Доноси в окупованому Криму — РФ репресує неугодних: деталі (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

В окупованому Росією Криму створено цілу систему доносів на так званих “неблагонадійних” громадян. Саме там широко застосовується і практика публічних вибачень за антивоєнну позицію. На анексований півострів припадає дві третини всіх відеовибачень від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Правозахисна ініціатива “Кримський процес” підрахувала, що за неповних півтора року фігурантами адміністративних справ про дискредитацію російської армії стали 472 мешканці півострова, інформує FREEДОМ.

Знаходити і викривати так званих “порушників” силовикам у Криму допомагає діюча на півострові мережа добровільних донощиків. Саме вони передають російській поліції інформацію про кримчан, які виступають проти війни і підтримують Україну.

“Найпопулярнішим ресурсом, де публікуються надіслані читачами доноси, є Telegram-канал “Кримський Смерш”. У всіх наведених вище випадках переслідування кримчан почалося після того, як інформація про них з’явилася на цьому каналі. Вони публікують особисті дані та посилання на соцмережі кримчан, які протестують проти війни, щоб ті ставали об’єктами цькування. Часто в таких записах містяться образи і прямі заклики до насильства”, — йдеться в статті “Радио Свобода”.

“Кримський Смерш” опублікував відео, як у Севастополі місцевий мешканець, 21-річний Гліб Малков, прийшов на стихійний меморіал, присвячений загиблим в авіакатастрофі керівникам ПВК “Вагнер” Пригожину та Уткіну, штовхнув їхні портрети і наступив на російський прапор.

“Російська Федерація напала на мою країну, Україну. Я в Україні! Севастополь — Україна!” — заявив Малков.

Проти Малкова порушили кримінальну справу за статтею про наругу над державним прапором, а також склали адміністративні протоколи за дрібне хуліганство і дискредитацію російської армії. Потім його змусили вибачитися на камеру.

За підрахунками “Радио Свобода”, від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, в Криму люди вибачалися на камеру щонайменше 115 разів.

Більшість подібних вибачень записані в приміщеннях, схожих на кабінет у відділку поліції, як правило, на тлі російського прапора.

Так, Катерині Осиповій із Севастополя довелося вибачатися за манікюр у синьо-жовтих кольорах, знімки якого вона опублікувала на своїй сторінці в соцмережі. Також на сторінці дівчини в кольорах українського прапора були соломинки для коктейлів і пляжні подушки.

“Що стосується влади і те що вони продовжують репресії на території Криму, про це свідчать цифри. За дев’ять місяців 2023 року нашим центром було зафіксовано 154 затримання, 57 обшуків, 165 допитів, 182 арешти, з них 122 щодо представників кримськотатарського народу”, — повідомив Ескендер Барієв, голова Кримськотатарського ресурсного центру.

Активістку руху “Жовта стрічка” Віолетту Столярову затримали навесні цього року за те, що вона поширювала українську символіку в анексованому Севастополі. На жінку відкрили кримінальну справу про вандалізм за політичними мотивами. Столяровій вдалося покинути підконтрольну Росії територію, але перед цим їй довелося зняти відеовибачення.

“Вони просто сказали, що я маю вибачитися. Я не хотіла вступати з ними в конфлікт, хотіла, щоб мене відпустили додому. Тому погодилася. Відео опублікували в Telegram”, — розповіла Столярова.

Доносів в окупованому Росією Криму стає дедалі більше. Сотні кримчан уже примусово вибачилися за так звані злочини. У вересні 2023 року правозахисна ініціатива “Кримський процес” підрахувала, що за неповних півтора року фігурантами адміністративних справ про дискредитацію російської армії стали 472 мешканці півострова.

Читайте також: Українські пісні та синьо-жовті кольори в одязі: за що в окупованому Криму звинувачують у “дискредитації” армії РФ (ВІДЕО)

Прямий ефір