Дрони-обманки, робопси та аналоги Mavic: про розвиток безпілотних систем розповів експерт

Валерій Боровик. Фото: stv.detector.media

Сучасна війна стала війною безпілотних систем, і не тільки тих, які пересуваються повітрям. Про нові тенденції в розвитку БпЛА сьогодні, 14 листопада, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів голова правління альянсу “Нова енергія України”, засновник компанії з виробництва дронів “Перший контакт” Валерій Боровик.

Як зазначив експерт, швидкий розвиток безпілотної техніки спостерігається по обидва боки військового конфлікту. Росіяни ще 2022 року почали застосовувати іранські дрони-камікадзе Shahed-136/139 (“Шахед”) і відтоді вдосконалили тактику їхнього використання, зокрема й шляхом комбінації в атаках із цілями-імітаторами.

“Фактично це дрони, які не мають бойової частини або дорогої електроніки. Це дрони-обманки, які йдуть “порожні”. Вони намагаються розкрити роботу ППО та локалізацію наших спроможностей із запобігання повітряним атакам. Якщо у них є така можливість, фіксують це, і потім вже можуть завдати ударів по цих точках дії ППО. Вони можуть проводити розвідку, а можуть навіть без камер іти. Їх спеціально перемішують із тими дронами, які несуть боєголовку і будуть бити по наших об’єктах. Коштують вони не так багато, більше проблем створюють у тому, що на них витрачаються снаряди, амуніції, ракети, які захищають столицю та інші міста”, — сказав Боровик.

Такий дрон-обманка добре імітує велику ціль, таку, як “Шахед”, завдяки встановленій у ньому лінзі Люнеберга, що викривляє відбитий сигнал для радара, і внаслідок схожого звуку двигуна.

“Дійсно, мотор, коли дрон несе бойову частину, працює напруженіше, ти чуєш інший звук, але коли ти на відстані пів кілометра, навіть 200 метрів, то не так сильно можеш цей звук відрізнити. Завтра вони можуть на них поставити боєголовку, тому це не панацея”, — пояснив експерт.

Розвиваються також і наземні безпілотні системи. Боровик прокоментував нещодавнє представлення Китаєм роботів-собак, які можуть використовуватися для розвідки та атак. Подібні американські системи є й у Збройних сил України.

“У нас це розробки Boston Dynamics, фактично це їхнє тестування. Я не думаю, що ще є відпрацьована тактика застосування і взагалі досвід бойового застосування. Зараз вони досить дорогі. Потрібно дивитися і ставити туди системи протидії РЕБ (радіоелектронної боротьби), тому що вони просто будуть відрубані від управління і це буде просто купа металу. Над ними ще потрібно працювати, щоб вони в реальних бойових умовах були корисні”, — зазначив експерт.

Боровик зазначив, що в Україні розробляються дрони, аналогічні популярним китайським квадрокоптерам DJI Mavic.

“Характеристики мають бути не гіршими, ніж у Mavic, щоб він міг протидіяти РЕБ, і не тільки окопним, щоб він мав хорошу камеру роздільної здатності. Тому це вже не просто FPV-дрон, це БпЛА, які літають за місією, можуть зависати над об’єктом, мають серйозну камеру із зумом для наближення об’єкта і зняття відео та фото в хорошій роздільній здатності”, — завершив експерт.

Читайте також: Росія почала використовувати рекордну кількість “Шахедів” для атак українських міст: причини та цілі проаналізували експерти

Як повідомлялося раніше, Україна має паритет за кількістю дронів із ворогом, однак у їхньому виробництві необхідно відмовлятися від китайських компонентів.

Прямий ефір