Екологічна катастрофа в Чорному морі, спричинена розливом мазуту, загострюється — деталі (ВІДЕО)

Наслідки розливу нафтопродуктів у Чорному морі. Фото: t.me/pva_chp

Мазут, розлитий внаслідок аварії російських танкерів у Керченській протоці, досяг Азовського моря. Супутникові знімки зафіксували розлив нафти поблизу окупованого Бердянська. Сліди екологічної катастрофи фіксують також на узбережжі Грузії та Туреччини. Тим часом Україна, Румунія та Болгарія домовилися про спільні кроки співпраці з міжнародними інституціями щодо масштабної екологічної катастрофи в Чорному морі, повідомляє FREEДОМ.

На узбережжі окупованого Бердянська Запорізької області вже зафіксовано забруднені території загальною протяжністю понад 14 км, свідчать супутникові знімки  проєкту Sentinel-2. Через течії та вітри мазут, ймовірно, продовжить рухатися у західному напрямку, загрожуючи узбережжю окупованого Маріуполя.

Забруднення мазутом найбільш небезпечно для великих риб і ссавців — для дельфінів, акул, афалін і великих риб. Вчені припускають, що аномальна кількість загиблих дельфінів, яка спостерігається в останні два тижні в Чорному морі, викликана саме тим, що вони потрапили під вплив залишків мазуту. Ця катастрофа може бути причиною цілком конкретного скорочення біорізноманіття великих представників чорноморської фауни“, —  прокоментував ситуацію в Чорному морі для “Центру журналістських розслідувань” професор, декан факультету природничих наук “Києво-Могилянської академії”  Євген Хлобистов.

15 грудня 136-метровий російський танкер “Волгонефть-212” розділився навпіл у Керченській протоці. Ніс затонув. Ще одне судно — 132-метровий танкер “Волгонефть-239” — зазнав пошкоджень. За даними Greenpeace Ukraine (“Грінпіс Україна”) , у море випало до 4,5 тисяч тонн мазуту.

Попри намагання окупаційної влади ліквідувати наслідки, масштаби екологічної катастрофи лише зростають. За прогнозами екологів, на подолання наслідків розливу піде близько 10 років. Менш ніж за місяць від мазуту загинуло близько 60 дельфінів і сотні птахів. Менш як 17% врятованих з мазуту птахів на Кубані вижили, повідомив Ставропольський центр реабілітації птахів пеліканів.

Ми отримали 1051 птаха. Станом на вечір 13 січня вижили 175 з них, 160 з яких перебувають у вольєрах у стабільному стані, а 15 перебувають у лікарні під пильним наглядом”, — написав реабілітаційний центр для птахів у своєму Telegram-каналі.

За даними МНС Росії, рятувальники та волонтери зібрали понад 162 тисячі тонн та вивезли майже 39 тисяч тонн забрудненого піску з пляжів Краснодарського краю, анексованого Криму та Севастополя. Мазут знищує запаси Криму.

Ця аварія сталася виключно через те, що Росія, монополізуючи територію Азовського моря та значну частину Чорного моря, використовує морські транспортні засоби, які не пристосовані для таких перевезень. Відповідальність за цю катастрофу повністю лежить на Росії”, — заявив глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

Перша заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олена Крамаренко заявила, що Україна планує звернутися до міжнародних судових інституцій, зокрема Міжнародного суду ООН, з позовом проти Росії за порушення Конвенції ООН з морського права. Згідно з документами, танкери не могли зайти в протоку після листопада. Ба більше, танкер “Волгонефть-239” взагалі не мав експлуатуватися, адже термін дії сертифіката класифікації судна закінчився.

Разом з тим, не варто очікувати, що РФ зробить якісь кроки для запобігання подібним аваріям у майбутньому, оскільки для неї це означає припинення перевалки нафти на танкери тіньового флоту в Керченській протоці.

Жодних дієвих заходів [для того, щоб уникнути подібних аварій у майбутньому] з боку Росії не буде. Судно “Волгонефть”, завантажене нафтою, з вимкненими системами ідентифікації, йде через Азовське море до Керченської протоки, де цю нафту перевантажують на танкери тіньового флоту, і це виявляється вже не російська нафта, а хто знає чия“, — пояснив керівник військових програм Центру глобалістики “Стратегія ХХІ” Павло Лакійчук.

Читайте також: Розлив російського мазуту в Чорному морі: через місяць Путін “перейнявся” ліквідацією наслідків

Нагадаємо, що за допомогою сотень застарілих або бракованих танкерів, застрахованих лише формально, РФ обходить стелю цін на експорт сирої нафти. Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок заявила, що Путін створює небезпеку для Балтійського моря, використовуючи тіньовий флот для обходу санкцій.

Санкції проти тіньового флоту країни-агресора увійшли до 15-го пакету ЄС. Нові масштабні обмеження на російський нафтовий сектор запровадили також Велика Британія та Сполучені Штати Америки.

Читайте також: Велика екологічна катастрофа в Чорному морі через кричущу недбалість влади РФ: наслідки складно спрогнозувати

Прямий ефір