Президент України Володимир Зеленський у відеозверненні до дипломатів та лідерів країн на 77-й сесії Генеральної асамблеї ООН відповів на питання — як досягти миру в Україні та не допустити нової війни. Він озвучив універсальну формулу, яка дозволить не лише припинити війну Росії проти України, а й не допустити нових збройних конфліктів, повідомляє FREEДОМ.
Перший пункт формули миру — комплексний — покарання агресора.
“Покарання за злочин агресії, покарання за порушення кордонів та територіальної цілісності, покарання, яке має діяти, доки не буде відновлено міжнародно визнаний кордон, доки агресія не припиниться і доки не буде повної компенсації за руйнування та втрати у війні”, — сказав Зеленський.
Саме тому економічні обмеження є частиною формули миру, продовжив президент України. Йдеться, зокрема, про блокування торгівлі та відносин з країною-агресоркою. Новий пакет санкцій Європейський Союз може ухвалити вже протягом наступних тижнів.
“Захід активізувався. Ми чули заяви керівництва країн G7 у Нью-Йорку про те, що буде розроблено та впроваджено у жовтні 8-й пакет санкцій. Купуючи енергоресурси РФ, 1 млрд дол. на день сьогодні європейські країни сумарно перераховують до Росії, і, зокрема, за рахунок цих грошей вона фінансує війну. Близько 50% бюджету формується за рахунок доходів від нафти та газу, і треба бити по цьому болючому місцю”, — коментує доктор економічних наук Василь Фурман.
Позбавлення права голосу та права вето Росії в Раді безпеки ООН, персональні санкції для тих, хто публічно виправдовує війну, візові обмеження та світова ізоляція. Ці кроки дозволять покарати всіх, хто причетний до агресії. Але понести відповідальність мають не лише ті, хто виконував злочинні накази, а й ті, хто їх віддавав. Український лідер закликав створити спеціальний міжнародний трибунал над Путіним та його поплічниками.
“Чому ми взагалі говоримо про спеціальний трибунал? Ці питання можна було б розглядати в межах Міжнародного кримінального суду, але для того, щоб це можна було б розглядати в межах Міжнародного кримінального суду, для цього має бути відповідна резолюція Ради безпеки ООН, де є Росія, яка має право вето”, — зазначає старша дослідниця української програми GLOBSEC Юлія Осмоловська.
Наступні пункти формули миру стосуються захисту життя та відновлення безпеки та територіальної цілісності. Для цього Україні необхідна фінансова підтримка та допомога із озброєнням та розвідданими. США від надання Україні оборонної допомоги відмовлятися не збираються, всупереч ядерним загрозам Кремля.
“Це не впливає на зобов’язання відомства продовжувати роботу з нашими міжнародними партнерами та нашими союзниками з надання Україні підтримки, якої вона потребує в боротьбі за захист своєї країни. Ми продовжимо ці розмови і далі думатимемо не тільки про те, що їм потрібно в середньостроковій та довгостроковій перспективі, а й про те, що їм потрібно зараз”, — повідомив прессекретар Міністерства оборони США Патрік Райдер.
Продовжує допомагати Україні й Німеччина.
“Наша відповідь дуже послідовна і, найголовніше, рішуча і спільна: не буде жодних відхилень, ми продовжуватимемо підтримувати Україну в її мужній боротьбі й надалі”, — запевнила міністерка оборони Німеччини Крістіна Ламбрехт.
Один із ключових моментів формули миру — безпекові гарантії для України. Рекомендації щодо майбутнього договору розробила група Єрмака – Расмуссена. Документ має замінити Будапештський меморандум, який не виправдав себе. На зустрічі із президентом Європейської ради Шарлем Мішелем прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що зупинити Росію мало. Необхідно створити такі гарантії безпеки, які відіб’ють у Кремля бажання розв’язувати нові криваві війни.
“Негативні наслідки розв’язаної Росією війни в Україні відчув увесь світ. Саме тому він має об’єднатися, щоб зупинити агресію Росії та змусити її залишити територію України”, — пояснив Шмигаль.
Фінальний пункт формули, представленої Володимиром Зеленським на 77-ій сесії Генасамблеї ООН, — це рішучість.
“Те, без чого не працюватимуть інші чотири пункти, — це наша рішучість захищатися, це рішучість наших партнерів допомагати нам, а отже, самим собі. Це рішучість світу об’єднатися довкола того, хто бореться проти збройної агресії. Рішучість світу поставити на місце одного, хто загрожує всім”, — резюмував президент України.
Делегації більшості країн аплодували Зеленському стоячи після його виступу в ООН. Російські представники до овацій не приєдналися.
Читайте також: П’ять ключових пунктів української формули миру назвав Зеленський в ООН (ВІДЕО)
Нагадаємо, західні партнери закликають до додаткових жорстких санкцій проти Російської Федерації на тлі оголошених псевдореферендумів на тимчасово окупованих територіях України. Світові лідери одноголосно запевняють: за будь-яких обставин продовжуватимуть підтримувати Україну.