Україна разом із партнерами працює над новими секторальними санкціями проти Росії. Про це заявила міністерка економіки України Юлія Свириденко. За її словами, це будуть обмеження у ІТ-сфері, санкції проти ядерної енергетики, а також ембарго на продаж золота. Над пакетом працює група Єрмака — Макфола, передає FREEДОМ.
З початку вторгнення Росії в Україну Кремль частково засекретив дані економіки, публікує лише позитивні показники, як практикували за часів СРСР. Однак, сумнівів у тому, що санкції Заходу почали працювати, немає. Згідно з дослідженням Єльського університету, імпорт до Росії скоротився, а її виробники мають труднощі з отриманням компонентів, у тому числі напівпровідників, необхідних для виробництва високоточних ракет. Погіршилося становище Росії і як експортера: Москва змушена продавати більше вуглеводнів в Азію з великою знижкою, доки Європа стрімко скорочує споживання російського газу. Але цього, як наполягають в Офісі президента України, недостатньо.
“Важливо запровадження санкцій щодо експорту російського золота з таких юрисдикцій, як Сінгапур — це хаб для золота, проте поки що Сінгапур не дуже активно санкціонував РФ. Необхідно націлитись на російську золотодобувну та виробничу галузі, а також різноманітні брокерські компанії, посередників і перепродавців золота”, — заявив керівник Офісу президента України Андрій Єрмак.
У Євросоюзі тим часом уже розробляють 9-й пакет санкцій. Як стало відомо, до нього може увійти механізм конфіскації заморожених російських державних активів: від 300 до 500 млрд дол.
“Самі собою активи держави захищені міжнародним правом, і зараз Україна активно співпрацює з державами, які нас підтримують, щоб знайти ці механізми, які змогли б зняти імунітет з суверенних активів РФ і було можливо передати їх нам”, — пояснив член Міжнародної експертної групи щодо санкцій Олександр Лисенко.
Нові санкції Заходу можуть торкнутися не лише Російської Федерації, а й Ірану. Його можуть покарати за постачання Москві зброї, яку вона використовує у війні проти України.
“США і наші партнери та союзники подумають над санкціями, додатковими до вже застосовуваних проти Ірану, за постачання цих дронів. Ми зробимо все, що можемо, щоб запобігти постачанню зброї з Ірану до Росії”, — заявила помічниця держсекретаря США у справах Європи та Євразії Карен Донфрід.
Чим більше злочинів чинить режим Путіна, тим менше країн готові підтримувати Росію навіть на словах. Парламентська асамблея Ради Європи стала першою міжнародною організацією, яка визнала правлячий у Росії режим терористичним. Експерти впевнені, що подібні рішення інших інституцій не забаряться.
“Все-таки визнати Російську Федерацію державою-спонсором тероризму. По суті, цей статус взагалі припиняє будь-які можливості для співпраці та торгівлі з Російською Федерацією. Це одразу бан на всі їхні фінансові організації, їхні банки, на їхні енергоресурси та будь-які інші ресурси”, — коментує Олександр Лисенко.
Теоретично визнати Росію країною спонсором-тероризму може будь-яка країна, як це зробили Литва та Естонія. Але найкраще, кажуть економісти, якщо це зроблять США: вони мають значно більше можливостей змусити інші країни до виконання санкцій.
Читайте також: Позитивне сальдо торгового балансу РФ сягає 20 млрд дол. на місяць: санкції необхідно посилювати, — економіст