30 квітня Росія перестала головувати в Раді Безпеки ООН. Місяць тому для участі у засіданнях Ради безпеки міністру закордонних справ федерації Сергію Лаврову дозволили приїхати до США. Щоправда, пулу кремлівських пропагандистів у в’їзді відмовили. У квітні Кремль намагався використати майданчик та авторитет Ради безпеки для відбілювання репутації Путіна та легітимізації російської агресії в Україні, повідомляє FREEДОМ.
“Це цинічно. Ми всі знаємо, що доки Росія руйнує, ми будуємо. Поки вони порушують, ми боронимо. Статут ООН, Генеральна Асамблея ООН, МКС — куди б ви не подивилися, скрізь Росія викликає неповагу”, — заявив Улоф Скоог, Посол ЄС в ООН, голова делегації Європейського Союзу на одному з останніх засідань Ради Безпеки ООН під головуванням російського міністра закордонних справ.
Із різкою критикою виступив і генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.
“Незважаючи на їхні старання і Небензі та Лаврова, які були присутні на засіданні як міністри, це мало абсолютно зворотний ефект, тому що такої концентрації критики публічного негативу у бік і Путіна та їхніх агресивних дій проти України вони не бачили вже давно”, — каже політолог Олексій Буряченко.
Сам факт, що Росія головувала в Раді безпеки ООН, викликав шквал критики в усьому світі. Вперше в історії Організації Об’єднаних Націй постійний член Ради Безпеки головує, коли його країна розв’язала агресивну та невиправдану війну проти суверенної держави-члена ООН. Та ще й Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента країни-агресора.
“Це як першоквітневий жарт — але це відбувається за правилами ротації у Раді Безпеки. Ми очікуємо, що Росія користуватиметься постом голови для поширення дезінформації та просування свого власного порядку денного щодо України. Ми будемо готові публічно вказати на їхнє лицемірство щоразу, коли вони спробують це зробити”, — заявила Лінда Томас-Грінфілд, постійний представник США при ООН у виступі на засіданні Ради Безпеки ООН.
Своє перше неофіційне засідання Росія провела з питання звинувачення Москви в незаконній депортації та викраденні українських дітей. Російська делегація заявила, що у засіданні візьме участь уповноважена президента федерації з прав дитини Марія Львова-Бєлова, якій, як і Путіну, видав ордер на арешт Міжнародний кримінальний суд. Реакція держав-членів Ради безпеки ООН була миттєвою. Велика Британія заблокувала веб-трансляцію засідання Ради Безпеки. А британського Посла при ООН взагалі не було в залі. Відеозапис на сайті ООН так і не було викладено.
“Марія Львова-Бєлова, ймовірно, несе відповідальність за воєнні злочини незаконної депортації українських дітей. Їй не повинна бути надана платформа ООН для поширення дезінформації. Якщо Марія Львова-Бєлова хоче дати звіт про свої дії, вона може зробити це у Гаазі”, — йшлося у повідомленні британської делегації при ООН у Twitter.
У квітні, коли Росія головувала в Раді безпеки ООН, Кремль знову шантажував G7 виходом із зернової угоди. У квітні ж російська армія завдала ударів по житлових кварталах у Слов’янську, Запоріжжі, Дніпрі, Умані та інших містах України. У мережі з’явилося відео із зізнаннями російських військовослужбовців у тому, що вони вбивали військовополонених та мирних громадян, у тому числі дітей. З’явилися і страшні кадри страти українського військовополоненого російськими солдатами.
“Ця незаконна, неспровокована та непотрібна війна прямо суперечить нашим найзагальнішим принципам: війна агресії та завоювання територій ніколи, ніколи не є прийнятною. Сьогодні це Україна, але завтра це може бути інша країна, інша маленька нація, яка зазнає вторгнення свого більшого сусіда”, — зазначила Лінда Томас-Грінфілд.
І дедалі більше політиків розуміють це. Китай, Індія та Бразилія вперше проголосували за те, щоб визнати Росію “агресором”. Російські дипломати намагалися добитися вилучення формулювання про агресію з резолюції, але зазнали фіаско. США, країни Євросоюзу, Японія та Мексика закликали інших членів ООН позбавляти Росію права вето у тих випадках, коли на засіданнях Ради безпеки обговорюють злочини Кремля.
Читайте також: Генсек і посли трьох країн засудили російське вторгнення до України: що відомо про скандальне головування РФ у Радбезі ООН
Нагадаємо, на думку колишнього посла України в США і Франції Олега Шамшура, головування РФ у Радбезі ООН на тлі розв’язаної Кремлем війни проти України показує необхідність глибокого реформування організації.
Як повідомлялося раніше, Росія попри повномасштабне вторгнення її армії на територію України та численні факти воєнних злочинів, від 1 квітня 2023 року головувала в Радбезі ООН. Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров відвідав штаб-квартиру в Нью-Йорку особисто. 24 і 25 квітня він провів засідання.
Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок була відсутня на засіданні Ради безпеки ООН 24 квітня, оскільки “не хотіла слухати брехню” Лаврова.