Допомога Україні посилиться на тлі війни в Ізраїлі: як це працює, пояснили експерти

Прапори Ізраїля та України. Фото: ukrinform.ua

Ізраїль збирає резервістів, прем’єр-міністр держави та голова опозиційної партії сформували надзвичайний уряд. Його члени звернулися до народу і заявили, що головне завдання — перемога над радикальним ісламістським рухом. У відповідь на атаки Ізраїль має намір знищити ХАМАС.

Стрілянина з боку сектора Гази по Ізраїлю і удари у відповідь не припиняються. Щодня надходять нові дані про постраждалих, убитих і взятих у заручники.

Західні ЗМІ пишуть, що Ізраїль звернувся до США з проханням про надання коштів. Інформаційний порядок денний зосереджений на арабо-ізраїльському конфлікті, що може негативно позначитися на боєздатності України, яка продовжує оборонятися під натиском російських окупаційних військ.

Яка допомога потрібна Ізраїлю?

ЗМІ очікують, що президент США Джо Байден днями опублікує свій запит на додаткове фінансування, що включає військову допомогу Ізраїлю та Україні. Як повідомляє агентство Reuters, деякі республіканці заявили, що чинитимуть опір спробам пов’язати допомогу Ізраїлю з допомогою Україні. Будь-який захід щодо фінансування має бути схвалений Сенатом США, очолюваним колегами Байдена, демократами, і контрольованою республіканцями Палатою представників, яка зіткнулася з кризою керівництва. А це не дозволяє їй вжити якихось заходів.

Тим часом Ізраїль уже запросив у США надзвичайну військову допомогу в розмірі 10 млрд дол., повідомляє New York Times (NYT) із посиланням на три обізнані джерела.

Пакет допомоги наразі розробляється Конгресом у координації з Білим домом і також міститиме кошти для України, Тайваню та американо-мексиканського кордону, повідомляє NYT.

15 жовтня під час візиту до Тель-Авіва, лідер більшості в сенаті Чак Шумер заявив, що американські законодавці обговорили надання Ізраїлю боєприпасів для системи протиракетної оборони “Залізний купол”, високоточних бомб, авіабомб JDAM і 155-міліметрових боєприпасів.

Держсекретар США Ентоні Блінкен теж запевнив у тому, що дипломатична, військова та фінансова підтримка США Україні триватиме. До слова, після завершення свого близькосхідного турне він знову прибув до Ізраїлю — вдруге за 5 днів. Він зустрінеться з прем’єр-міністром Біньяміном Нетаньяху, а також з ізраїльським військовим кабінетом.

Через кілька днів також можливий і офіційний візит президента США Джозефа Байдена до Ізраїлю, про це на умовах анонімності повідомив високопоставлений чиновник виданню Associated Press. Раніше Байден повідомляв про необхідність знищення терористичного угруповання ХАМАС.

Новий пакет військової допомоги США для України та Ізраїлю значно перевищуватиме 2 млрд доларів. Про це сказав радник президента Сполучених Штатів Америки з питань національної безпеки Джейк Салліван у коментарі CBS.

Про те, що Україна продовжує боротьбу з російським окупантом, використовуючи при цьому потужну західну зброю, про яку раніше велися тільки розмови, стало відомо 17 жовтня.

Президент України Володимир Зеленський у вечірньому зверненні до громадян повідомив, що “домовленості з президентом Байденом виконуються дуже точно — ATACMS себе показали”. Раніше Сили спеціальних операцій повідомили, що в ніч на 17 жовтня успішно вразили аеродроми в окупованих Бердянську та Луганську. Унаслідок удару російські війська зазнали значних втрат.

Що кажуть західні партнери Києву?

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг запевнив, що Північноатлантичний альянс продовжуватиме надавати допомогу Україні, незважаючи на загострення арабо-ізраїльського конфлікту.

“Країни НАТО рішуче заявили, що так, ми занепокоєні та, звісно, вражені жорстокістю терористичної атаки на Ізраїль минулими вихідними. Але це не підірве нашу здатність, нашу готовність, нашу рішучість продовжувати підтримувати Україну”, — сказав він в інтерв’ю DW.

Столтенберг зазначив, що Альянс підтверджує це не тільки на словах, а й на ділі.

“Тільки за останні дні союзники по НАТО зробили нові важливі заяви щодо розширення підтримки України. Німеччина заявила про постачання боєприпасів, систем ППО, до яких належать і сучасні установки Patriot. Сполучені Штати, Велика Британія та багато інших”, — уточнив він.

Думки експертів

Про те, чи посилиться фінансова і військова підтримка України на тлі війни в Ізраїлі, в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:

  • Дмитро Левусь, політолог-міжнародник, директор Центру суспільних досліджень “Український меридіан”;
  • Ігор Попов, експерт Українського інституту майбутнього;
  • Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”;
  • Олександра Устінова, заступниця співголови депутатської групи Верховної Ради з міжпарламентських зв’язків з Державою Ізраїль;
  • Володимир Дубовик, директор Центру міжнародних досліджень.

ДМИТРО ЛЕВУСЬ: Згортати допомогу Україні зараз було б нерозумно

— Напад ХАМАСу на Ізраїль привернув увагу. Так, дійсно, в емоційному плані це дуже сильно вплинуло практично на всіх наших західних союзників, особливо США. Але однозначного відволікання уваги від України не відбулося.

Перша причина: допомога, яка надається Ізраїлю — меншого масштабу. Ізраїль — досить потужна держава в плані безпеки та оборони. Допомога буде, але вона не такого масштабу, щоб затьмарити собою Україну.

Друга причина: задум Москви очевидний. Обмежувати допомогу Україні і сконцентруватися тільки на Ізраїлі було б нерозумно. Тому що протистояння вже стало принциповим. Очевидно, що воно не закінчиться скоро і вся логіка допомоги Україні побудована на тому, що вона розвивається, еволюціонує.

Якщо перший “Рамштайн” був заснований на передачі Україні боєприпасів, то 16-й “Рамштайн” зосередився на протиповітряній обороні, наданні Україні далекобійних засобів ураження.

Я думаю, що, скоріше, ми побачимо розширення допомоги.

ІГОР ПОПОВ: Типи озброєння для Ізраїлю та України можуть відрізнятися

— Якщо ми говоримо про обсяги саме озброєння, то я б згадав кілька чинників. США готові постачати додаткове озброєння Ізраїлю, тому що, по-перше, він є однією з найбільш боєготових і оснащених країн світу. Вони готувалися до війни, до можливої агресії, тому запаси, напевно, дають змогу вести повномасштабну війну із серйозними суперниками протягом кількох тижнів, а то й місяців.

По-друге, у США запаси озброєння досить серйозні. Ми цілком віримо заявам, що є резерви і для України, і для армії оборони Ізраїлю. Що ж стосується Європейського Союзу, то в України є угода, є договір про виготовлення мільйонів артилерійських снарядів. Він буде виконуватися. Я не думаю, що квоти будуть перерозподілені.

Типи озброєння, які запитує Україна, можуть відрізнятися від того, що буде необхідно Ізраїлю. Найімовірніше, за попередніми оцінками, види бойових дій будуть трохи різними.

Якщо Україна зараз говорить про далекобійні ракети, то для Ізраїлю навряд чи буде потрібно це озброєння. У нього є і свої запаси, і він готує наземну операцію в секторі Гази, який настільки малий, що далекобійні ракети там не потрібні.

ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Ізраїль і Україна для США — рівнозначні

— Російська пропаганда намагалася привернути увагу до трагічних подій в Ізраїлі під кутом того, що міжнародні партнери України будуть менше допомагати Києву і зосередяться на допомозі ЦАХАЛу. Неодноразово навіть представники США наголошували в Конгресі, в Сенаті, що нічого подібного не станеться, що в них вистачить сил, щоб допомагати і Ізраїлю, і Україні. Тобто це два рівнозначні партнери для США.

Російську пропаганду було нівельовано. Але якщо навіть не звертати увагу на слова наших міжнародних партнерів, а просто заглибитися в саму суть потреб ЦАХАЛу та України, можна зробити висновок, що ми не будемо особливо перетинатися один з одним у потребах.

ЦАХАЛ, наприклад, буде через якийсь час запитувати у США боєприпаси 155-го калібру. Нам аналогічно потрібні боєприпаси такого калібру. Це прекрасно відомо. Ця тема дуже гостро стоїть. Але ЦАХАЛ переважно використовує осколково-фугасний тип боєприпасів. А ми зараз отримуємо бойові частини касетного типу, що дуже допомагає в боротьбі з кількісно переважаючим противником.

ОЛЕКСАНДРА УСТИНОВА: Світ може нарешті прокинутися і дати Україні боєприпаси в потрібній кількості

— Світ починає ділитися на добро і зло: демократії та автократії. І якраз війна, яка відбувається в Україні, вона визначить, яка зі сторін переможе. Це те, що ми розповідаємо всім міжнародним партнерам: якщо зло не зупинити вчасно, воно поширюватиметься далі. Ми це бачимо на прикладі ХАМАС і Росії.

Путін розіграв цю війну, щоб відтягнути увагу і світові сили від України. Для них ключове — перемогти в Україні, тому що тоді вони підійдуть впритул до Європи, до країн НАТО. І вони будуть використовувати всі можливості, щоб спонсорувати бойовиків, розв’язувати війни в різних частинах світу, відтягуючи ресурси, які повинні були йти на допомогу Україні.

У мене велика надія, що після того, що сталося в Ізраїлі, після атаки ХАМАС, світ прокинеться і зрозуміє, що необхідно нарощувати виробництво зброї. Ми говорили про це з першого дня війни і говорили, що війна, на жаль, затягнеться. І для того, щоб протистояти Росії, захищати собою Європу, стати щитом Європи, яким зараз є Україна, нам потрібні боєприпаси.

Наприклад, якщо йдеться про 155 мм калібр, то амуніція, яка використовується як у нас, так і в Ізраїлі, виробляється як у Європі, так і в США. Однак в інших галузях, як, наприклад, виробництво ракет для протиповітряної оборони (ППО), виробництво запущено не було.

ВОЛОДИМИР ДУБОВИК: На відміну від Ізраїлю, Україна прямо залежна від допомоги партнерів

— З Ізраїлем ситуація не така, як з Україною. Ми безпосередньо залежимо від допомоги, яку отримуємо зброєю і фінансами з боку наших партнерів. Ізраїль у змозі впоратися сам. Але, тим не менш, якщо буде якась підтримка з боку США, Ізраїль не забуде, звичайно, нею скористатися і візьме її з вдячністю.

Ізраїль не особливо потребує допомоги. Він впорається сам. А якщо йдеться про виділення фінансової допомоги, тим паче великої суми, то це теж не може статися на адресу Ізраїлю найближчим часом, тому що у США немає спікера Палати представників.

Жодні законопроєкти, жодна фінансова допомога не можуть виділятися, поки не буде обрано спікера Палати представників США. Тож це відкладається на якийсь термін.

Якщо ж є необхідність ситуативно допомогти Ізраїлю, як, наприклад, раптом буде ухвалено рішення завдати удару американськими військовими кораблями по вогневих точках “Хезболли” на півдні Лівану, щоб їх придушити, допомогти Ізраїлю, то це можна зробити без рішення Конгресу. Але я думаю, що, найімовірніше, до цього не дійде.

Читайте також: Як РФ спонсорувала ХАМАС через криптобіржі — розслідування журналістів (ВІДЕО)

Прямий ефір