У шести із 14 сіл на півночі Сумської області зовсім не залишилося мешканців. В решті, які розташовані безпосередньо поряд із російським кордоном у п’ятикілометровій зоні, залишилося по кілька десятків людей. Про те, як мешкає під постійним обстрілом Хотінська прикордонна громада, розповіли кореспонденти телеканалу FREEДОМ.
Від Хотіні до кордону з РФ — лише 10 км. А деякі населені пункти, що входять до Хотінської громади, знаходяться фактично на кордоні.
“Починається від Білопільської громади, Степове — це населений пункт впритул до кордону з Росією, а так 100-200 м від городів до кордону”, — повідомив глава Хотінської громади Микола Торяник.
Головна проблема всіх прикордонних сіл — регулярні обстріли з боку російської армії. Ударні дрони та авіаційні бомби знищують населені пункти практично повністю.
“Не лише обстріли зі ствольної артилерії та мінометів, а й КАБи. Були моменти, коли в один населений пункт прилітало вісім КАБів за день. Це у Біловодах у нас було. Семеро людей загинули”, — розповів Торяник.
Все, що знаходиться вздовж кордону, знищується повністю: цивільна інфраструктура, об’єкти виробництва та соцобслуговування — школи, дитсадки, медпункти, агроферми.
“Місяць тому прилетіло три КАБи. Один у топку потрапив, другий — на стадіон, третій пробив дах і зараз лежить у школі, не вибухнув. Фактично все знищено, школу виведено з ладу та відновленню не підлягає, — зазначив голова Хотінської громади.
Усіх дітей із п’ятикілометрової прикордонної зони евакуювали, але кілька десятків людей похилого віку, як і раніше, залишаються у своїх будинках. Їм на допомогу приходять односельці. Валерій Хряпін привозить продукти та ліки до найвіддаленіших населених пунктів на велосипеді.
“Все, що можу, що просять, привожу. Там залишилася 21 особа. Хліб, ліки, гуманітарну допомогу — все, що потрібно”, — розповів мешканець Хотінської громади Валерій Хряпін.
Більшість мирного населення евакуювали з Хотінської громади цього року. Розселяли у безпечних районах області. Але попри постійну загрозу атак та руйнування, жителі Хотінської громади зберігають оптимізм.
“Я працюю вчителем, але дистанційно. На жаль, нашу школу розбили, але я сподіваюся, що все відновлять, все буде гаразд і все буде — наша Україна. І вона незалежною буде”, — впевнена мешканка Хотінської громади Тетяна Миколаївна.
Читайте також: Мисливці за “Шахедами”: як українські зенітники знищують російські дрони (ВІДЕО)