Путін, який порушив світовий порядок і погрожує світові ядерною зброєю, боїться померти. Російські ЗМІ 2024 року активно публікують інформацію про те, що глава Кремля під час виступів на публіці почав носити бронежилет.
Зі свого боку видання The Moscow Times зазначає, що Путін носив бронежилет ще 2023 року за рекомендацією Федеральної служби охорони та Служби безпеки. Відомо, що він одягав його і 9 травня 2024 року під час параду в Москві. Про посилені заходи безпеки для кремлівського диктатора заявили та в Головному управлінні розвідки України.
Замахи на Путіна
Російські спецслужби посилили охорону Володимира Путіна. За рекомендацією Федеральної служби охорони та Служби безпеки президента, Путін ще з 2023 року став носити бронежилет під час публічних виступів на вулиці, пише видання The Moscow Times, посилаючись на свої джерела в Кремлі. У бронежилеті Путін був і 9 травня 2024 року під час параду, стверджує британський консультант із питань безпеки Джейд Міллер.
“Видно, що Путін тримає пальто високо застебнутим, і видно, що він перевіряє, чи застебнене воно, ніби намагається переконатися, що ніхто не бачить, що під пальто. На мою професійну думку, Путін під час відвідування параду носить якусь форму балістичного захисту”, — сказав британський консультант із питань безпеки Джейд Міллер.
У самому ж Кремлі офіційно відкидають необхідність посилення заходів безпеки для Путіна. Однак про те, що вже п’ять років як диктатор носить бронежилет, заявили й в українській службі розвідки. При цьому зазначили, що він має щонайменше двох двійників.
“Людина, схожа на Путіна, регулярно його використовує, принаймні останні 5 років”, — зазначив речник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов.
Керівник ГУР Кирило Буданов в інтерв’ю NV заявив, що на Путіна були замахи, але невдалі. Додаткових деталей він не повідомив. За словами Буданова, Путін уже давно не є компромісною фігурою для свого оточення.
На думку керівника ГУР, росіяни після смерті диктатора відчують себе так, як свого часу після смерті іншого диктатора — Йосипа Сталіна.
“Путін при владі понад 20 років і зараз у росіян існує страх втратити його, тому що він гарант їхньої життєвої стабільності”, — заявив Кирило Буданов.
Коли Путін перебуває в публічному просторі, його оточує охорона, він носить бронежилет, а поруч — ретельно перевірені люди. Але як диктатор проводить решту часу? Російська опозиція і ЗМІ неодноразово повідомляли, що Путін працює і відпочиває там, де є надійні притулки. Тобто диктатор почувається у відносній безпеці в бункері, який прикриває протиповітряна оборона.
Майже в кожному особняку Путіна в різних частинах Росії є підземні приміщення. Усі вони були спроєктовані та побудовані вже давно. У центрі Москви знайшли цілу мережу бункерів, глибина тунелів становить до 200 м. У величезному особняку Путіна в Геленджику на півдні РФ є цілий підземний комплекс, який складається з двох окремих тунелів, з’єднаних ліфтом. Низка бункерів розкидана по різних частинах Росії.
У резиденції господаря Кремля на Валдаї є таємна залізниця, побудована 2018 року. Нею Путін їздить на бронепоїзді для того, щоб зустрітися зі своєю таємною дружиною Аліною Кабаєвою і молодшими дітьми, які, імовірно, там живуть.
Думки експертів
Як Путін посилює заходи безпеки навколо своєї персони? Хто може вчинити замах на господаря Кремля? Чи є у Путіна наступник і хто може прийти до влади після його смерті? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Андрій Сидельников, російський опозиційний політик, лідер міжнародного руху “Говоріть голосніше!”;
- Наталія Пелевіна, російська опозиційна політикиня, членкиня політради партії “Парнас”;
- Іван Ступак, військовий аналітик, співробітник СБУ (2004-2015 рр.);
- Володимир Фесенко, політичний аналітик.
АНДРІЙ СИДЕЛЬНИКОВ: У багатих людей у РФ зростає злість
— Я теж не думаю, що на Путіна здійснювали замахи якісь державні органи, тому що сьогодні немає такої політичної волі та патріотичної позиції. Хоча останнім часом стало абсолютно очевидно, що Путіна необхідно ліквідувати. Цим, звісно, мають займатися західні спецслужби, а західні політики мають дійти консенсусу.
Якщо ми хочемо зупинити фашизм, війну і розвал цивілізації, то, звичайно ж, цю людину необхідно ліквідувати. Він сьогодні є не тільки порушником світового спокою і дестабілізаційним фактором сьогодення. Вплинути на зміну позиції Путіна вже неможливо — тільки ліквідація.
Глава української розвідки Кирило Буданов, природно, володіє інформацією про ті чи інші замахи, які відбуваються всередині Росії. Він зробив заяву про те, що це відбувається. Я думаю, українській розвідці зараз не до замахів на Путіна, спецслужбам є чим займатися. Хто готував замахи на російського диктатора — складно сказати.
Путін узурпував владу і, почавши повномасштабне вторгнення в Україну, багатих і впливових людей зі свого оточення теж зробив співучасниками злочину. Для них майбутнє тепер не визначено. Ми прекрасно розуміємо майбутнє Путіна — рано чи пізно на нього чекає досить жорсткий кінець. А ці люди, природно, не хочуть за ним у могилу, але сьогодні вони бояться. Російська влада складається з різних угруповань, вони між собою воюють, перетягують канат, намагаються перевершити одне одного.
Можуть виникнути певні передумови для того, щоб була сформована якась група, яка могла б ліквідувати зсередини Володимира Путіна. Російські спецслужби й сам диктатор прекрасно це розуміють. Путін боїться смерті, живе в замкнутому просторі, дедалі менше і менше спілкується з людьми особисто. Останні кілька років він здебільшого живе в бункерах.
Путін перейшов дорогу дуже багатим людям Росії, яких скував війною. Їм необхідно вибиратися з цього, але вони бояться і зачаїлися, а злість на диктатора зростає.
Путін нібито відвідує публічні заходи, і якщо це справді він, то все повністю зрежисовано, всі співробітники російських спецслужб перебувають навколо і створюють ефект натовпу. Але, звичайно ж, ліквідація можлива. Якщо замах буде на двійника, то це теж завдасть певної шкоди, але збереже життя диктатору.
Я думаю, у Росії є прості громадяни, які хотіли б ліквідувати Путіна. Але в бункер звичайна людина не пробереться, тому це має бути хтось з оточення.
Сьогодні світ повинен прийти до негласної угоди про ліквідацію Володимира Путіна, тому що ця система, побудована ним у Росії, завалиться — без нього ніхто не зможе нею керувати.
НАТАЛІЯ ПЕЛЕВІНА: Путін усвідомлює, що його страх цілком обґрунтований
— Природно, Путін дуже себе любить. І це не означає, що в нього немає величезної кількості комплексів, глибинна ущербність у ньому присутня. Але він собою дуже сильно дорожить.
Ми знаємо, що Путін оточує себе максимальною кількістю охорони. За останні роки масштаби та кількість охорони диктатора істотно збільшилася. Періодично, особливо на публічних заходах, Путін одягає бронежилет.
Путін дуже сильно боїться за своє життя і, ймовірно, усвідомлює, що є цілком об’єктивні причини для такого страху.
У кремлівського диктатора параноя, він розуміє, що диверсанти можуть бути де завгодно. Часто на дахах будинків, поблизу того місця, де він перебуває, стоять снайпери. Ще й бронежилет одягає про всяк випадок. Путін боїться і своїх, і чужих. Свої, звісно, максимально залякані, щоб не було ніякої табакерки. У світі існує багато різних людей, які хотіли б ліквідувати Путіна.
Також він розуміє, що в якийсь момент може бути змова серед його ж оточення. Адже життя він багатьом попсував. Люди перебувають під санкціями, не можуть виїжджати з країни. Путін тримає їх у постійному страху і напрузі — така манера його роботи. Він абсолютно не соромлячись знищив свого соратника Євгена Пригожина (загиблий ватажок ПВК “Вагнер”, — ред.).
ІВАН СТУПАК: Важливо, щоб після смерті Путіна різні групи почали ділити владу у РФ
— Коли Путін раптово помре, головне, щоб не знайшлося однієї людини, яка зможе підім’яти під себе всю цю владу, інакше все централізовано звалиться в один кабінет. І тільки в одному кабінеті знаходяться всі телефони, з яких можна давати вказівки. Про демократію мови йти не буде.
Важливо, щоб різні сили після смерті Путіна зіткнулися і почали між собою ділити владу. Чим більше нерозуміння буде в Кремлі — тим зрозуміліше і простіше буде для нас.
Зараз у Росії все тримається на фігурі однієї людини. І в цей момент, коли з цією людиною щось відбувається, підлеглі, які звикли отримувати вказівки й без команди нічого не роблять, не впораються і тоді все почне сипатися.
Важко сказати, чи прийде після Путіна до влади хтось ще гірший. Путін на початку виглядав дуже навіть миролюбно і розкрив себе вже бувши при посаді, років через вісім. Микола Патрушев (помічник президента РФ, — ред.) гірший за Путіна, він затятий антизахідник.
Антизахідна риторика в Росії зберігатиметься, тому що вона є об’єднавчим елементом. Але навряд чи навіть найзатятіший противник Заходу застосує ядерну зброю. Ми бачимо, що російські чиновники люблять красиве життя, і вони навряд чи хочуть його втратити.
ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Влада для Путіна — це страховка його життя
— Коли Путін ще до повномасштабної війни замислювався про наступника, то він розумів, що потрібно не тільки владу передавати, а й фінансові потоки. І в цьому була дилема — так передати владу, щоб її зберегти. Путін подивився, як заметушилися люди з найближчого оточення, яка почалася гризня, і зрозумів, що не вийде.
Путін начебто і хоче трохи відійти від влади й насолодитися життям, але при цьому боїться цю владу втратити. Влада для диктатора – це ще й страховка. З урахуванням того, що Путін накоїв, усе може дуже сумно закінчитися. На нього свого часу справила дуже велике враження доля прем’єр-міністра Лівії Муаммара Каддафі, як люди йому мстилися навіть після смерті. Мабуть, Путін спроєктував це на себе.
Зараз я не вірю в сценарій передачі влади у РФ. Хіба що, якщо Путін буде зовсім вже немічним і за нього прийматимуть рішення. Але поки що цього немає. Я думаю, що Путін нікому не довіряє і для нього влада — це страховка збереження життя. Якщо він залишиться при владі ще на 10-12 років, то почнеться загнивання режиму, а це буде дуже погано позначатися не тільки на Росії, а й на сусідніх країнах.
У Кремлі понад 10 років тому говорили: “Путін — це Росія, а Росія — це Путін. Не буде Путіна — не буде Росії”. Уся влада, ідеологія, стратегія розвитку РФ персоніфікована в одній людині. Відхід цієї людини стане великою проблемою для країни. На це, до речі, дуже багато хто сподівається, і не тільки у нас, а й у самій Росії. Але я думаю, що справа не в персоналіях і зараз безглуздо гадати, хто опиниться при владі після Путіна.
У разі відходу такого лідера, який сконцентрував у своїх руках майже всю владу, найімовірніше, певний час буде колективне керівництво, поки не проявиться хтось найспритніший. Це може бути якийсь господарник або силовик з імперськими замашками.
Путін своєю політикою та агресивною ідеологією отруїв цілу країну і народ. І це діятиме навіть після його смерті — отрута просто так не вийде. Якась частина людей одужає, але сліди отрути залишаться. Росія хвора на імперський великодержавний авторитаризм, відбувається циклічність. Усі реформи неминуче закінчуються політичною кризою консервативної та авторитарної реакції. Це відбувалося вже кілька разів за останні 300 років. Головна проблема для Росії навіть не в тому, що буде після Путіна, а як вирватися з цієї циклічності.
Читайте також: Дощ пішов “неждано”: чому російські міста йдуть під воду і до чого тут війна РФ проти України