Дипломатичні ходи існували і під час Другої світової війни. Якби не було цілої низки конференцій та допомоги одне одному, зокрема озброєннями, то навряд чи можна було б говорити про ефективну боротьбу з нацистською Німеччиною. І зараз під дипломатичним підґрунтям для закінчення війни мається на увазі саме спільний підхід. Про це в ефірі FREEДОМ сказав політолог-міжнародник, директор Центру громадських досліджень “Український меридіан” Дмитро Левусь.
“[Президент України] Володимир Зеленський майже щоразу говорить про те, що має бути спільний підхід, тобто весь світ має брати участь у підготовці до миру в Україні. Тому Глобальний саміт миру залучив багато країн з різних регіонів. Не лише для закінчення війни, а й для того, щоб не було можливості повернутися знову до такої агресії, яка була раніше… На саміті Європейської політичної спільноти також лунали саме ці слова. Це має бути спільна робота, це має бути коаліція держав, це має бути спільне рішення”, — каже гість ефіру.
Водночас він упевнений, що оптимальним варіантом закінчення війни була б військова поразка Росії.
“І тут спадає відразу на думку порівняння з нацистською Німеччиною. Тому що тільки завдяки цій [поразці], змогло відбутися переродження Німеччини… На даний момент Російська Федерація має ядерну зброю. Тому її військова поразка — це відкладене питання. Проте Росія була відкинута і від столиці, і від Харкова, і з Херсона. І російський Чорноморський флот загнано до кавказького узбережжя Чорного моря. Поразка в Україні може спричинити внутрішню кризу в Росії, яка може призвести до зміни влади та запустити дуже різні процеси”, — коментує Левусь.
Він також наголосив, що політика контрольованої ескалації, яку робить Захід, обмежуючи номенклатуру чи дальність озброєння, яке Збройні сили України можуть застосовувати для відбиття російської агресії, як і раніше, сприймається Кремлем як слабкість.
“У Російській Федерації це сприймають не як запрошення до діалогу, а як слабкість. Психологія Путіна не змінюється роками”, — констатував політолог-міжнародник.
Однак він має сумнів і в тому, що нарощування постачання та розширення спектру застосування озброєнь вплинуть на Москву.
“Ми пройшли шлях від майже ембарго у 2014-2015 роках, коли не продавалася західна зброя, до постачання артилерії та далекобійної зброї. Наразі йдеться вже про авіацію, хоча, звичайно, питання затягується. Розширюється спектр застосування. Проте, навряд чи це буде тим, що підштовхне Росію до реальних переговорів”, — вважає Дмитро Левусь.
Читайте також: Як підготувати ґрунт для дипломатії, щоб закінчити війну РФ проти України — думки експертів і глядачів FREEДОМ
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський застеріг європейські країни від мирних переговорів за спиною України. За його словами, політики мають зберегти єдність щодо підтримки України.
Читайте також: Зеленський допустив можливість припинення війни дипломатичним шляхом — що пропонує Київ (ВІДЕО)