Допомога Ірану і залежність від західної електроніки: виробництво “Шахедів” у РФ обговорюємо з експертами

Ударний безпілотний літальний апарат Shahed 136. Фото: airdatanews.com

У Російській Федерації будують завод з виробництва безпілотних літальних апаратів (БпЛА) Shahed 136. У цьому Росії активно допомагає Іран.

На сьогодні будівництво заводу завершено вже на 80%. При цьому в РФ уже щосили збирають дрони-камікадзе, комплектуючі до яких, як виявилося, надходять із різних країн світу.

Будівництво заводу з виробництва Shahed 136 в РФ

Новий завод будується в Татарстані на території особливої економічної зони (ОЕЗ) в Алабузі (Єлабузі). Раніше ця ОЕЗ була однією з найуспішніших у світі, але після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну більшість іноземних компаній, які уклали договори з Алабугою, відмовилися від співпраці, і там почалися технічні та фінансові проблеми.

Як пише Financial Times, підприємство працюватиме під прикриттям компанії “Альбатрос”, яка нібито займається “створенням сільськогосподарських безпілотників”.

За інформацією видання, останніми місяцями активність на російському підприємстві зросла, а бізнес-парк, де воно розташоване, розпочав набір інженерів з БПЛА та фахівців, які володіють фарсі і здатні перекладати “технічну документацію”.

Крім цього, у соціальних мережах розміщено десятки вакансій від компанії “Альбатрос”, зокрема, на такі посади, як “директор з виробництва БпЛА”, “конструктор БпЛА” і “головний технолог БпЛА”. В описах до деяких вакансій прямо вказано, що ця посада передбачає координацію з Міністерством оборони РФ з питань проєктування.

Матеріали для будівництва заводу з виробництва “Шахедів” Росії надає Іран. Про це повідомив координатор Ради з нацбезпеки США при Білому домі Джон Кірбі, повідомляє The Guardian.

“Військове партнерство Росії та Ірану, схоже, поглиблюється. Ми також стурбовані тим, що Росія працює з Іраном над виробництвом іранських БпЛА на території Росії”, — заявив Джон Кірбі.

Він зазначив, що у США є інформація про доставку з Ірану в Росію обладнання для будівництва заводу з виробництва дронів-камікадзе. Підприємство може бути введено в експлуатацію вже до кінця наступного року.

Зі свого боку, у ЦРУ зазначають, що будівництво заводу з випуску безпілотників Shahed 136 дасть змогу Росії істотно збільшити запаси цього типу зброї, що “значно вплине” на війну, інформує CNN. У розвідувальному відомстві також зазначили, що Росія може отримати від Ірану і нові ударні безпілотники Shahed 101 — вони менші та легші за ті дрони, які вже отримала РФ, і їх легше транспортувати.

Іноземні комплектуючі до російських “Шахедів”

Попри те, що завод з виробництва іранських БпЛА в Татарстані ще до кінця не збудований, у Росії вже почали випускати “Шахеди” власного виготовлення. Росіяни змінили деякі елементи дрона, щоб зробити його виробництво швидшим.

“Зовні безпілотники нагадують той самий “Шахед”, але конструкція корпусу і внутрішні модулі відрізняються від дронів іранського виробництва”, — розповів військовий експерт Олег Жданов.

За даними британської дослідницької групи Conflict Armament Research (CAR), велика частина деталей як іранських, так і російських БпЛА зроблені за межами цих держав. Зокрема, комплектуючі виробляли 22 компанії з 7 країн світу, включно зі США, Швейцарією, Канадою, Японією.

У CAR уточнили, що приблизно третину іноземних компонентів, виявлених у збитих “Герань-2” (російська назва “Шахедів”, — ред.), було виготовлено в проміжок між 2020 і лютим 2022 року, ще 12 компонентів — уже після лютого 2022 року, а всі три елементи виробництва Росії — уже протягом січня-березня 2023 року.

Згідно зі звітом “Терор у деталях: компоненти західного виробництва в російському Shahed-136“, який складено Міжнародним партнерством з прав людини (IPHR), Незалежною антикорупційною комісією (НАКО), а також групами Truth Hounds та Global Diligence LLP, серед компонентів, виготовлених американськими, японськими, канадськими та швейцарськими компаніями – процесори, напівпровідники, Ethernet-трансивери, карти пам’яті.

Автори звіту вказують на залежність Росії від зовнішніх поставок комплектуючих та електронної техніки і на необхідність обмежити подальші поставки таких компонентів.

У документі опублікували список компаній, деталі яких були виявлені всередині “Шахедів”:

  • Adesto Technologies (США);
  • Analog Devices (США);
  • Freescale (США);
  • Hemisphere (США);
  • Hitec USA Group (США);
  • International Rectifier (США);
  • Marvell Technology (США);
  • Maxim Integrated (США);
  • Micrel Semiconductor (США);
  • Micron Technology (США);
  • Texas Instruments (США);
  • Murata Manufacturing (Японія);
  • Tallysman (Канада);
  • STMicroelectronics (Швейцарія).

Усім компаніям було надіслано запити щодо фактів використання їхнього електронного обладнання в ударних дронах Shahed 136. Деякі виробники заявили, що засуджують війну РФ проти України і запевнили, що працюють у правовому полі, а також пообіцяли посилити відстеження процесів перепродажу електроніки.

Крім цього, про іноземні компоненти в “Шахедах”, які атакували українські міста, повідомив глава Офісу президента України Андрій Єрмак. За його словами, в іранському безпілотнику, який завдав ударів по Миколаєву в середині липня, виявили карбюратор виробництва Ірландії.

“Карбюратор, як і ще сотні деталей, зроблені в країнах Заходу та Азії. Часто росіяни затирають серійні номери в іноземних компонентах. Росія багато років купувала іноземні технологічні продукти, але зараз, коли вони стають знаряддям убивства людей, тероризму і геноциду — це не може тривати. Якщо в нових Shahed і ракетах зараз є західні або азіатські комплектуючі — обмежень мало. Компанії-виробники також не може влаштовувати, що їхні компоненти присутні у зброї, яка вбиває людей”, — написав Єрмак у своєму Telegram-каналі.

Глава Офісу президента додав, що група Макфола-Єрмака працює із західними партнерами і вказує на наявні комплектуючі.

“Постійно робиться велика робота багатьма органами держави. Група Макфола-Єрмака пропонує конкретні кроки. Потрібні нові санкційні обмеження, а також ефективна імплементація та контроль. Ми надаємо партнерам рекомендації, які саме обмеження можна запровадити і який контроль посилити”, — констатував Андрій Єрмак.

Читайте також: Тегеран продовжує зближення з Москвою: яку зброю постачає — деталі (ВІДЕО)

Виробництво російських “Шахедів” в огляді експертів

Про те, наскільки ефективними в технологічному плані будуть російські “Шахеди”, і чи має Україна право завдавати ударів по заводах у РФ, що виробляють іранські дрони, в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:

  • Олексій Гетьман, військовий аналітик;
  • Денис Попович, військовий оглядач;
  • Валерій Романенко, авіаційний експерт і провідний науковий співробітник Державного музею авіації ім. О. О. Козлова;
  • Ян Матвєєв, військовий експерт
  • Павло Лузін, політолог.

ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: Україна має право знищувати російські заводи з виробництва “Шахедів”

— “Шахеди” — це не високотехнологічна зброя, там дуже багато використовується деталей і запчастин, скажімо так, подвійного призначення. Тому перекрити постачання моторчиків, які як на мопедах, я думаю, практично неможливо, тому що це умовно військова техніка. Насправді, вона може просто в мопеді застосовуватися простими словами.

Мені здається, що санкційний тиск — це скоріше все-таки красива розмова про те, що можна щось там перекрити. Перекрити або значно послабити можливості Росії можна з виробництва високотехнологічної зброї.

Там дійсно потрібні певні деталі, які ні РФ, ні країни третього світу не виробляють. Їх виготовляють Японія, США чи Європа. Там можна якось обмежити, а з “Шахедами” є тільки один вихід – знищувати ці заводи.

Наприклад, коли в Ізраїлю з’явилася інформація про те, що його сусіди будують завод із виробництва зброї, яка може бути використана проти Ізраїлю, вони не питали дозволу, завдали удару по заводу і все. Усю технологічну лінію зруйнували.

Тому, я думаю, ми маємо повне, щонайменше, моральне право знищувати ці заводи, де б вони не знаходилися на території Російської Федерації, тому що там виготовляють бойові безпілотні літальні апарати, які атакують наші мирні міста.

Будемо це робити чи не будемо — я впевнений, що будемо. Там залишилося 20%, нехай вони добудовують і очікують прильоту.

ДЕНИС ПОПОВИЧ: Росія продовжує військову співпрацю з Іраном

— Співпраця Росії з Іраном розвивається, цвіте і пахне, як то кажуть. І воно, як бачимо, призвело до того, що на території РФ уже почали збирати ці дрони. Я читав, що росіяни навіть зуміли спростити виробництво цих апаратів. Тобто, вони стали простішими за конструкцією, ніж пропонував Іран.

Ба більше, я хочу нагадати інформацію про те, що зараз на території РФ будується завод із виробництва іранських дронів. І за низкою прогнозів його буде введено в експлуатацію на початку наступного року. Тобто, повне виробництво за повним циклом іранських дронів буде здійснюватися на території Російської Федерації.

І це все наслідки співпраці з Іраном, яка жодним чином не припиняється, оскільки Тегеран у ній зацікавлений. І за всі ці дрони Російська Федерація постачала обладнання, і за всі ці дрони Росія виплачувала кеш і, очевидно, обмінювалася технологіями з Іраном.

Тому говорити про припинення співпраці, я думаю, не доводиться. Для того, щоб запобігти подальшому виробництву на території Росії, очевидно, потрібно знайти потужності, знайти і ліквідувати. Іншого варіанту я не бачу.

ВАЛЕРІЙ РОМАНЕНКО: Сподіваюся, що російські “Шахеди” будуть такої ж якості, як “Лада Калина”

— Татарстан, на території якого будують завод із виготовлення “Шахедів”, не хотів розгортати в себе виробництво. Але що робити? Вони створили особливу економічну зону. Але у зв’язку із санкціями звідти пішли всі західні спонсори, зокрема, Ford пішов. Тобто, практично всі західні фірми пішли.

Російський бюджет не в змозі підтримати діяльність цієї зони. Що зробив російський уряд? Він призвав на військову службу інженерний склад або запропонував брати оборонне замовлення. А ті куди подінуться? Взяли оборонне замовлення на свою голову, будуть випускати “Шахеди”.

Почали будувати завод за недостатнього фінансування, за всіх проблем. Ви ж розумієте, що новий завод — це нові верстати, нові лінії. А хто їм дасть сучасне нове обладнання для виробництва якихось більш-менш складних виробів? І фінансування при цьому недостатньо.

Потужність його обіцяли досить високу — до 6 тисяч виробів на рік. Не обов’язково, що це буде один Shahed 136, можливо, ціла лінійка виробництва.

Але що мене в цьому плані втішає, що майже поруч, за 300 з гаком кілометрів від міста Тольятті, виробляють автомобіль “Лада Калина”. Я сподіваюся, що ці “Шахеди” будуть такої самої якості, як “Лада Калина”, і що-небудь відвалюватиметься, вже не виходячи з заводу. Решта по дорозі до позицій пуску.

ЯН МАТВЕЄВ: У РФ уже працюють над заміщенням імпортних деталей в іранських дронах-камікадзе

— Потрібно насамперед тиснути на путінську державу з фінансового боку, щоб залишалося все менше і менше можливостей масштабувати будь-яке військове виробництво. Все-таки це коштує грошей.

А закупівлі, скажімо, мікросхем, якщо вони йдуть сірими шляхами, то коштують більше грошей, ніж зазвичай, і так далі. І всі таємні закупівлі стають дедалі дорожчими і дорожчими. І якщо намагатися ефективно обрізати насамперед фінансові канали, а не просто формально накладати санкції, то тоді рано чи пізно це все зламається.

А інакше нічого насправді не заважає російській владі налагодити виробництво тих же “Шахедів” у величезних кількостях. Це порівняно нескладний дрон. І вже тривають роботи над тим, щоб замістити частину деталей.

Зараз вони, в основному, надходять з Ірану, а самі дрони просто збирають на місці в Росії. Але корпус із пластику зовсім нескладно замістити. Там двигун потрібно буде встановлювати, звичайно, складніше.

З електронікою ще складніше, але в якомусь доступному для огляду майбутньому, протягом кількох років, це все російська промисловість зможе потягнути, з огляду на те, що в Росії є ресурси, тобто не потрібні, скажімо, поставки металів.

Можна намагатися атакувати місця перевезення цих дронів, місця знаходження операторів тощо. Ну і можливі якісь диверсії на місці виробництва. Тут уже питання до ГУР і до решти спецслужб.

Але в будь-якому разі, навіть якщо щось зробити з виробництвом, його нескладно, напевно, налагодити і в якомусь іншому місці. Тобто, це поки що, дійсно, серйозна проблема і серйозна загроза.

Я думаю, що ця проблема має вирішуватися прискоренням війни, щоб встигнути визволити українську територію до того, як усе це виробництво буде масштабовано у великих масштабах. Ну і другий шлях — це прискорювати крах самого путінського режиму, щоб не встигли вони в спокійному темпі якось все це налагодити, щоб у них не було достатньо грошей для цього.

ПАВЕЛ ЛУЗІН: “Шахед” — примітивна зброя для терористів

— По-перше, “Шахед” — це що? Це терористична зброя, яку Іран розробив для того, щоб усякі там хусити, “Хезболла”, “ХАМАС” її могли використовувати. Тобто, щоб будь-який імбецил, вибачте мені за таку мову, міг її запустити.

Загалом-то, це не крилата ракета, це набагато простіше. Навіть “Ланцет” складніший за своїми характеристиками, ніж цей “Шахед”. Тому не треба перебільшувати. Створює проблеми — створює. Вбиває людей — вбиває, цивільних вбиває набагато більше, ніж військових, але це не крилата ракета.

Крилата ракета, потрапляючи в будинок, знищує як мінімум один під’їзд. А “Шахед”, потрапляючи в будинок, знищує дві-три квартири. Це елементарно, така ось жахлива математика. Але вона говорить про те, що Росія примітивізується.

Крім того, найкумедніше в цій ситуації, якщо можна говорити слово “кумедне” стосовно війни, це те, що Росія вербує на заводи з виробництва “Шахедів” дітей. Зараз у російському сегменті інтернету можна знайти відповідні оголошення.

Там коледж є поруч із заводом “Алабуга Політех”, куди вони намагаються набрати студентів від 16 до 21 року, які паралельно працюватимуть на цьому заводі на складанні корпусів для цих безпілотників або займатимуться приєднанням двигунів до цих дронів.

Тобто ви розумієте, потрібні підлітки, щоб працювати, вони там обіцяють зарплату по 80 тисяч рублів на місяць на руки просто тому, що їм нікого знайти на ринку праці. Хто буде це робити? Ну, давайте дітей запряжемо це робити. Але це теж свідчить про ступінь примітивності самого виробництва. Якщо у вас це може збирати підліток, це ніяк Росії не допоможе в плані її військових цілей.

Читайте также: Росія навмисно роздуває масштаби виробництва дронів, — військовий оглядач навів аргументи

Прямий ефір