Росія — вкрай мілітаризована держава. Ідеологія заснована на війні. Яке значення і чому в історії країни-агресора посідає Друга світова війна, в інтерв’ю телеканалу FREEДОМ пояснив історик Олександр Палій.
“Друга світова війна в історії Росії займає ключове місце. Тому, що до початку російської агресії ми жили фактично в повоєнний період, коли були сформовані кордони на основі результатів Другої світової війни, був сформований порядок міжнародний. Відповідно, Радянський Союз через різні причини, зокрема через свій союз із нацистами на початковій стадії Другої світової війни, зазнав дуже великих втрат, якими десятками мільйонів убитими людей можна було прикриватися й розповідати, що “ось, у вас, американці, загинуло 250 тисяч осіб, а в нас у 100 разів більше”. І всім це розповідати, начебто в цьому якась є заслуга в тому, що радянські війська відступали і віддали свою територію на поталу. І потім втрати радянські були до нацистських разів у 5-6, мінімум, співвідносилися. Начебто в цьому є якась заслуга. І Радянський Союз, відповідно, хизувався цими всіма жертвами, гекатомбами жертв, до яких керівництво СРСР було прямо причетне, розв’язавши на пару з Гітлером Другу світову війну”, — сказав він.
Історик нагадав, що після ратифікації пакту Молотова – Ріббентропа 31 серпня, війна почалася наступного дня — 1 вересня 1939 року.
“Тому Росія намагалася використати цю всю пам’ять про Другу світову війну як ресурс”, — уточнив Палій.
Але, зазначив він, зараз це вже не працює.
“Зараз уже пізно, уже всі побачили, що звірства, на які здатна Росія, це дуже часто навіть набагато більші звірства, ніж у нацистської Німеччини. Тобто всі побачили Бучу, Ірпінь, інші міста України. Але, наприклад, в Ірпені історія така: за час нацистської окупації там було близько 10 осіб (принаймні відомо), яких німці розстріляли з місцевого населення. 10 осіб на місто Ірпінь за 3,5 року. А росіяни розстріляли приблизно в 40 разів більше і це все менш ніж за 1 місяць. Росіяни гірші, ніж нацисти, у тисячу з чимось разів. Схожа ситуація була і в інших населених пунктах. В одному селі було вбито 10% населення. Ще пару місяців і взагалі б нікого не залишилося в селах Київської області. І що зараз відбувається і в яких масштабах у селах Запорізької області, наприклад, або лівобережної частини Херсонської області, чесно кажучи, важко уявити”, — резюмував Олександр Палій.
Читайте також: Пропаганда в Росії не походить від Путіна, вона корінням у російській історії: інтерв’ю з американським експертом Фредом Гоффманом
Нагадаємо, у Росії вже з цієї осені дітей почнуть навчати за новими підручниками історії. У них, крім іншого, є параграфи про так звану “спеціальну військову операцію” — злочинну війну Росії проти України. За словами авторів посібника, вони повністю переписали розділи історії з 1970-х і до сьогодні.