Дощі не врятують окупантів: як погода вплине на військові дії на лінії фронту, спрогнозували експерти

Український військовослужбовець. Ілюстративне фото: facebook.com/GeneralStaff.ua

Сили оборони України проводять наступальні дії на Мелітопольському та Бахмутському напрямках. Визвольний наступ ЗСУ триває, але Росія розраховує, що він зійде нанівець через похолодання і дощі.

У Києві тим часом переконані: ні зима, ні осінь не завадять українському контрнаступу.

Погода нічого не вирішує?

Влітку Україна почала контрнаступ, унаслідок якого за три місяці Сили оборони повернули під контроль понад десяток сіл на півдні та сході країни. Але контрнаступ виявився не таким швидким, як багато хто очікував — його ускладнили заміновані поля і кілька ліній оборони російських окупантів. У Києві не раз вказали на всі чинники, які уповільнюють повернення українських територій.

Визвольний наступ України відбувається за активної участі військової техніки, яку Захід надав, щоб допомогти країні повернути свою територію. Крім величезної концентрації російських мін контрнаступу заважають російські дрони-камікадзе.

Президент України Володимир Зеленський запевнив, що контрнаступ продовжиться і взимку.

“Забудьте про погоду тощо. У місцях, куди на бронетехніці не проїхати — летимо. Якщо ми не вміємо літати — відправимо дрони. Ми не повинні давати Путіну перепочинок”, — сказав в інтерв’ю CBS.

Бригадний генерал Олександр Тарнавський вважає, що сильні дощі восени і на початку зими додадуть проблем ЗСУ, але не зупинять наступ.

“Погода може бути серйозною перешкодою під час просування, але з огляду на те, як ми рухаємося вперед, здебільшого без транспортних засобів, я не думаю, що погода сильно вплине на контрнаступ”, — сказав Тарнавський.

Російські окупаційні війська зі свого боку теж заявляють, що продовжать активний наступ. Наразі вони намагаються зупинити просування Сил оборони України, мінуючи території в районі Работиного та Вербового.

Експерти Інституту вивчення війни (ISW) припускають, що президент РФ Володимир Путін міг дати міністру оборони Росії Сергію Шойгу термін до початку жовтня 2023 року, щоб поліпшити ситуацію на передовій і повернути російським військам ініціативу для початку наступальної операції.

У ISW зазначають, що “можливо, Путін наказав російському військовому командуванню утримувати всі початкові оборонні позиції Росії, щоб створити ілюзію, що українські контрнаступи не принесли жодного тактичного або оперативного ефекту, попри значну підтримку Заходу”.

Але аналітики вважають, що така інформаційна ініціатива може бути успішною лише в довгостроковій перспективі, якщо російські війська справді зможуть завадити українським силам прорватися і звільнити значні території.

Коментарі фахівців

Журналісти поцікавилися у військових експертів, як ті оцінюють перспективи осінньо-зимової кампанії. В ефірі телеканалу FREEДОМ свої думки висловили:

  • Іван Ступак, військовий аналітик, співробітник СБУ (2004-2015 рр.);
  • Денис Попович, військовий оглядач;
  • Іван Варченко, експерт з питань національної безпеки;
  • Сергій Грабський, військовий експерт.

ІВАН СТУПАК: Російські окупанти роблять хибні ставки

— Перше завдання російських військ зараз — знайти слабкі місця в обороні Збройних сил України і спробувати відвоювати ті території, які втратили торік у Харківській області. Друге завдання — стримати український наступ на півдні до початку негоди.

Розмиті дороги, на думку росіян, дадуть їм якусь фору, можливість протриматися до настання холодів, знову замінувати територію і знову окопатися і завдати максимальної шкоди нашим військовослужбовцям.

Російська пропаганда розгойдує історію, що зараз настане осінь, і тоді все на фронті зупиниться. А чому зупиниться? Тому що танки Leopard, Abrams, уся західна техніка не пристосована до такої погоди, до такого бруду. Усе буде застрявати і все зупиниться.

Насправді українські військовослужбовці тренуються штурмувати окопи в умовах, коли вони затоплені водою, тобто в негоду. Я не думаю, що плануються якісь зупинки, якісь уповільнення. Десь буде пробуксовування, але просування триватиме, будуть завдаватися удари безпілотниками, ракетами. Тобто війна не зупиниться.

ДЕНИС ПОПОВИЧ: Поки що наступ визначає піхота

— Погода однакова для всіх. Якщо зменшилася інтенсивність вильотів російської авіації, то, вочевидь, те саме можна сказати і про українську авіацію, на превеликий жаль. Погіршення погодних умов може вплинути на використання безпілотної авіації.

Погода, безумовно, має свій вплив, перш за все, в частині використання важкої техніки. Якщо підуть дощі, то в багнюці, звичайно ж, оперувати важкою технікою набагато складніше, ніж на рівному сухому ґрунті. Однак здебільшого на півдні тривають піхотні бої. Використання техніки і без того обмежене. Але піхота може пересуватися там, де насилу пересувається техніка.

Тому я не думаю, що наступ повністю припиниться. Він буде менш масштабним, але все одно продовжиться. Тому що там ідуть здебільшого піхотні бої.

Якщо будуть інтенсивні опади, дощ, мокрий сніг, сльота, то, безумовно, це може накласти відбиток на темпи наступу. Але це полегшує дії тих, хто обороняється.

ІВАН ВАРЧЕНКО: Восени та взимку будуть активні розвідка та ударна авіація

— Кожен сезон несе свої виклики. Ми розуміємо, що восени не буде листя на деревах. Відповідно, боєць буде менш захищеним, який зараз перебуває в посадках.

Зрозуміло, що це буде час для безпілотної авіації, зокрема й розвідувальної та ударної, які будуть ефективнішими в осінньо-зимову погоду.

Це ж стосується і російських військ. Їм буде складніше тікати з українських полів. Тому, звичайно ж, їм потрібно поспішити. Поки ще є дороги, якими можна бігти.

Сьогоднішня техніка може йти бездоріжжям, зокрема. Але ми розуміємо, що та глибина мінно-вибухових загороджень, яку зробили росіяни зараз на українській землі, і в гарну погоду була дуже серйозним викликом для українських військ.

Звичайно ж, поспішати, втрачаючи безліч людей, українські війська не будуть. Головне — зберегти людей, поступово розміновувати території, які належить звільняти, поступово, зберігаючи життя і здоров’я наших бійців.

Я думаю, ця філософія буде важливою і головною, зокрема під час осіннього наступу.

Цілком можливо, погода дасть ще місяць півтора для того, щоб можна було вести активні наступальні дії. Але осінь минулого року була активною. ЗСУ звільнили значну частину нашої території. Не виключено, що і цього року ми покажемо теж хороші ефективні результати.

Водночас зима не стала тим періодом, у який не велися активні бойові дії. Ми пам’ятаємо, що й окупанти вели свої “м’ясні” штурми, і ми пам’ятаємо Бахмут.

Не можна давати російським військам зараз час на відпочинок і консолідацію сил. Вони змушені перекидати з місця на місце свої недобитки військ. Це означає, що їм уже дуже “припікає”.

Наші партнери, оцінюючи ситуацію, поділяють надію з Україною на те, що ця осінь буде успішною для визвольного наступу.

СЕРГІЙ ГРАБСЬКИЙ: Поки немає сенсу говорити, що погода вплине на фронт

— У тих умовах, у яких тривають зараз бойові дії, фактор погоди має не те колосальне значення, яке він міг би мати в разі проведення масованих операцій з використанням великої кількості озброєння і техніки.

Бої мають локальний характер, бойові дії ведуть підрозділи піхоти за підтримки артилерії. Тобто техніку залучають мінімально.

Я б сказав, більший вплив може мати фактор темної пори доби, адже світла частина дня буде скорочуватися. Тобто об’єктивно ми можемо говорити про скорочення інтенсивності використання дронів.

А в разі прориву позицій противника, якщо в цей прорив нам вдасться ввести техніку, то тоді вже йтиметься про більш маневровні дії з використанням броньованого озброєння, механізованих і танкових підрозділів Сил оборони України.

Але поки тривають запеклі жорстокі бої з прориву лінії оборони, з розширення коридору, особливо на Запорізькому напрямку, звеличувати фактор погодних умов як той, що серйозно може послабити бойові дії або знизити інтенсивність бойових дій, недоцільно.

Читайте такожДистанційне мінування та використання загонів “Шторм-z”: як росіяни намагаються зупинити контрнаступ України

Прямий ефір