Дрони на війні — як українські захисники відточують майстерність (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Українська армія від перших днів повномасштабного вторгнення Росії до України почала застосовувати безпілотні літальні апарати (БПЛА) для розвідки та коригування вогню і для проведення атак з повітря. Але вчитися керувати безпілотниками довелося в бойових умовах. Нині пілоти та штурмани БПЛА проходять щоденні тренування. Захисники та захисниці добровольчого підрозділу “Хартія” відточують майстерність, щоб на бойових виїздах від першого разу вражати цілі противника, повідомляє FREEДОМ.

З однієї з позицій на Луганщині надіслали відео, як у танк противника залетів боєприпас і вивів машину з ладу. Це зробив легкий безпілотник вагою до кілограма. Боєць із позивним Кім каже, що керувати таким апаратом можна навчитися за тиждень, головне щоб був результат.

“Це та штука, яка може кудись полетіти і щось туди впустити. Щодо розвідки, це теж корисна річ, для розвідки ближньої обстановки до 10 км”, — сказав оператор-інструктор БПЛА.

До війни хлопець багато подорожував і вперше взяв дрон, щоб закарбувати ландшафти України. Після 24 лютого прийшов у Харківський добровольчий підрозділ “Хартія” і зайнявся вивченням технічних характеристик дронів у військових умовах. Кількість надісланих російським окупантам “привітів” Кім не рахував, але впевнений, що бойові дрони та аеророзвідка зіграли вирішальну роль у контрнаступі ЗСУ в Харківській області.

Зараз підрозділ БПЛА на ротації, але, якщо дозволяє погода, “пташки” тренуються щодня. 28-річна Влада лікарка за освітою, одна з трьох дівчат у підрозділі, яка опанувала навички керування дронами. Її новий борт українського виробництва. 30-кілограмовий бомбер здатен вражати як живу силу противника, так і техніку. Перед тим як відправити дрон у небо тривають останні приготування.

“Я дуже на нього чекаю, бо хочеться охрестити, “освятити” його на полі бою, щоб він нарешті почав виконувати свої завдання. І для цього він тут і є, часу на розгін… от ми робимо максимально швидко, наскільки можемо, і веземо його працювати”, — розповіла операторка БПЛА.

Завданням Влади є натренуватися в прицілюванні. Замість боєприпасів поки що використовує дві півторалітрові пляшки води. Безпілотник піднімається на висоту 200 метрів і дівчина намагається влучити в ціль із першого разу.

“У тренувальному режимі будемо запускати дрон для того, щоб зробити тестове скидання масогабаритних макетів. Злітаю. Скидання!” — пояснила Влада.

Українським військам дуже потрібні безпілотники, особливо моделі з великим радіусом дії. У харків’ян є як важкі борти, так і легкі, які застосовують для розвідки в повітрі. Усі вони після обкатки використовуються на нульових рубежах і допомагають військовим.

“Завдяки дронам, які коригують нашу артилерію, ми бачимо, де перебуває противник, скільки їх, бо є тепловізори, ми можемо бачити, скільки там солдатів, яка техніка перебуває, і можна коригувати в режимі онлайн: “Хлопці, трохи лівіше, хлопці, трохи правіше, трохи далі, трохи ближче”. І так ми отримуємо точні влучання. Без цього я б навіть не знаю, як відбувалася б ця війна”, — розповів пресофіцер Харківського добровольчого підрозділу територіальної оборони “Хартія” Ілля Колдомасов.

Дрони — дороге задоволення, але завдяки підтримці харківського бізнесу, донатам українців і волонтерів парк дронів і літаків “Хартії” весь час поповнюється. Уже за кілька тижнів підрозділ безпілотників вирушить на фронт для виконання бойових завдань.

Читайте також: Shark: що відомо про новий безпілотник, який створили в Україні (ВІДЕО)

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський анонсував запуск нового фандрейзингового спрямування зі збору грошей на флот морських дронів, які захищатимуть морську акваторію України. Функції морських дронів описали експерти.

Прямий ефір