Дефіцит федерального бюджету Росії за підсумками січня зріс у 14 разів порівняно з минулим роком. Зараз він становить 1 трлн 776 млрд рублів. Такі офіційні дані опублікувало Міністерство фінансів РФ. За перший місяць року дефіцит досяг половини тієї суми, яка була запланована на весь 2023 рік, повідомляє FREEДОМ.
У Росії економічний спад і високі ціни в супермаркетах, а дедалі більше малозабезпечених жителів змушені купувати прострочені продукти. Жителі Челябінська розповідають, що ціни на продукти в супермаркетах зросли вдвічі. Саме це призвело до того, що найбільш розкуповуванні товари в магазинах із вичерпаним терміном придатності.
“Написано в основному — для тварин. А деякі приходять, і для себе беруть, пенсіонери”, — сказала росіянка.
Після повномасштабного вторгнення російської армії на територію України економіка РФ зіткнулася з безпрецедентною хвилею міжнародних санкцій. Це призвело до того, що в країні різко зросли ціни. У січні Мінфін РФ уперше почав продавати золото з коштів Фонду національного добробуту для покриття різко зрослого дефіциту бюджету. Про це повідомило саме відомство. Загалом було продано 3,6 тонни золота.
“Дефіцит бюджету Росії в січні склав 1,76 трлн рублів. Витрати бюджету збільшилися на 59% — до 3,117 трлн руб. Доходи склали 1,356 трлн рублів, що на 35% менше, ніж у січні 2022 року. Різке зростання дефіциту бюджету в Мінфіні пояснили п’ятикратним збільшенням витрат на держзакупівлі, а також зниженням нафтогазових надходжень до 426 млрд руб., що на 46% менше, ніж у січні торік”, — ідеться в офіційному звіті Міністерства фінансів РФ.
Санкційні обмеження щодо нафтопереробної галузі Росії в січні 2023 року обійшлися Кремлю у 8 млрд євро. Середня ціна на нафту Urals у перший місяць року становила 46,8 долара за барель, що на 35 доларів менше, ніж рік тому, повідомляє Bloomberg, посилаючись на дані Мінфіну РФ. Нагадаємо, що від 5 лютого в ЄС набула чинності заборона на постачання російських нафтопродуктів, а від 5 грудня 2022 року діє ембарго на постачання в ЄС російської нафти.
“Євросоюз збирається ввести санкції із 5 лютого і більше не приймати рафіновану російську продукцію. Вони вже перестали приймати з грудня будь-яку сиру нафту в Європі. Було, знаєте, кілька мільйонів барелів дизельного палива на день, яке надходило з Росії, і вони відмовляються від усього цього”, — сказав експерт з енергетики, науковий співробітник Інституту Кеннана Міжнародного центру Вудро Вільсона Томас О’доннелл.
За підрахунками аналітиків гельсінкського Центру досліджень у галузі енергетики та чистого повітря, європейська заборона на імпорт російської нафти і запроваджена західними країнами стеля цін на неї обходиться Росії в 160 млн євро щодня.
“Цінові обмеження на російську нафту досягли цілей як зі стабілізації нафтових ринків, так і зі скорочення доходів Москви від експорту нафти і газу. Доходи Росії, ймовірно, впали майже на 30% у січні або приблизно на 8 млрд доларів порівняно з минулим роком”, — заявив глава Міжнародного енергетичного агентства Фатіх Біроль в інтерв’ю Reuters.
Доходів бюджету Росії вже недостатньо для фінансування всіх витрат. А це означає, що резерви використовуватимуть і далі. Зараз у Фонді національного добробуту — це головний бюджетний запас Росії — перебуває близько 11 трлн рублів. Якщо економічна ситуація не погіршуватиметься, то цих грошей вистачить на два-три роки, кажуть експерти.
“Ситуація з об’ємом Фонду національного добробуту безпосередньо залежатиме від того, як довго триватиме військовий конфлікт, на яких умовах його буде закінчено, а також від цін і попиту на російські вуглеводні. Зі стратегічного активу Фонд став радше джерелом термінового латання бюджетних дірок”, — сказала економістка Олександра Осмоловська-Сусліна в інтерв’ю Російській службі BBC.
На думку аналітиків, витрати в Росії скорочуватимуть у тих сферах, які не стосуються оборони і національної безпеки. Є ймовірність, що найшвидше від скорочень бюджетів постраждає освіта, медицина, культура і соціальні програми.
Читайте також: Молоко в кілограмах, обмеження на овочі — дефіцит і подорожчання продуктів приховують у Росії (ВІДЕО)