12-годинний робочий день та моральний тиск — за таких умов на виробництві з виготовлення дронів за іранською технологією працюють підлітки — студенти коледжу “Алабуга Політех” в особливій економічній зоні “Алабуга” в Татарстані (РФ). Розслідування щодо жорстких умов для учнів опублікувало російське видання “Протокол”. У ньому зібрано свідчення студентів, які розповідають про політику керівництва коледжу та навіть про фізичні покарання, повідомляє FREEДОМ.
До повномасштабного вторгнення коледж “Алабуга Політех” був звичайним навчальним закладом. Після 24 лютого 2022 року керівництво заходилося займатися патріотичним вихованням студентів. Як стверджують автори розслідування, виховують учнів силою.
“Потім держава вирішила, що настав час повоювати, для цього потрібні молоді здорові чоловіки. І для цього, зокрема в “Алабузі”, почали їх забирати на війну. “Алабуга” намагалася з цим впоратися. Спочатку наймаючи людей, щоб було просто кого віддавати у військкомат, але й це не допомогло. Потім вони вирішили взяти просто якесь оборонне замовлення, щоб виправдати, чому в них людей забирати не потрібно. І ось із цього оборонного замовлення, щоб захистити своїх співробітників, почався шлях у прірву”, — розповів автор Youtube-каналу “Розворот” Антон Рубін.
Усіх студентів коледжу зобов’язали грати у пейнтбол. Відмовитись не можна. Тому що керівництво переконане, що так можна виховати командний дух та виявити слабких. Все б нічого, але бій закінчується фізичним покаранням тих, хто програв. Найпоширеніше — розстріл.
“Там іноді жорстоко карали, коли твоя команда програла, то там могли просто розстріляти тими ж кульками. Взагалі це дуже боляче. Особливо для тих, у кого шкіра чутлива та синці довго не зникають. Ось у мене за тиждень вони не зникли”, — розповіла студентка коледжу “Алабуга Політех” в інтерв’ю “Протоколу”.
Ще одне покарання для переможених — риття окопів. Учні скаржилися батькам. Дехто писав скарги до місцевої прокуратури. Результатів нема. А керівництво “Політеху” пішло далі: студентів перших та других курсів — а це неповнолітні — почали залучати до збирання дронів за іранською технологією.
“Ставили все більший і більший план щодо кількості виготовлених дронів. Тому поступово навантаження зросло до 12 годин на день. Спочатку не те щоб усіх змушували, їх і не треба було змушувати: там платять хороші гроші, офіційно укладають трудову угоду, і багато хто з них сприймав це як спосіб заробити. Але поступово це почало перетворюватися на те, на що в результаті перетворилося, — на 12-годинний робочий день, практично не залишається часу на навчання”, — констатував автор Youtube-каналу “Розворот” Антон Рубін.
Як стверджують військові експерти, за таких умов говорити про високу якість безпілотних літальних апаратів не доводиться.
“Ми можемо говорити, що використовується некваліфікована праця, за великим рахунком, підневільних людей, а це студенти. Ми ж читали в російських ЗМІ, де їм погрожують: якщо ви не працюватимете на виробництві, вас миттєво відрахують із коледжу, університету… І давитимуть через батьків. Тобто людей не вистачає, і йдеться про некваліфікованих людей, які щось збиратимуть, зав’язуватимуть, запаюватимуть — некваліфіковану робочу працю. І, найімовірніше, як третій варіант, на цьому виробництві “відмиватимуть” російські гроші”, — припускає військовий експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак.
Піти з коледжу “Алабуга Політех” не так просто. Якщо студента відрахують або він сам забере документи, то молода людина має виплатити коледжу гроші. Наприклад, юристи та економісти, у разі відрахування з першого курсу, виплачують 420 тис. руб. (близько 4,6 тис. дол.). Трудовий договір, який підписують під час вступу, — тристоронній: “Алабуга Політех”, сам студент та його батьки. Це означає, якщо студент не заплатить коледжу неустойку, то за нього виплачуватимуть гроші його рідні.
Раніше повідомлялося, що Росія готує запуск виробництва дронів-камікадзе Shahed (“Шахед”) іранської розробки на своїй території. Як з’ясували журналісти-розслідувачі, потужності будуть розміщені в особливій економічній зоні Татарстану “Алабуга”. Зараз складники для безпілотних літальних апаратів (БпЛА) поставляються з Ірану, а в “Алабузі” готові вироби просто збирають, але протягом 2-3 років влада планує замістити значну частину компонентів та організувати технологічний процес переважно самотужки.