Економічна модель Росії вже мало відрізняється від радянської: звідки беруться гроші на війну, розповів Пендзин

Олег Пендзин. Фото: facebook.com

Економічна модель Росії вже мало відрізняється від радянської. Таку думку сьогодні, 22 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

“Економічна політика Російської Федерації сьогодні мало відрізняється від епохи холодної війни й часів Радянського Союзу. І я б не був настільки оптимістичний, що сума військових витрат Російською Федерацією досягнута не буде. Буде. Вона буде досягнута насамперед шляхом зменшення соціальних виплат та, напевно, секвестру бюджету”, — сказав економіст.

На його думку, це станеться після виборів у РФ, імовірно, на початку літа наступного року.

“Об’єктивно російська економіка не буде витягати обидва напрямки. І попри популістські заяви Міністерства фінансів Російської Федерації, що соціальні виплати перебувають у пріоритеті, у даній ситуації, я думаю, що військові видатки буде профінансовано в повному обсязі завдяки скороченню тих чи інших соціальних видатків. Тобто потрібно розуміти, що всі ці речі досить взаємопов’язані, як сполучені посудини. Якщо ви в одному місці берете більше, ніж належить, то об’єктивно другий об’єм посудини зменшується за кількістю рідини, зокрема, фінансів. Тому, найімовірніше, так воно і буде”, — прогнозує Пендзин.

Він зазначив, що росіяни це відчують також за рівнем інфляції.

“Найімовірніше, це будуть додаткові податки на імпорт, які, власне, і стимулюватимуть інфляцію. Так, найімовірніше, вгору підуть акцизи. Так, найімовірніше, збільшиться тиск на російський бізнес. Ну, тобто ті механізми, які відомі і які активно використовувалися і до цього. Але в Росії ніколи не було такого обсягу військових витрат. Тож, природно, ці військові витрати будуть фінансуватися завдяки соціалці”, — вважає економіст.

Пендзин наголосив, що левова частка коштів, які РФ отримує від продажу енергоносіїв, фінансує війну.

“Тому, коли ми бачимо іноземні компанії, які активно працюють у Російській Федерації, коли ми з вами обговорюємо той чи інший бізнес, який ще не пішов із Російської Федерації, ми абсолютно тверезо називаємо цих бізнесменів спонсорами війни. Тому що, природно, всі ці кошти, які заробляють на сьогоднішній момент, зокрема з продажу енергоносіїв або роботи на російському ринку, і сплачують податки до російського бюджету, вони переважно, насамперед фінансують війну. Природно, вся соціальна програма йде за залишковим принципом”, — сказав Пендзин.

Він також констатував, що у РФ посилюється розрив між регіонами та центром. Якщо обсяги надходження до бюджету Москви або Санкт-Петербурга досить великі, то в поточній ситуації національні околиці змушені терпіти скорочення соціальних програм.

“При цьому потрібно розуміти, що це саме ті околиці, які є донорами видобутку корисних копалин: алмазів, нафти та газу. Тобто, власне, звідти саме Російська Федерація качає свої основні доходи”, — підкреслив Пендзин.

Читайте також: Економіка Росії й далі буде сповільнюватися, що позначиться на її воєнних планах, — Ус

Як повідомлялося, рекордні витрати на оборону, а точніше повномасштабну війну Росії проти України, заклали в державний бюджет РФ на 2024 рік. Відповідний закон у третьому, фінальному, читанні ухвалила Держдума.

Прямий ефір