Український спорт у політиці та Україна на своєму дипломатичному спортивному фронті борються за те, щоб спортсменів Росії та Білорусі не було ні на яких змаганнях. Міжнародний олімпійський комітет (МОК) дав рекомендації всім федераціям олімпійських та неолімпійських видів спорту їх усунути, а також забрати у них право на проведення всіх світових змагань.
Чому складно досягти недопуску російських та білоруських спортсменів на рівні профільного міністерства? Хто в Україні працює над цим питанням? Чому в умовах війни РФ проти України спорт уже не може залишатися поза політикою? На ці теми в ефірі телеканалу FREEДОМ говоримо з міністром молоді та спорту України Вадимом Гутцайтом.
— Яка робота зараз ведеться для того, щоб російських спортсменів не допускати до міжнародних змагань і, зокрема, до майбутніх Олімпійських ігор (наступна літня Олімпіада запланована на липень-серпень 2024 року, — ред.)?
— Робота продовжується з першого дня [повномасштабного вторгнення РФ в Україну]. Під керівництвом голови Офісу президента Андрія Єрмака ми повністю закумулювали всі сили для того, щоб прибрати російських та білоруських спортсменів з міжнародної арени.
У нас на першому етапі це вийшло, бо ще мав велике значення посил МОК, який так само проти того, щоб на сьогодні брали участь росіяни та білоруси. Вони розпочали війну проти нашої країни, проти нашої батьківщини.
І тому МОК дав рекомендацію всім міжнародним федераціям олімпійських та неолімпійських видів спорту усунути спортсменів РФ та Білорусі, а також забрати у них [право на] проведення всіх міжнародних змагань, бо вони мали дуже багато на 2023-2024 роки [запланованих]. Для них усі ці змагання теж були відхилені та забрані міжнародними федераціями.
На апаратній нараді з усіма керівниками та заступниками ми обговорили необхідність робити вже повторні листи до міжнародних федерацій, щоб до закінчення війни ми не бачили під жодними прапорами російських та білоруських спортсменів.
Майже всі види спорту нас підтримують: і олімпійські, і неолімпійські, і паралімпійські.
Ми продовжуємо роботу, це дуже складний процес. Тому що за всі десятиліття велика кількість російських діячів, спортсменів глибоко інтегрувалися до спільноти міжнародних федерацій. Є багато російських спонсорів. У багатьох федераціях — президенти, члени виконкомів. На сьогодні ми робимо все можливе, щоб їх не було.
— З якими федераціями чи видами спорту, якщо можна так поділити, найбільше проблем?
— За останні місяці ми побачили на одному турнірі із дзюдо в Монголії російських спортсменів, їх допустили. Після цього ми, звичайно, разом з Міністерством закордонних справ України відпрацювали лист до Міжнародної федерації. Плюс Міжнародний олімпійський комітет, плюс президент Національного олімпійського комітету (НОК) Сергій Бубка теж дуже багато працює в цьому напрямі, перебуваючи в МОК, у Швейцарії.
У нас є дипломатичний спортивний фронт. Сергій Бубка дуже багато робить для нашого дипломатичного спортивного фронту.
Потім переговори з президентом Міжнародної федерації дзюдо. Працює і наша Українська федерація — її президент Михайло Кашляк також багато листів писав… Президент Міжнародної федерації дзюдо пообіцяв не допускати більше росіян на міжнародні змагання. У жовтні в Ташкенті відбудеться Чемпіонат світу з дзюдо, і ми побачимо, чи він додержить слова. Тому що у них дуже багато зв’язків з РФ.
Практично всі інші види спорту поки що додержуються слова. Але знову ж таки ми бачимо, як порушують питання щодо допуску російських спортсменів під нейтральним прапором. Обговорюємо з главою Офісу президента, що і як треба робити. Тобто це потрібно постійно тримати на контролі та працювати у цьому напрямі.
— Щодо нейтрального прапора: на відкритому чемпіонаті США з тенісу (US Open 2022) виступали три представники Росії — Карен Качанов, Андрій Рубльов, Данило Медведєв. Не було вказано, яку країну вони представляють, але їх транслюють, у них беруть інтерв’ю… Я так розумію, у сфері тенісу важко досягти результату?
— Ви цілком маєте рацію. Все так само залежить від країни, яка проводить. Наприклад, коли у Великій Британії відбувся турнір, російських спортсменів не допустили. Мене дивує, чому США, які нам реально допомагають…
Але це реалії нашого життя, що росіяни під нейтральним прапором домагаються на міжнародній арені, щоб десь брати участь.
Теніс — такий вид спорту, де більше ставляться до прізвища, до [особистості] людини, ніж до країни. Тобто вони трактують так, що це особисто за себе спортсмен виступає, а не за всю країну. Тому з цією федерацією дуже складно розмовляти: вони трактують так, як їм вигідно.
— Яким чином в РФ намагаються торпедувати ініціативи щодо недопущення російських спортсменів до Олімпійських ігор та інших міжнародних змагань?
— Вони беруть участь в конгресах, міжнародних виконкомах ухвалення рішень. Система світового спорту працює таким чином, що все йде від федерацій. Федерація — це громадська організація, до якої входять, наприклад, 200 країн. Є виконком міжнародної федерації, де 20-25 людей, які ухвалюють рішення. Вони можуть ухвалити рішення, потім винести його на [розгляд] конгресу.
Конгрес, а це 200 країн, проголосує за те, що російські спортсмени можуть брати участь під нейтральним прапором і на це ніхто не може вплинути. Тому що це громадська організація, на неї держава не впливає. Я на своєму рівні міністра постійно на зв’язку з усіма колегами з інших країн, усіма керівниками спортивних секцій європейських країн, а також США, Канади.
Є ініціатива — [розглядати] на рівні міністрів, щоб країна не допускала, але рішення ухвалює завжди громадська організація, вона ж Міжнародна федерація будь-якого виду спорту.
Тут [має бути] загальна позиція виконкому, президента та міжнародної федерації не допускати. Але там, де у керівництві федерації є росіяни, вони лобіюють та домагаються допуску під нейтральним прапором чи прапором міжнародної федерації.
Також багато спортсменів зараз виступають проти допуску російських та білоруських спортсменів до закінчення війни. Федерація дзюдо, федерація фехтування, каратисти.
— За кордоном у багатьох людей, зокрема у російськомовної аудиторії нашого телеканалу, виникає питання — а спортсменів за що? Адже спорт поза політикою, “О спорт, ти — мир!”. Поясніть, будь ласка.
— До війни завжди так і було — спорт поза політикою. Згадайте, у Стародавній Греції війна зупинялася, та відбувалися Олімпійські ігри.
Але коли під час Паралімпійських ігор (проходили у березні 2022 року, — ред.) стався напад на нашу країну: вбивають наших воїнів, наших жінок, наших дітей, ґвалтують, повністю знищують інфраструктуру наших міст…
Жоден російський та білоруський спортсмен не став на захист, не сказав — ми проти цієї війни. Водночас ми бачимо багато акцій в Російській Федерації, які підтримують цю війну. Тоді вже спорт в політиці, український спорт в політиці.
Ми на своєму дипломатичному спортивному фронті боремося, щоб Росії [на змаганнях] не було. А всі наші спортсмени, які понад 2000 медалей здобули з початку нового 2022 року, стоять на п’єдесталах з нашим прапором, розповідають на преспідходах, що відбувається у нашій країні, як це зупинити.
Ми боремося за свою незалежність, за свою батьківщину. Сьогодні ми доводимо всьому світу, що Україна — нація переможців. Ми розповідаємо всьому світу, що Україна була, є і буде, і що хочемо перемогти у цій війні.