Виходячи з низької якості північнокорейських снарядів на фронті, найімовірніше, Північна Корея передала Росії боєприпаси, які потрібно було утилізувати. Таку думку сьогодні, 1 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив військово-політичний аналітик Дмитро Снєгирьов.
Він зазначив, що виокремлюють три категорії залежно від термінів зберігання снарядів. Перша — зі 100% ККД (коефіцієнтом корисної дії). Друга і третя — залежно від тривалості зберігання, наприклад, третя — це понад 10 років, з ККД до 40%.
За даними Головного управління розвідки Міноборони України, КНДР передала Росії 5 млн снарядів.
“З урахуванням такої кількості, найімовірніше, снаряди передавалися зі складів тривалого зберігання. Тобто це третя категорія, коли ефективність використання артилерійських снарядів на рівні 40%”, — припустив Снєгирьов.
Таким чином Північна Корея вирішила для себе питання безоплатної утилізації артилерійських снарядів через постачання їх Російській Федерації.
“Причому безплатної для себе, тому що Росія за ці снаряди постачає в КНДР близько 1 млн барелів нафти. Нагадаю, що згідно з міжнародними санкціями, введеними проти КНДР, Північна Корея може закуповувати не більше 500 тис. барелів нафти на рік. І виходить, що КНДР вирішила для себе і питання утилізації, і поповнення паливно-мастильними речовинами понад встановлені санкціями норми. Це, напевно, улюблена тактика Путіна, коли стратегічні партнери обводять його навколо пальця”, — зазначив експерт.
Але для продовження війни проти України Росії нічого не залишається, як погоджуватися на те, що дають, хоча й старе, й низької якості. Тому що заяви керівництва РФ, що російський ВПК в змозі виробляти близько 2 млн снарядів на рік, не відповідають дійсності. Снєгирьов наголосив, що можливості російського ВПК — на рівні від 400 до 700 тисяч снарядів максимум.
“Інша справа, що на складах РФ до початку повномасштабного вторгнення було близько 15 млн снарядів, це за даними української розвідки. Але більша частина їх уже використана — саме першої категорії, тих, які дають стовідсотковий результат. Я нагадаю, що 2022 року Росія застосовувала так званий вогненний вал — коли інтенсивність завдавання артилерійських ударів була близько 70 тисяч на місяць. Зараз ці показники значно скромніші, вже на рівні 12-15 тисяч на місяць. Це свідчення того, що на складах Російської Федерації немає снарядів у тій кількості, яка необхідна для прориву позицій ЗСУ, для використання тактики вогневого валу”, — пояснив експерт.
Снєгирьов зазначив, що у світі зараз глобальна проблема з порохами й з іншими компонентами виробництва артилерійських снарядів.
“Для порівняння: військово-промислові комплекси провідних країн світу — США і країн ЄС — тільки станом на кінець 2024 року вийшли на виробництво приблизно від 1,2 млн до 1,4 млн снарядів [на рік]. Так це провідні світові виробники, з передовими технологіями та з можливостями масштабування виробництва”, — зазначив він.
Читайте також: Іран випереджає Північну Корею за якістю боєприпасів, — Коваленко
Як повідомлялося раніше, російські військові скаржаться на боєприпаси з КНДР. У жовтні на Харківському напрямку до 60% артобстрілів російської армії здійснювалися північнокорейськими снарядами калібрів 122 і 152 мм, їхня ефективність дуже низька.