Дорожню карту про вступ України до НАТО можуть створити вже на Вільнюському саміті НАТО — деталі від Мусієнка

Ілюстративне фото: bigkyiv.com.ua

Дорожню карту про вступ України до НАТО можуть створити на саміті Альянсу, який пройде влітку у Вільнюсі. Таку думку сьогодні, 18 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.

Він нагадав, що низка європейських країн, зокрема Франція і Німеччина, підписали декларації з підтримкою руху України до членства в НАТО.

“Є декларації, які передбачають те, що на Вільнюському саміті Україні мають підтвердити те, що було передбачено на саміті в Бухаресті 2008 року. Це означає підтвердити факт того, що країни НАТО підтримують свою ініціативу, що двері НАТО для України відкриті, й Україна має право самостійно обирати свій зовнішньополітичний шлях і рух до тих чи інших організацій. Це важливий момент”, — сказав Мусієнко.

За його інформацією, на Вільнюському саміті Україна хотіла б отримати чітке розуміння, коли вона може стати повноправним учасником Альянсу, а також згоду на те, що вона може претендувати на членство в НАТО без Плану дій щодо членства (ПДЧ).

“І наступне, що стосується практичної складової, дуже хотілося б, щоби були ухвалені рішення про гарантії безпеки для України. І я вже бачу точки дотику, як можна це робити зараз. Наприклад, ми можемо претендувати й маємо порушувати питання про те, що на Україну мають поширюватися гарантії так званої парасольки, яка гарантує охорону неба всіма силами протиповітряної оборони. Чому так? Тому що ми бачимо, що Україна зараз в авангарді й на передовій захисту неба не тільки України, але і Європи. І, відповідно, чим сильнішою буде українська система протиповітряної оборони, чим потужнішим ми зуміємо побудувати спільно протиракетний щит, тим безпечнішою буде Європа”, — наголосив Мусієнко.

Він нагадав, що цей пункт щодо гарантії безпеки вже почав реалізовуватися, оскільки Україна отримує сучасні системи ППО.

Наступним важливим пунктом експерт назвав можливе розміщення в тій чи іншій мірі на території України військових місій НАТО.

“Не розміщення військових баз, тому що у нас зараз відповідна норма в Конституції, а саме контингентів. Згоду на це може дати український парламент, щоб різні типи місій тут перебували на постійній основі… І третій момент — це гарантії надання Україні озброєння й допомоги в середньостроковій та довгостроковій перспективах. І в разі, якщо Україна знову буде жертвою агресії від Росії, насамперед ми розуміємо, ми повинні мати гарантії того, що ми будемо отримувати надалі все необхідне для нас озброєння. А саме щодо термінів вступу, то хотілося б, щоб зараз ми отримали чітку дорожню карту, запевнення від наших партнерів й, можливо, навіть, скажімо так, готовність від наших друзів прийняти Україну в НАТО на наступному саміті у Вашингтоні”, — сказав Мусієнко.

Читайте також: В України відбулося тектонічне зрушення у відносинах із НАТО, — політолог

Нагадаємо, на думку американського політолога, директора міжнародної некомерційної організації “Євразійська демократична ініціатива” Пітера Залмаєва, на саміті НАТО, який відбудеться у Вільнюсі в липні цьогоріч, Україну в члени Північноатлантичного альянсу не прийматимуть, але на цьому саміті лідери багатьох країн можуть заявити про свою підтримку України на шляху до Альянсу.

Прямий ефір