Досягнення миру в Україні: дії США, ЄС і РФ проаналізував політолог

Ілюстративне фото: idemocracy.world

Підготовка до перемовин президента США Дональда Трампа і диктатора Путіна триває. Судячи із заяв американського лідера, діалог із Путіним досі не відбувся. Про те, як просувається процес у досягненні миру для України, в ефірі телеканалу FREEДOM сьогодні, 2 лютого, розповів політолог Ігор Рейтерович.

“Він [Дональд Трамп] дещо плутано іноді висловлюється, причому мені здається, ця плутаність — умисна. Це таке собі “наведення туману”. З одного боку — спроба привернути увагу, а з іншого — не сказати нічого конкретного. Але певні попередні обговорення ведуться. Проте коли вони вийдуть у публічну площину? Напевно, коли обидві сторони зрозуміють, що є предмет для розмови і з певних позицій їхні думки сходяться. Але станом на зараз із цим є проблеми”, — зазначає політолог.

За словами Рейтеровича, США озвучували своє бачення розвитку ситуації, а РФ відповіді на це не дала, всіляко затягуючи час, намагаючись нав’язати свої позиції.

“Це бачення розвитку ситуації (з боку РФ, — ред.) є неприйнятним, оскільки не враховує одного факту — Російська Федерація є країною-агресором, і не може вимагати чогось. Тобто ситуація однозначна: є країна-агресор, є країна, на яку напали. Все, тут немає жодних сірих тонів”, — прокоментував гість ефіру.

Рейтерович нагадав заяву держсекретаря США Марко Рубіо про те, що перемовини про завершення війни спочатку будуть непублічного характеру.

“Це будуть перемовини за зачиненими дверима, не тільки між США і РФ. Це буде комунікація також із європейськими партнерами та Україною. Варто прислухатися до заяви Келлога про те, що вони спілкуватимуться з усіма сторонами, висуватимуть своє бачення, а потім реалізують його на практиці. Головний висновок — у Трампа поки що відсутній фінальний план, який він готовий реалізовувати і представити публічно. Робота триває, причому досить активна. Але наскільки вона затягнеться, залишається відкритим питанням”, — стверджує спікер.

Крім того, без участі Євросоюзу досягти миру в Україні не вийде, вважає політолог.

“Коли Трамп говорить про закінчення російсько-української війни, він кілька разів публічно говорив про те, що ЄС має брати активну участь у допомозі Україні щодо відновлення після війни. А якщо йдеться про надання гарантій безпеки, то їх на себе, насамперед, мають узяти європейські країни, які є членами НАТО”, — зазначив політолог.

Європейці, на відміну від Трампа, об’єктивно краще розбираються в тому, що відбувається в Україні, вважає Рейтерович.

“Багато хто з лідерів європейських країн був у Києві, в Україні. Вони прекрасно розуміють, що таке Російська Федерація. Тому ніякого ігнорування (з боку ЄС, — ред.) не вийде. Вони однозначно мають бути присутніми під час обговорень, зокрема з представниками РФ”, — каже гість ефіру.

Крім того, він акцентував, що Путін хотів би особисто зустрітися з Трампом і вдвох вирішити всі питання. Однак це — неможливий сценарій.

“Я думаю, що в Сполучених Штатах це прекрасно розуміють. Спочатку їм потрібно визначитися з позицією представників ЄС, а потім спільним фронтом виступати на боці України, нав’язувати тоді російській стороні умови закінчення війни”, — стверджує спікер.

Висловився Рейтерович і про залежність країн-членів ЄС від російського газу. На його думку, ніхто Росію на газовий ринок повертати не буде.

“Давайте прямо скажемо. Є питання щодо скрапленого газу, оскільки Росія досить багато його продає. Але станом на сьогодні, американські трейдери вже законтрактували досить великі обсяги такого газу, який постачають безпосередньо в Європу. І, звичайно, вони хочуть збільшити ці поставки. Трамп це, звісно, розцінює, як свою певну перемогу: американський бізнес працює, зміняться торгові баланси. А конкурента [РФ] остаточно доб’ють і викинуть із ринку”, — зазначає політолог.

Читайте також: Для закінчення війни РФ проти України не потрібні роки, — Келлог

Раніше президент Володимир Зеленський заявляв, що у Дональда Трампа є всі можливості завершити війну, розв’язану Росією проти України.

Прямий ефір