На Заході інформаційну війну з приводу Другої світової та “Великої вітчизняної” називають війною наративів. В Україні використовується формулювання Друга світова війна, а в Росії — “Велика вітчизняна”. Незважаючи на схожість, ці наративи не збігаються. Про це сьогодні, 9 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив військовий історик, голова ГО “Центр мілітарної історії” Василь Павлов.
“Російська влада намагається витягнути те, що є в підсвідомості людей, те, що було, скажімо так, у реальної простої радянської людини. Потрібно розрізняти радянські та російські конструкції Другої світової війни. У Радянському Союзі справді чітко визначалося, що перемогу у війні здобув радянський народ, а радянський народ — це нова історична спільність, яка складалася з певних частин колишньої Російської імперії, в якій були присутні різні національні спільноти. У Радянському Союзі було дуже модно, в хорошому розумінні цього слова, визначати внесок різних республік у допомогу одна одній”, — пояснив він.
За його словами, у Радянському Союзі робилося багато чого для того, щоби популяризувати думку, що всі радянські народи, як один, встали на боротьбу з нацизмом.
“Ми можемо згадати, що практично кожна союзна республіка мала непоганий фільм-бестселер про “Велику вітчизняну війну”: це і грузинський “Батько солдата”, і український “В бій ідуть самі старі”, і білоруський “Йди й дивись”. Тобто це фільми, які показували війну в досить непривабливому світлі. І вони виходили, і вони перебували у свідомості радянської людини”, — сказав Павлов.
Історик звернув увагу, що в Росії все докорінно змінилося, наприклад, із фільмів прибирають згадку про Україну.
“Промова Путіна 2010 року якраз задала тон, що росіяни могли б перемогти не тільки без українців, але й без інших союзних народів. Хоча втрати, наприклад, тієї ж самої Білорусі у відсотковому відношенні є просто колосальними. Ми можемо говорити навіть про те, що всього 3% території Російської Федерації окупували нацисти, але вони дали практично 80% колаборантів, які співпрацювали з нацистським окупаційним режимом. Тож тут, як люблять говорити росіяни, все не так однозначно”, — зазначив він.
Читайте також: Внесок українців у перемогу в Другій світовій: розповідають історики (ВІДЕО)
Нагадаємо, кандидат історичних наук, координатор проекту “LIKБЕЗ. Історичний фронт” Кирило Галушко розповів, що спроби Москви монополізувати перемогу в Другій світовій війні почалися з 2000 року, особливо активно – з 2005-го. Саме тоді ідея великої перемоги над фашизмом стала одним із головних елементів російської політичної ідеології, оскільки стало зрозуміло: Росії немає чого запропонувати світові, крім 1945 року.
Читайте також: Одна на всіх: Росія намагається привласнити перемогу в Другій світовій війні, але їй це не вдається (ВІДЕО)