрати, або підвищувати податки. Тому що та парадигма, в якій сьогодні існує економіка РФ, довго тягнутися не може.

Щоб зрозуміти, про що йдеться, у двох словах, виглядає це так: до початку активної фази бойових дій російська економіка давала серйозний профіцит російському бюджету. Гроші, які активно лилися в російську економіку, зокрема й ішли до Фонду добробуту як такий собі гаманець на “чорний день”.

У Фонді добробуту станом на початок 2022 року було аж 14 трильйонів російських рублів. Причому основні суми були в дуже ліквідних грошових одиницях.

Почалася війна. У результаті всіх цих процесів, у результаті санкційних обмежень, які, як каже лідер Російської Федерації, нібито “жодним чином не вдарили по російській економіці” з профіцитної економіки російська економіка стала дефіцитною.

Що це означає? Це означає, що за 2022 рік російський бюджет намалював 3,2 трильйона дефіциту. У 2023 році в бюджеті було передбачено 3 трильйони дефіциту, але ми вже бачимо, що він за 5 місяців наближається до 4 трильйонів.

Яким чином російська влада виходить із ситуації, коли вона змушена вишукувати кошти для покриття дефіциту? Вона продає активи Фонду добробуту. Щомісяця російська влада продає до півтонни золота з коштів, з активів Фонду добробуту.

Чому це настільки важливо і чому я акцентую саме на цьому питання. Проблема полягає в тому, що ви, маючи дефіцит, маєте в будь-якому разі шукати джерела погашення дефіциту. Що таке дефіцит? Це коли ваші витрати перевищують доходи? Ну, намалювати папірці можна у вигляді російських рублів, але товарів більше не стане. Тому звідкись треба брати ліквідний ресурс, яким ці товари закуповувати.

Ну ось починається продаж активів Фонду добробуту. Але ми повинні розуміти з вами, що Фонд добробуту не нескінченний. І про це говорить пані Набіулліна. Що ще трішечки таких санкційних обмежень, які, як каже Путін, жодним чином не впливають на російську економіку, і Росії доведеться або скорочувати видатки, або підвищувати податки, тому що інакше ви з дефіцитом не боретеся. Залучати сторонні кошти, шукати кредити зовнішні Росія не може, тому що першим соціальним пакетом було накладено заборону на рефінансування російського боргу.

Тобто залучити кредити для того, щоб погасити цей дефіцит, Росія не має можливості. Тому єдиний шлях — це підвищення податків. Як реагує бізнес на підвищення податків? Бізнес тікає. Ну, тому що платити більше за те, що ви отримуєте, менше, нікому не хочеться.

Як буде в цій ситуації реагувати простий російський споживач? Простий російський споживач отримуватиме менше доходу, при тому, що ціни активно зростатимуть. Це об’єктивна ситуація будь-якої економіки.

Ну і остання “вишенька на торті” — це те, про що говорила пані Набіулліна — це небезпека скочування російської економіки в планову економіку, командно-адміністративну.

Іншими словами, що це означає? Це та модель економіки, яка існувала за Радянського Союзу, це та модель економіки, яка показала свою категоричну неефективність. І це та модель економіки, яка в результаті призвела до розвалу Радянського Союзу.

ОЛЕКСАНДР САВЧЕНКО: Ситуація в Росії нагадує ту, яка була на момент розвалу СРСР

— Мета Путіна очевидна: це відновити Радянський Союз, ввести сучасну Росію не вперед, як це робить весь світ, а назад.

У Гарвардському університеті проводилися дослідження, і я тоді дійшов висновку, що Радянський Союз розвалився, коли його ВВП почав прагнути до 1% від світового. А в хороші часи він сягав 15%.

А 2013 року ВВП Росії наближався до 3% від світового. Тобто за 25 років він відновився. Але зараз ВВП Росії стрімко наближається до того ж 1%.

От я навіть можу передбачити, що, коли курс рубля до долара буде 100, а реальний ВВП впаде ще на 10%, що якраз може трапитися наступного року, то якраз і буде колапс економіки Росії?

Тепер друге моє спостереження: фактори, які сприяли колапсу Радянського Союзу – це падіння доходів від нафти й газу — проявляються і зараз. Нафтогазові доходи Росії цього року вдвічі менші, ніж торік. І є велика надія, що наступного року ситуація буде тільки гіршою, тому що санкції мають наростати.

Ось і третій фактор вирішальний. Чому розпався Радянський Союз? Тому що Україна проголосувала на референдумі за вихід із Радянського Союзу, і він буквально за кілька днів почав розпадатися і розпався в Біловезькій пущі. Тобто саме український фактор розбив цю імперію зла.

Зараз ситуація теж, по суті, дуже сильно нагадує ту, яка була 30 років тому, і навіть більше. Український наступ, перевага інтелекту української армії і західне озброєння означає те, що ми переможемо у військовому протистоянні. І мені здається, це буде вирішальним ударом по розпаду вже сучасної маленької імперії зла.

ІВАН УС: Економічні проблеми в Росії проявляться за кілька місяців

— Дуже довгі були дебати з приводу 11-го пакета санкцій. І що, що ми побачили в цьому пакеті? Це заборона на транзит більшості товарів.

Ось мене завжди бентежить слово “більшість”. Більшість — це скільки? Це 51%, це 99%? Отже, тут ситуація розмита. Проте, виходимо з того, що більшість товарів тепер ввозити буде не можна.

Чому це важливо? Тому що санкції обходили елементарним шляхом: створювали компанію десь у Казахстані, або в іншій країні Середньої Азії, потім вона замовляє товари, які йшли на території Росії. На якомусь етапі цей товар зникав. А компанія, яка замовляла, повідомляла, що товар отримано. І виходила ситуація, коли формально де-юре все дотримано, але де-факто санкції було порушено.

Тому зараз цю лазівку я не скажу, що на 100%, але істотно скоротять, оскільки на 100% нічого неможливо зробити, як мені здається. І будь-яке ускладнення веде до подорожчання продукції. З огляду на стан економіки Росії, зокрема, фактор подорожчання, для неї буде тиснути все більше.

Я не скажу, що він ще поки що настільки критичний, але, тим не менш, ті цифри, які ми бачимо за бюджетом Росії, за негативним сальдо, а по суті, дефіцитом бюджету, який уже Росія починає приховувати, – вони дивовижним чином за квітень здали цифри дефіциту 3,4%, а за травень місяць сказали, що “у нас нуль”. Тобто, 3,4% залишилося, але в травні було все добре.

Я сумніваюся, що це правда. Найімовірніше, там дійсно є проблеми, і ці проблеми будуть, зокрема, тиснути на економічну ситуацію в Росії. І десь місяці через два вони проявляться в повному обсязі.

Прямий ефір