Російський президент Володимир Путін, розпочавши війну проти України, віддав безліч злочинних наказів, привів свою країну в кризу, змусивши тисячі людей покинути її, і вже отримав ордер на арешт від Міжнародного кримінального суду за викрадення українських дітей.
З таким бекграундом, напрацьованим за півтора року війни, шанси на наступний президентський термін у Путіна малі. А якщо він не зуміє втриматися при владі, на нього чекають смерть або в’язниця, вважають політологи.
Експерти зазначають, що існує лише кілька реальних, дієвих чинників, які здатні вплинути на відхід Путіна з поста президента. Але, найімовірніше, він балотуватиметься на наступний термін у 2024 році.
Сценарії та кандидати в наступники
Путін обіймає посаду президента Росії з 2000 року з перервою у 2008-2012 роках, коли був главою уряду.
У 2020 році в російській конституції з’явилися зміни, які дають змогу Путіну знову балотуватися на посаду очільника Кремля 2024 року. Водночас нинішній президент країни-агресора поки не висловлювався публічно, чи бажає він продовжувати керувати Росією.
Якщо російські еліти все ж таки схилять Путіна не виставляти свою кандидатуру на президентських виборах 2024 року, то найімовірніше він передасть владу наступнику. Таку думку висловив колишній голова Служби зовнішньої розвідки України, ексначальник військової розвідки, ексглава контррозвідки СБУ Валерій Кондратюк.
“Це типу холодна передача, як за [першого президента Росії Бориса] Єльцина. Буде оголошено наступника, який, скажімо так, має насамперед відповісти на найголовніше запитання: що робити з війною. І зрозуміло, що в цій ситуації Путін уже не та популярна людина, яка може бути”, — сказав Кондратюк в інтерв’ю журналісту Дмитрові Гордону.
Щоб відповісти на це питання і нормалізувати відносини із Заходом, потрібна інша людина, підкреслив він. Кондратюк зазначив, що найпростіша кандидатура — це губернатор Тульської області Олексій Дюмін.
“Це не тільки людина, яка пройшла всі необхідні розуміння російських еліт, категорії політичного досвіду, починаючи від начальника особистої охорони Путіна до командувача силами спеціальних операцій, який очолював операцію з вивезення [експрезидента України Віктора] Януковича з території України, заступника міністра оборони, він організовував і брав безпосередню участь у захопленні Криму. Ну і сьогодні він уже отримує досвід управління на території Тульської області”, — сказав Кондратюк.
Так Дюмна описали в британському уряді після накладення на нього санкцій:
“Олексій Дюмін — колишній головний охоронець Путіна, який зіграв ключову роль в анексії Криму. Дюмін брав активну участь у підтримці російських військових в Україні, зокрема в запуску і сприянні школі навчання управління безпілотниками”.
Другий кандидат, на думку Кондратюка, це прем’єр-міністр Михайло Мішустін.
“І тут уже з’являється геополітичний фактор. Тому що, хай там як, Мішустін не так замазаний у цій війні. І також він підтримується, наскільки я розумію, кандидатурою з боку Китаю”, — вважає ексглава контррозвідки СБУ.
З березня 2022 року Мішустін перебуває під персональними санкціями низки країн.
Ще одна кандидатура — син секретаря Ради безпеки РФ Миколи Патрушева Дмитро. Його ім’я вже давно згадують в експертних колах.
Дмитро Патрушев є міністром сільського господарства РФ. Низка країн запровадила персональні санкції проти Патрушева у зв’язку з повномасштабним вторгненням РФ в Україну і справою проти російського опозиціонера Олексія Навального.
Читайте також: Путін слабшає, але поки його міняти ніким, — Гудков
Прогнози експертів
Чому Путін може обрати собі наступника, а чому — ні. Аргументи “за” і “проти” в ефірі телеканалу FREEДOM перерахували:
- Ольга Курносова, політична аналітикиня, головна редакторка порталу After empire;
- Аббас Галлямов, політолог, політтехнолог;
- Леонід Гозман, російський опозиційний політик;
- Олексій Барановський, адвокат, радник з питань комунікації російської опозиції та легіону “Свобода Росії”.
ОЛЬГА КУРНОСОВА: Я не вірю в існування наступників Путіна, він не довіряє нікому
— На мій погляд, сценарій наступника Дюміна і раніше був неймовірним. Але після загибелі глави ПВК “Вагнер” Євгена Пригожина Путін усім довів, що його списувати рано.
Пригожин, звичайно ж, сподівався стати президентом. Хто б що не говорив, його марш на Москву був повноцінним путчем. Він спочатку розраховував змістити Путіна і сісти в крісло військовим диктатором або виконувачем обов’язків. Але просто не зрослося. Дорогою ніхто до нього не приєднався, і він не ризикнув із тими силами, які в нього були, йти далі у спробі взяти Кремль.
Путін показав усім, що будь-хто, хто спробує його усунути, вже за два місяці полетить догори дриґом у прямому сенсі цього слова. І мені здається, на найближчий час питання з наступниками точно можна закрити.
Я і раніше в питання наступників не дуже вірила, тому що Путін нікому не довіряє.
Він не вірить, що хоч хтось може бути гарантом його безпеки.
А сам, як ми бачимо, дуже легко розправляється зі своїми ворогами, тому він сидітиме в кріслі президента до останнього. Якщо він буде живий, то він балотуватиметься на вибори.
АББАС ГАЛЛЯМОВ: Путін може дістати “з кишені” абсолютно несподівану персону
— Якщо ви мене як політтехнолога запитаєте, яку думку я б поклав в основу передвиборчої кампанії Путіна, я б спробував обіграти втому росіян від нього самого. Спробував би обіграти запит на оновлення, який домінує.
Люди хочуть, щоб щось змінилося. Скільки можна? Путін уже дістав. І для цього я б запропонував йому перетворити президентську виборчу компанію на презентацію наступника. Тобто зробити так, щоб люди галочку ставили навпроти прізвища Путіна, але водночас, маючи на увазі, в принципі, вже перспективу наступника. Тобто прямо сказати, що він не збирається правити до смерті. Сказати те, що люди хочуть почути.
Син Патрушева — один із найімовірніших кандидатів. Ще називають Дюміна. Є, звичайно, й інші потенційні наступники, включно з такими одіозними персонажами, як Дмитро Медведєв.
Найголовніше, що Путін дуже любить дивувати, тому він цілком здатний витягнути з кишені когось, кого взагалі ніхто не чекає.
І в цьому сенсі чутки про Дюміна або Патрушева можуть мати дезінформаційний характер.
Якщо Путін вибере когось, хто брав участь у всій цій військово-патріотичній вакханалії останніх років, то тоді можна наступника навіть не висувати.
Це означає поміняти шило на мило. Тобто росіяни такого точно не захочуть. Захід і Україна з таким не сядуть за стіл переговорів.
ЛЕОНІД ГОЗМАН: Легітимність Путіна-“пахана” закінчується
— Не виключено, що Володимир Путін приготував щось на випадок, як у Конституції сказано, своєї стійкої нездатності виконувати обов’язки. Тобто інфаркт, інсульт, смерть тощо. Я також не виключаю, що він думає, що він безсмертний. Але якщо він буде в силах і більш-менш при здоровому глузді, у чому я не завжди впевнений, то тоді, звісно, він залишиться. Він не довіряє абсолютно нікому.
Путін дострибався до такого, що для нього втрата влади цілком може означати втрату свободи і життя.
Він прекрасно розуміє, що його наступник нехай тисячу разів йому відданий, цілком може його зрадити.
Найкращий з усіх можливих варіантів — палацовий переворот. Криза Пригожина показала, що вождя ніхто не збирається захищати.
Кілька тисяч бандитів Пригожина пройшли через всю Москву і могли її взяти, як вони взяли Ростов.
Імовірність палацового перевороту дуже сильно зав’язана на успіхах Збройних сил України.
Що успішніші українські доблесні солдати, то зрозуміліше для верхніх еліт, які можуть здійснити переворот, що Путін абсолютно неадекватний, не справляється зі своїми обов’язками, його треба замінити.
Легітимність Путіна стоїть не на виборах, як, припустімо, легітимність Зеленського або Байдена.
Путін — президент не тому, що за нього голосують люди. Це люди за нього голосують, тому що він президент.
Його легітимність у тому, що він — ватажок клану, ватажок банди, хрещений батько, який уміє виходити з різних ситуацій, може всіх примиряти тощо. Але така легітимність “пахана” передбачає, що він довго не помиляється і не терпить поразок. Але Путін зазнає поразки на фронті, насамперед на фронті.
ОЛЕКСІЙ БАРАНОВСЬКИЙ: Палацовий переворот навряд чи можливий у нинішньому Кремлі
— У голові Путіна, звісно, може бути варіант, що він довірить свій трон такій самій забрудненій людині. Дюмін і Крим анексував, і російські спецоперації проводив, і Януковича вивозив. Цілком відповідний покидьок для путінського розуміння.
Інша справа, чи дозволить Україна, чи дозволить російська збройна опозиція в особі легіону “Свобода Росії” реалізуватися такому сценарію? Тут усе залежить і від звитяги ЗСУ, які мають повернути Крим, і відповідно, від професіоналізму та відчайдушності Легіону “Свобода Росії”, який повинен буде йти до Москви, щоб остаточно розв’язати путінське і дюмінське питання.
Тому що, якщо путінська система збережеться на чолі не з Путіним, а з ким завгодно — хоч із Медведєвим, хоч із Мішустіним, значить, що всі залишаються в небезпеці.
Росія може зачаїтися на якийсь час, але потім знову нападе. Не можна допустити, щоб повторився сценарій із Чечнею, тому що було дві чеченські війни.
Не можна допустити перезмінки, тому що Дюмін — це молодий Путін, такий самий агресивний, такий самий забруднений у всіх воєнних злочинах.
Я не вірю в елітні перевороти, тому що там немає таких людей, які будуть здатні просто на щось таке. “Холодна передача влади”, коли Путін призначить Дюміна як наступника, це цілком реально для них. Але немає таких відчайдушних, які б замишляли щось проти Путіна. Тому що там настільки виросла вибудувана система взаємного стеження і доносів, що будь-яку змову просто миттєво буде розкрито охочими вислужитися перед Путіним.
Читайте також: Кирієнко, Патрушев, Мішустін: хто може сісти на трон Путіна в Кремлі