Другий Саміт миру: як триває підготовка і хто підтримує ініціативу України (ВІДЕО)

Володимир Зеленський на першому Саміті миру. Фото: uatv.ua

Після першого Саміту миру, який відбувся у Швейцарії, минув місяць, і Україна вже активно готується до наступного форуму. Його Київ планує провести до виборів президента США — у листопаді. Уже найближчим часом за результатами швейцарського саміту мають відбутися три зустрічі на рівні міністрів і радників з безпеки. За їхніми результатами Україна розробить план наступного заходу, інформує FREEДОМ.

На першому Глобальному саміті в Бюргенштоку країни-учасниці підтримали три пункти формули миру президента України — ядерну, енергетичну безпеку, продовольчу, а також обмін полоненими “всіх на всіх” і повернення дітей, яких Росія незаконно вивезла на свою територію.

Кожен із цих пунктів партнери України мають обговорити додатково окремо. Підсумки цих зустрічей стануть основою другого Саміту миру. 

“З нашого боку, з боку партнерів, я вважаю, все буде зроблено. Для цього ми будемо готові наблизити максимально другий саміт. І вважаю, що представники Росії повинні бути на другому саміті”, — наголосив глава Української держави.

Присутність представників Кремля за столом переговорів вітають і у Вашингтоні. У Держдепартаменті США впевнені, що лише Україна має право вирішувати, на яких умовах і коли будуватиме відносини з РФ.   

“Ми завжди підтримували дипломатію, коли Україна була готова. Але ніколи не було ясно, що Кремль готовий до реальних дій. Це було зрозуміло на початку цієї війни, коли ми займалися дипломатією, а Кремль відключив дипломатію і вторгнувся, і так залишається, здається, досі. Але ми продовжимо підтримувати Україну, і коли вони вважатимуть, що подальші дипломатичні кроки з Росією доречні, ми підтримаємо їх у цьому рішенні”, — заявив представник Держдепартаменту США Метью Міллер.

За словами президента України, підготовка другого Саміту миру займе місяці, а не роки. Україна прагне його провести до кінця поточного року. 

Тим часом Росія вже заявила, що не має наміру брати в ньому участь. Про те, що Кремль не готовий до переговорів, говорять і аналітики Інституту вивчення війни (ISW). 

“Кремлівські чиновники, найімовірніше, продовжать підносити законні позиції України на переговорах як “ультиматуми”, щоб виправдати незацікавленість Кремля в мирних переговорах і продовження війни проти України”, — йдеться у звіті ISW. 

Однак Україна продовжує демонструвати готовність вести переговори з Росією. І посилається на мирний план, який відповідає міжнародному праву. За словами глави МЗС України Дмитра Кулеби, мета полягає в тому, щоб наступний саміт став завершенням війни. З чіткою позицією — Росія не повинна говорити мовою ультиматумів.

Читайте також: Зеленський допустив можливість припинення війни дипломатичним шляхом — що пропонує Київ (ВІДЕО)

Нагадаємо, Київ продовжує роботу над реалізацією формули миру. Наприкінці липня — початку серпня, за словами президента Володимира Зеленського, у Катарі відбудеться перша зустріч, на якій обговорять енергетичну безпеку України. Це третій пункт української формули, його було винесено на обговорення за столом переговорів на першому інавгураційному Саміті миру в Швейцарії.

Читайте також: Як підготувати ґрунт для дипломатії, щоб закінчити війну РФ проти України — думки експертів і глядачів FREEДОМ

Прямий ефір