Спецпредставник Китаю з питань Євразії Лі Хуей вирушив у дипломатичне турне — до країн Євросоюзу, України та Росії. У МЗС КНР повідомили, що головним завданням є сприяння мирним переговорам Києва та Москви, і закликали не відмовлятися від діалогу, повідомляє FREEДОМ.
Дипломатичне турне Лі Хуея розпочалося у суботу, 2 березня. Він уже відвідав Росію. На черзі — візити до штаб-квартири ЄС, Польщі, України, Німеччини та Франції. Мета, що декларується, — зусилля щодо досягнення миру у війні Росії проти України. Втім, Китай називає її “українською кризою”. Мирне врегулювання стало головною темою переговорів Лі Хуея із заступником міністра закордонних справ Росії Галузіним.
“Китай готовий продовжувати свої зусилля щодо просування мирних переговорів, проведення човникової дипломатії, посередництва та досягнення консенсусу між Росією, Україною та іншими зацікавленими сторонами, а також сприяти остаточному політичному врегулюванню української кризи”, — повідомило китайське державне інформаційне агентство “Сіньхуа”.
У МЗС Китаю заявили: сторони погодилися, що “переговори є єдиним шляхом припинення бойових дій в Україні”. Жодних подробиць, щоправда, не повідомили. За словами експертів, турне спецпредставника КНР має продемонструвати глобальний вплив Пекіна. Він прагне скласти конкуренцію Вашингтону, зокрема у міжнародній політиці. Ось тільки мирна ініціатива Китаю не відповідає інтересам України, наголошують аналітики. Скоріше, навпаки.
“Своє бачення вони концептуалізували у відомому документі, який називається “Китайська пропозиція щодо політичного врегулювання війни в Україні”. Хоча там написано “кризи в Україні”. І одне з центральних місць полягає в тому, що треба поважати суверенітет, хоча не прописано — яких країн. З іншого боку, там зазначено, що варто брати до уваги занепокоєння щодо безпеки Російської Федерації. Це завдання, яке Китай намагається реалізувати. Воно пов’язане з тим, щоби блокувати розширення НАТО”, — прокоментував експерт Української асоціації китаєзнавців Дмитро Єфремов.
Не можна забувати й про зиск, який Китай отримує від війни Росії проти України. І політичний, і економічний. Ніколи Москва такою мірою не була залежна від Пекіна. Санкції щодо країни-агресора не залишають Росії свободи вибору торгових партнерів. А колишня політична вага Москви повністю нівельована. Китай хоч і дистанціюється від токсичного союзника, демонструє постійну підтримку Путіна. Але за таку “дружбу” Кремлю доведеться платити.
“Китай був, якщо не є, для Росії таким само серйозним стратегічним побоюванням, як є США. Попри величезні запевнення у російсько-китайській дружбі, Росія все ще побоюється Китаю і, ймовірно, побоюватиметься його справедливо, оскільки Китай — це експансіоністська держава”, — вважає директорка Одеського центру нерозповсюдження ядерної зброї при Одеському національному університеті ім. І. І. Мечникова Поліна Сіновець.
2023 року, одразу після призначення спецпредставником КНР у справах Євразії, Лі Хуей відвідав Україну, Росію та Євросоюз, щоб презентувати ініціативу Сі Цзіньпіна. Тепер у Пекіні вирішили повторити торішню серію візитів.
Читайте також: За “нейтральністю” Китаю та його небажанням брати участь в обговоренні формули миру стоїть бажання допомогти РФ, — Плаксієнко-Бутирська
Раніше політолог, голова Центру аналізу та стратегій Ігор Чаленко заявив, що Москва намагається розмити центристський український мирний план.