Кремль не бачить потреби в проведенні другої хвилі мобілізації, оскільки існують вразливі категорії громадян, які йдуть воювати, щоб заробити. Жодного патріотизму в їхніх діях немає — виключно потреба в грошах. Про це сьогодні, 5 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив російський журналіст і соціолог Ігор Яковенко.
“Навіщо якийсь спеціальний захід, навіщо виходити та говорити про мобілізацію, коли є альтернативи. Перша альтернатива, це мігранти й “зеки”. Друга, це люди, які перебувають у критичному стані — закредитовані люди, у яких уже зашморг на горлі стискається, у яких колектори приходять і заарештовують майно, виселяють із квартир”, — сказав він.
Журналіст наголосив, що у РФ зараз багато людей із боргами. Тому не випадково пропаганда спонукає людей йти на фронт не шляхом використання патріотичних гасел, а пропонуючи виплати.
“Класична реклама виглядає таким чином: до тебе прийшли колектори, життя не дають, потім ти підписав контракт, і тепер тобі плювати на колекторів. І ти щасливий їдеш на фронт помирати. Або ти не можеш запросити дівчину в кіно, немає грошей, тримай контракт, іди з дівчиною в кіно, а після — щасливий їдеш помирати. Основний мотив — гроші”, — каже він.
На його думку, російська влада усвідомлює, що необхідності проводити мобілізацію — немає, оскільки більшість населення відверто не хоче брати участь у такому заході.
“Порівняно з осінню 2022 року настрій людей змінився суттєво. Думаю, якщо зараз Путін спробує провести мобілізацію, то співвідношення людей, яких вдалося відловити й відправити на фронт, до тих людей, які ухилилися від мобілізації через від’їзд за кордон або через внутрішню втечу, — буде суттєвим”, — пояснив журналіст.
Яковенко зазначив, що досі невідомо, скільки росіян ухилилися від першої хвилі мобілізації, ховаючись усередині країни й змінюючи місце проживання.
“Влаштовувати всеросійський розшук кількох сотень тисяч людей — абсолютно неможливо. Тому, ще раз кажу, нема потреби проводити такий вкрай неефективний захід, як загальна або часткова мобілізація. Цілком реально посилати на “м’ясні штурми” людей, які перебувають у складному економічному становищі й за гроші готові на все. Або людей, яких умовно можна вважати росіянами — “зеки”, мігранти тощо”, — підсумував Ігор Яковенко.
Читайте також: Мобілізація у РФ: в Кремлі використовують нові методи для досягнення старих цілей — огляд думок
Раніше військовий експерт Юрій Федоров назвав цілком очевидним те, що політичне та військове керівництво РФ не хвилюють людські втрати. Люди для них — витратний матеріал для досягнення мети. Так само було в СРСР, досить згадати колективізацію та Другу світову війну, але толерантність самого російського суспільства до втрат стала несподіванкою для багатьох.