Кіберзлочинність — явище міжнародне, хакери діють скрізь. Безумовно, якась їхня частина курується Росією, але більшість працюють за гроші, атакуючи з однаковою ефективністю будь-які об’єкти, до яких змогли дістатись і де змогли заробити. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав IT-фахівець, директор некомерційної організації “Товариство захисту інтернету” Михайло Клімарьов.
“Частина з них, безумовно, напевно, якось координується російською владою, бо вони просто тупо платять чи, наприклад, мають якісь важелі впливу на них. Якщо ці люди, наприклад, перебувають у Росії, просто їх чимось шантажують”, — коментує гість ефіру.
Пріоритетними цілями для атак хакерів, які куруються російськими військовими, на думку Клімарьова, може бути критична інфраструктура країн Заходу: транспорт, логістика, банківська система, телекомунікації. Водночас він зазначає, що за майже два з половиною роки повномасштабної війни РФ проти України хакерам практично нічого не вдалося зламати, хоча повідомлення про атаки були.
“Досі нічого ще не зламалося. Так, були якісь окремі інциденти, але все інше працює. Це означає, що насправді не такі вони ефективні”, — констатував IT-фахівець.
Що стосується проникнення хакерів у військові системи, наприклад НАТО, то, на думку Клімарьова, там має бути система захисту, адекватна загрозі. Тим більше що ці системи автономні.
“Як правило, вони просто ізольовані від цивільної інфраструктури. Чисто технічно там просто немає кабелів, що з’єднують, припустимо, якісь об’єкти НАТО, які включені до звичайного інтернету. У них зазвичай свої кабелі прокладено, тож до них достукатися важче”, — прокоментував Михайло Клімарьов.
Він додав, що військові навряд чи зізнаються у тому, що атака на їхні мережі була успішною. Водночас IT-фахівець скептично поставився до можливості хакерів керувати якими-небудь військовими системами, наприклад, запуску ракет. Адже у цьому випадку є кілька рівнів підтвердження наказу.
Читайте також: Кібератаки, диверсії, терор й підпали: РФ веде гібридну війну проти країн-членів НАТО (ВІДЕО)
Нагадаємо, за повідомленням Reuters, прокурори Міжнародного кримінального суду (МКС) розслідують кібератаки Росії на українську цивільну інфраструктуру як ймовірні воєнні злочини. Йдеться про атаки, які поставили під загрозу життя людей — стали причиною збоїв у електро- та водопостачанні, а також у роботі аварійних служб та сервісів оповіщення про повітряну тривогу.