Дим як максимальний захист: що сталося з Кримським мостом — обговорюємо з експертами

Задимлення на Кримському мосту 12 серпня 2023 року. Фото: t.me/Crimeanwind

Окупаційна влада в Криму 12 серпня заявила, що в районі Керченської протоки силами протиповітряної оборони збито кілька ракет, нібито випущених із материкової частини України по Керченському мосту.

Керченський (Кримський) міст уже двічі було пошкоджено внаслідок вибухів — у жовтні 2022 року і в липні 2023 року. При цьому, час від часу російські військові заявляють, що відбивають атаки, кінцевою метою яких є незаконно побудований окупантами міст.

Подробиці заховані за димовою завісою

12 серпня в Криму на Керченському мосту спостерігався густий дим, фотографії та відео опублікували в мережі очевидці. Призначений РФ “глава” Криму Сергій Аксьонов заявив, що в районі Керченської протоки силами протиповітряної оборони було збито дві ракети.

Повітряні сили ЗСУ поки що не знають обставин і наслідків вибухів, але вважають, що за допомогою знімків із супутника причину може бути з’ясовано.

“Задимлення застосовувалося ще з часів Другої світової війни. Це маскування. У цьому випадку не знаємо, що відбувається. Можливо, вони навчання якісь проводять. Поки що не можу сказати, що відбувається. Можливо, знімки супутникові нам більше розкажуть, чи є там руйнування. Не просто ж так перекривають рух”,сказав спікер Повітряних сил Юрій Ігнат виданню “РБК-Україна”.

Того дня рух на мосту припиняли кілька разів.

Ігнат зазначив, що такі інциденти в Криму, ймовірно, відбуватимуться й надалі, а можливо, й почастішають.

Задимлення видно на трьох ділянках Кримського мосту. Фото: t.me/Crimeanwind

Раніше, в ніч на 17 липня на Керченському (Кримському) мосту, який з’єднує окупований Крим із Росією, сталися вибухи. У результаті один проліт мосту зруйновано, ще один просів. Окупаційна влада заявила, що під час вибуху загинула подружня пара, яка їхала автомобілем по мосту, а їхня дитина постраждала.

Попереднього разу Кримський міст було пошкоджено внаслідок вибуху 8 жовтня 2022 року. Тоді на одній із гілок було зруйновано три прольоти. Через вибух загорівся склад із цистернами на залізничній частині мосту.

Наприкінці липня цього року Служба безпеки України вперше публічно визнала причетність до осінньої атаки на Кримський міст.

Голова СБУ Василь Малюк підтвердив, що спецоперація минулого року на Керченському мосту — справа рук спецслужби.

“З перших днів повномасштабного вторгнення РФ співробітники СБУ знищують ворога в гарячих точках і роблять усе, щоб якнайшвидше звільнити нашу землю. Руйнування Кримського мосту — це одна з наших реалізацій. Переконаний, що унікальні спецоперації, які проводить СБУ, стануть сюжетами для нових марок”, — сказав Малюк.

Київ поки що не коментував нові вибухи, а також заяви російського міністерства оборони і представника МЗС РФ.

Оцінки аналітиків

Про те, чим ЗСУ можуть дістати до Кримського мосту на цей час, і чого варто очікувати російським окупантам на півострові, в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:

  • Микола Маломуж, генерал армії України, керівник Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.);
  • Денис Попович, військовий оглядач;
  • Валерій Рябих, військовий експерт;
  • Іван Ступак, військовий експерт Українського інституту майбутнього.

МИКОЛА МАЛОМУЖ: Ми створюємо передумови для заходу в Крим

— Ми маємо право завдавати ударів по всій території Криму, по Керченському мосту, як і по всіх інших окупованих територіях. Тут обмежень немає. Якщо ми говоримо про Storm Shadow і SCALP — вони можуть досягати цілей на відстані 300 кілометрів.

Тому і удар по Керченському мосту, і по Чорноморському флоту, і по Севастопольській бухті — це конкретні законні цілі. Адже ці цілі окупант створює або для підтягування резерву, або для ударів по мирному населенню і військових об’єктах України.

Наші безпілотники надводного типу, які йдуть на 800 кілометрів, уже показали, що дістають до Новоросійська, і, відповідно, вони можуть підривати мости, наносити удари по флоту і берегових точках противника. Також зараз є безпілотники дальнього радіусу дії до тисячі кілометрів.

Ми вже маємо ракети, які б’ють далі, ніж на 300 кілометрів. Тобто, в найближчій перспективі ЗСУ зможуть накривати не точково окремі об’єкти, а вже масовано атакувати. Плюс ми ще отримаємо німецькі ATACMS. Це буде потужний арсенал, який зможе знищувати все, що є на території противника.

Коли наноситимуться удари і ракетами, і безпілотниками, і авіацією, а на окремих напрямках будуть диверсійні операції, вийде знести російську оборону між Кримом і материком. І, звичайно, удар по Чорноморському флоту — це базово.

Ми будемо поступово створювати умови для саме знищення укріплювальних споруд і заходу з флангів на півдні України — це Запорізька, Херсонська області, вони зараз теж дуже перспективні для наступу й ударів з тилу, з флангів. Ну і, звичайно, це захід у Крим. Я думаю, це буде вже загальна стратегічна операція.

Але для того, щоб до цього дійти, потрібно створити для цього умови. Ми їх створюємо, особливо на Запорізькому напрямку, на Бердянському, звичайно, на Мелітопольському і на Херсонському напрямках.

Це передумови вже проводити великі наступальні операції зі звільнення Запорізької та Херсонської областей і заходити в Крим. Ось тоді стане актуальним знищення цих усіх укріплень, про які ми говоримо, — і на перешийку, і в самому Криму, і сам флот.

ДЕНИС ПОПОВИЧ: Кримський міст буде дедалі частіше обстрілюватися в міру просування фронту до Азовського моря

— Карфаген має бути зруйнований. І Керченський міст — це зайва конструкція, як уже неодноразово було сказано офіційними особами. І задимлення в районі мосту зайвий раз свідчить про це.

Що буде, коли міст зруйнують? Російська армія, яка намагається захищатися в Запорізькій області, буде підвішена на так званому сухопутному коридорі, який проходить уздовж узбережжя Азовського моря, і ми його спробуємо перерізати.

У міру того, як наближається фронт до узбережжя Азовського моря, цей сухопутний коридор буде дедалі частіше і щільніше піддаватися обстрілу і вогневому впливу з усіх видів зброї.

Зрозуміло, що пропускна спроможність цієї поромної переправи буде істотно нижчою, ніж міг би забезпечити Кримський міст. І постійний вогневий вплив так званого сухопутного коридору — це ще одне ускладнення логістики. Усе це тільки лише веде до зростання проблем того російського угруповання, яке зараз намагається боротися в Запорізькій області.

Там було кілька мостів: Антонівський міст, Дар’ївський міст, залізничний, переправа через греблю Каховської ГЕС. Вони зазнавали постійних обстрілів, вогневого впливу, що суттєво погіршило логістику і, зрештою, примусило російські війська до “жесту доброї волі” і відходу з Херсона.

Ось і тут, тільки в набагато більших масштабах, ми намагаємося повторити цей сценарій, впливаючи на Кримський міст, на Чонгарський мостовий перехід, який уже неодноразово зазнавав ракетних атак, і намагаючись перерізати так званий сухопутний коридор в окупований Крим.

Кримський міст, переправи через перешийок мають одну пропускну спроможність, а коли зводиться понтонна переправа, то це вже зовсім інша пропускна спроможність.

Російські окупаційні війська, які тримають оборону Запорізької області, потребують паливно-мастильних матеріалів, боєприпасів, евакуації поранених. Перекидання підкріплення через Запорізьку область і Чонгар, Генічеськ — це найкоротший шлях. Тобто виходить, що потрібно буде гнати все через понтонну переправу, через Армянськ, Красноперекопськ. А це вже інша історія. Вкрай важко воювати, якщо вчасно не підвозять боєприпаси.

ВАЛЕРІЙ РЯБИХ: Кримський міст — це незаконна споруда

— Якщо знищити Кримський міст, то відразу відрізається на 30% логістика — забезпечення того угруповання військ, яке знаходиться на території Херсонської, Запорізької областей і намагається зараз там протистояти наступу українських військ. Також обрізається забезпечення угруповання, яке знаходиться на території Криму.

У Збройних сил України достатньо сил і засобів для того, щоб поступово обрізати логістику на кордоні Криму і Херсонської області, руйнуючи там мости і автомобільні, і залізничні.

Руйнування мосту матиме величезне моральне значення для військ, які діятимуть на материковій частині України. Тому що подальший відступ до Криму для них буде пасткою, в яку вони самі себе заженуть. Також це впливатиме на дії військ, які перебувають на території Херсонської та Запорізької областей.

Для того, щоб створилася така ситуація, не обов’язково повністю руйнувати Керченський міст, потрібно тимчасово порушити його цілісність, ускладнити використання. Кілька ударів по мосту можуть призвести до того, що окупанти його не зможуть використовувати. Крим для противника з непотоплюваного авіаносця перетвориться на надійний капкан.

Це законна мета для завдавання ударів українськими військовими, тому що це один з основних логістичних шляхів постачання окупаційних військ, які діють на півдні України. Ця споруда буде, врешті-решт, зруйнована.

Те, що відбувається сьогодні — це вистава для тих, хто також незаконним шляхом відвідує Крим. Ті люди, які користуються цим мостом, мають розуміти, що порушують законодавство і українське, і міжнародне, тому що Крим визнаний міжнародною спільнотою частиною України. Окупанти намагаються проводити заходи щодо прикриття мосту від атак.

Але потрібно зазначити, що, скоріш за все, ці дії не зовсім вдалі, бо окрім білого диму, який може генерувати димова апаратура, видно і чорний, що може свідчити про якісь влучання по мосту.

Надалі подібні дії будуть продовжуватися. І всі росіяни, які намагатимуться переміщатися цим мостом, мають розуміти, що роблять це на свій страх і ризик. Тому що Керченський міст — це законна ціль для ударів українськими військовими.

ІВАН СТУПАК: Очевидці говорять те, чого не говорять окупанти

— Коли з’являється дим навколо Керченського мосту, це означає, що ввімкнено димову завісу. Зрозуміло, що дим поширюється не так, як би хотілося.

За задумом, він має обволікати цю споруду і ховати її від повітряних, надводних чи підводних безпілотників.

Цікаво, що в мережі є відео від очевидців з якогось туристичного корабля, де вони кажуть, що було чотири прильоти чи приплиття.

Читайте також: Черговий, але не останній: експерти коментують удар по Кримському мосту

Прямий ефір