Дрони стали для Сил оборони України тим, що повністю змінює ситуацію, закриває багато питань у протидії російським окупантам. Про це сьогодні, 15 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів авіаексперт, заступник гендиректора компанії з виробництва систем радіоелектронної боротьби (РЕБ) Анатолій Храпчинський.
“Насправді дрони стали таким геймченджером, який допоміг закрити багато питань. Тому що ми бачимо, є і затримки з отриманням допомоги наших західних партнерів, є і проблематика, припустімо, більш глобальна. Але в цій ситуації ми говоримо про те, що в цьому напрямі дуже багато працює приватних компаній, готових активно допомагати й створювати нові пристрої, які реально закривали б великі потреби”, — сказав він.
Експерт зазначив, що, наприклад, через відсутність далекобійного високоточного озброєння в Україні почали розробляти БпЛА, здатні летіти в глибину країни-агресора. А наявність тих же FPV-дронів допомогла Силам оборони в точковому знищенні необхідних цілей на полі бою завдяки високій точності.
“Тому що ми говоримо про не просто, припустімо, потрапляння в якийсь сектор, а ми говоримо про безпосереднє знищення будь-яких цілей. Тому так, насправді дрони є досить-таки сильним ходом з нашого боку. Природно, противник намагатиметься теж відповідати такими ж інструментами. Але тут головне завдання — максимально швидко масштабувати для того, щоб, скажімо так, у цьому питанні випередити супротивника, і в нього не було, чим відповідати”, — сказав Храпчинський.
Що стосується протидії російським дронам, то, за словами експерта, найактуальнішим розв’язанням цього питання є засоби придушення.
“Але ми вже говоримо не просто про засоби придушення, а засоби придушення, які дадуть змогу літати, припустімо, нашим FPV-дронам під нашими засобами. Є деякі розробки, які дають нам змогу налагодити комунікацію між підрозділами, тобто, грубо кажучи, ми говоримо про реактивний джамінг (глушіння, — ред.), ми говоримо певною мірою про штучний інтелект, який буде допомагати контролювати, на яких напрямках, на яких частотах потрібно працювати”, — сказав Храпчинський.
Він нагадав, що вже існують розробки, які дають змогу визначати “свій – чужий” БпЛА. Це має забезпечити безпеку для прольоту своїх розвідувальних або ударних дронів.
“Насправді тут ми говоримо про такий активний розвиток ринку в цьому напрямку, тому що насправді проблематика зі знищенням своїх же дронів все-таки була присутня, вона є. І тому зараз активне обговорення й спроба знайти рішення, і вже є деякі напрацювання, які, ми бачимо, допоможуть нашим військовим, скажімо так, не робити, припустімо, дружнього вогню, а навпаки ускладнити ситуацію для роботи супротивника, водночас звільнивши можливості для себе”, — сказав Храпчинський.
Читайте також: Росія дуже переоцінює свої РЕБ — думка авіаційного експерта
Нагадаємо, військовий експерт Павло Нарожний раніше повідомляв, що ефективна робота FPV-дронів і безпілотників-камікадзе забезпечує 30-40% знищення російських танків на фронті в Україні.