Провести другий Саміт миру, щоб покласти край війні в Україні. Про це президент Володимир Зеленський заявив під час виступу на засіданні високого рівня Радбезу ООН. Він наголосив, що Україна вже працює з низкою країн, зокрема глобального Півдня та Центральної Азії, повідомляє FREEДOM.
У кулуарах Генеральної асамблеї ООН Володимир Зеленський провів низку двосторонніх зустрічей. Зокрема, з канцлером Німеччини Олафом Шольцем. Це перший європейський лідер, з яким глава держави зустрівся в Нью-Йорку. Також Зеленський провів переговори з прем’єр-міністрами Індії, Японії та президентом Парагваю. Вони обговорили насамперед безпекову ситуацію в Україні, реалізацію формули миру і підготовку до другого Саміту миру.
“Ми повинні підготувати другий Саміт миру, щоб покласти край війні. І я запрошую всіх вас — усі принципові країни — приєднатися до нас у цьому процесі. Усіх, хто дійсно поважає Статут ООН. Я запрошую Китай. Я запрошую Бразилію. Я вже запросив Індію“, — заявив президент України.
Як повідомляє Reuters, посилаючись на високопоставлених бразильських чиновників, президент Бразилії Лула да Сілва на відкритті засідання Генасамблеї ООН намагався просунути китайсько-бразильський так званий “мирний план” щодо України. За даними агентства, Сілва прагне до того, щоб 27 вересня представники 20 країн глобального Півдня підтримали цей документ. У його пунктах уже традиційний заклик до деескалації з акцентом на важливості проведення переговорів. При цьому там немає вимоги щодо виведення російських військ з території України. Водночас бразильський лідер закликав до реформи Організації Об’єднаних Націй. За його словами, ООН не справляється зі своєю роботою — відновленням миру і припиненням воєн.
“Застосування сили, що не базується на міжнародному праві, стає правилом. В Україні ми, на жаль, бачимо, що війна триває без перспективи миру“, — заявив президент Бразилії.
Україна не підтримає жодних альтернативних мирних ініціатив, які можуть працювати проти єдності міжнародної спільноти, наголосив Володимир Зеленський на зустрічі з німецьким канцлером Олафом Шольцем. Лідери погодили подальшу співпрацю в межах міжнародних форматів. І обговорили, зокрема, підготовку до другого Саміту миру. А ось Туреччина знову має намір стати посередником між Україною та Росією. Про це заявив турецький лідер Реджеп Таїп Ердоган на зустрічі з Володимиром Зеленським.
“Президент Ердоган заявив, що Туреччина готова зробити всі види сприятливих кроків, включно з посередництвом, для встановлення справедливого і тривалого миру“, — із заяви Управління зі зв’язків із громадськістю при президентові Турецької Республіки в соцмережі Х.
Раніше президент Туреччини заявляв, що повернення Криму Україні є вимогою міжнародного права. А його країна постійно підтримувала українську незалежність. Після завершення Ради безпеки ООН глава європейської дипломатії Жозеп Боррель наголосив, що Євросоюз відданий підтримці України.
“Без нашої підтримки Україна буде змушена капітулювати. Ми не хочемо такого кінця війни. Ми не хочемо капітуляції України, втрати її національної ідентичності, свободи, території та перетворення її на другу Білорусь”, — наголосив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
Як зазначив Жозеп Боррель, військова підтримка України не виключає пошуків мирних рішень. Чим сильнішою Україна буде у військовому плані, тим сильнішою буде її переговорна позиція, вважає глава європейської дипломатії.
Київ веде активну підготовку до другого Саміту миру. Його точна дата і місце проведення поки публічно не розголошується. Найближчим часом відбудуться зустрічі радників з національної безпеки країн-учасниць саміту.
Читайте також: Принципова позиція України щодо умов справедливого миру — незмінна: виступ президента на ГА ООН проаналізував політолог