Росія втрачає 600 тис. барелів нафти на день через атаки дронів на російські нафтопереробні заводи, підрахували міжнародні нафтотрейдери. Аналітики прогнозують, що відключення російських НПЗ можуть призвести до скорочення потужностей на 900 тис. барелів на день. У 2024 році безпілотники атакували 13 нафтопереробних заводів у 9 регіонах Росії, повідомляє FREEДОМ.
Із 12 до 15 березня 2024 року внаслідок атак безпілотників пошкоджено 4 великі нафтопереробні заводи в Росії.
12 березня дрони атакували Нижегородський НПЗ, що належить компанії “Лукойл”. Він переробляв понад 15 млн тонн нафти на рік. Унаслідок удару виведено з ладу половину його потужностей, повідомило агентство Reuters.
13 березня безпілотники вдарили по Новошахтинському заводу нафтопродуктів у Ростовській області. Після цього підприємство призупинило роботу, повідомив губернатор регіону. Як пише Bloomberg, потужність цього НПЗ — понад 5 млн тонн на рік. Цього ж дня під удар потрапив й Рязанський НПЗ — один із найбільших нафтопереробних заводів Росії, що належить компанії “Роснефть”. Він виробляв близько 317 тис. барелів на день, тобто близько 6% від загального обсягу перероблюваної нафти в Росії. За даними агентства Reuters, через пожежу на НПЗ зупинили дві основні переробні установки.
“На частку Рязанського нафтопереробного заводу, який контролюється компанією “Роснефть”, припадає близько 6,4% російського виробництва бензину, 4,1% дизельного пального, 7,7% мазуту та 8% авіаційного пального. Один день простою НПЗ у Рязані обійдеться у 18 млн доларів”, — йдеться в повідомленні Reuters.
За інформацією російського Міністерства енергетики, у РФ 88 нафтопереробних заводів, з яких функціонують 38. Після атак безпілотників, за даними Reuters, 13% від сумарної потужності діючих первинних установок переробки нафти — у режимі аварійного простою, а 3 підприємства повністю зупинили роботу. Якщо враховувати тільки НПЗ, які випускають бензин та дизельне паливо, то Росія втратила близько 9% виробництва, або 77,4 тис. тонн на добу.
“На сполох б’ють російські галузеві аналітики та кажуть, що якщо так буде й надалі відбуватися, то якраз по бензину виникнуть досить великі проблеми в постачанні внутрішніх споживачів, саме російських споживачів палива… Якщо такі атаки невідомих добрих дронів триватимуть й надалі, то, найімовірніше, можна буде не рахувати якісь там відсотки, а говорити про те, що цілком можливе виникнення дефіциту насамперед у центральному регіоні РФ, насамперед у Москві та Московській області”, — сказав експерт енергетичного ринку Геннадій Рябцев.
Для забезпечення безпеки нафтопереробних заводів влада хоче залучити “Росгвардію” й встановити ППО, повідомили в Міністерстві енергетики Росії.
“Робота з безпеки ведеться, дійсно актуальне питання. Відпрацьовуємо спільно, зокрема з колегами з “Росгвардіі”, заходи щодо прикриття об’єктів, установлення необхідних систем захисту типу “Панцир”, — заявив директор департаменту розвитку газової галузі Міністерства енергетики РФ Артем Верхов у коментарі агентству “Интерфакс”.
За оцінками міжнародних нафтотрейдерів, через атаки дронів на НПЗ Росія щодня втрачає 600 тис. барелів переробленої нафти. За даними Санкт-Петербурзької міжнародної товарно-сировинної біржі, у період з 11 до 15 березня вартість нафтопродуктів у РФ — бензину й дизпалива — зросла на 7%.
Читайте також: Критична ситуація в нафтовій галузі РФ може настати через 4-5 місяців, — Омельченко
Нагадаємо, російському диктатору Володимиру Путіну не вдалося стримати ціни на бензин у РФ. Щоб компенсувати їх, державі довелося витратити 50 млрд дол.