Питання безпеки залишиться актуальним і після перемоги України в розв’язаній Росією війні. Оборона від східного сусіда буде великим блоком витрат. А допомога Україні від західних партнерів буде суттєвою і під час війни, і після її закінчення. Про це сьогодні, 21 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.
“Питання безпеки залишається і після переможного завершення війни в Україні. Ми повинні розуміти, що Україна хоче відновити свої кордони станом на 1991 рік, ніхто не претендує на території РФ. Це означає тільки те, що наш східний сусід нікуди не дінеться з карти світу. І Україні доведеться нести досить серйозне фінансово-економічне навантаження на український бюджет для того, щоб утримувати армію, яка якоюсь мірою буде і забезпечувати безпеку всього цивілізованого світу. До речі, про це і сказав пан Блінкен у своєму виступі. Проблема полягає в тому, що досить великим блоком витрат будуть однозначно питання, пов’язані з безпекою та обороною. Тобто той блок допомоги, який стосуватиметься матеріально-технічного, військового постачання, допомоги в підготовці Збройних сил, підготовки військових залишиться, я абсолютно впевнений”, — сказав він.
Крім того, акцентував економіст, після закінчення війни постане дуже серйозно питання про членство України в НАТО, про забезпечення гарантій безпеки з боку цього блоку стосовно України. Тому, звісно, цей блок допомоги залишиться, нікуди не зникне.
“Другий момент, який стосуватиметься макрофінансової стабільності, і ми, до речі, почули це і у виступах, і в заявах Євросоюзу, зокрема. Було підтверджено вкотре, що Україні від 2024 до 2027 роки буде виділено 50 млрд євро для забезпечення макроекономічної стабільності та відновлення економіки України”, — каже Пендзин.
Він нагадав, що за результатами другого саміту в Берліні (жовтень минулого року), якщо вважати захід у Лондоні сьогодні третім самітом, перший був у Лугано, Україна домовилася з Євросоюзом про виділення на 2023 рік 18 млрд євро макрофінансової допомоги, і сьогодні її отримує.
“Зараз питання про те, що буде далі, що буде у 2024-2027 роках? І ми почули вже чітку позицію наших партнерів, яка стосується виділення нам 50 млрд євро з розбивкою по роках. Формально це буде трошки менше, ніж у 2023 році, але, тим не менш, це буде досить значуща сума, яка забезпечить макрофінансову стабільність, і, за словами представників Євросоюзу, це буде десь близько 50% того, що Україні необхідно для того, щоб забезпечити макроекономічну стабільність”, — розповів експерт.
Наступний кейс, який прозвучав на конференції, — виділення 3 млрд євро Великою Британією для забезпечення гарантій інвестицій в українську економіку, саме гарантій безпеки.
“Це теж досить серйозний момент, тому що без гарантії безпеки для інвесторів вони грошей сюди не принесуть, особливо поки триває війна. Тож ті моменти, ті сигнали, які ми почули від наших західних партнерів, свідчать про те, що допомога триватиме і під час війни, і після її закінчення. І вона буде спрямована і на відновлення, і на вдосконалення військово-технічного співробітництва, і на відновлення української економіки, і на забезпечення макроекономічної стабільності”, — резюмував Олег Пендзин.
Читайте також: Перший день конференції з відновлення України в Лондоні — заяви та підсумки (ВІДЕО)
Як повідомлялося раніше, міжнародна конференція з питань відновлення України URC23 (Ukraine Reform Conference), яка стартувала в Лондоні сьогодні, 21 червня, зібрала практично всіх глав МЗС країн G7 (“Великої сімки”), а також окремих лідерів держав. Захід відкрив президент України Володимир Зеленський — його онлайнвиступ зірвав овації. Київ на заході представляють прем’єр-міністр Денис Шмигаль, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, члени уряду.