Польща, як ніхто інший розуміє ризики, пов’язані з тим, що з нею станеться, якщо Україна раптом програє в розв’язаній Росією війні. Польща найактивніше долучилася до допомоги Україні 2022 року. Але з іншого боку, поляки дуже добре розуміють свій інтерес, зокрема й фінансово-економічний. І вони досить чітко відокремлюють одне від іншого. Якщо з приводу військово-технічної допомоги немає жодних сумнівів, тому що це повністю збігається з польськими інтересами, то наявність аграрної української продукції на європейському ринку — тема, яка дуже сильно хвилює поляків, тому що Польща є одним із найбільших виробників агропродукції в Євросоюзі. Про це сьогодні, 22 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.
За його словами, до Єврокомісії звернулися п’ять міністрів сільського господарства країн Східної Європи з офіційною заявою з приводу того, що питання зняття всіх обмежень на постачання української аграрної продукції повинні бути переглянуті. Йдеться про поляків, словаків, угорців, румунів і болгар.
“Коли була друга хвиля розширення ЄС, коли Євросоюз приростив собі східно-європейські території, ці країни в пошуках свого місця на європейському ринку зайняли саме аграрний сектор, тому що Стара Європа — це індустріальна Європа. А країни Східної Європи — аграрні, вони дуже чітко й акуратно відстежують питання, пов’язані зі своїм місцем на цьому європейському ринку, особливо з погляду суми й обсягів дотацій на аграрний сектор, що їх виокремлює Єврокомісія. 70% від середньорічного доходу європейського фермера — дотації Євросоюзу. Тобто потрібно розуміти ціну питання”, — пояснив економіст.
І для того, щоб зняти перше напруження блокувань кордону і обурення східно-європейських фермерів у зв’язку з досить великими обсягами постачань української аграрної продукції на європейський ринок, Євросоюз був змушений збільшити дотації для фермерів, зокрема Польщі, розповів Пендзин.
“Це питання дуже активно обговорювалося і тоді було знято, а зараз це питання стоїть точно так само, тому що ці питання для поляків дуже важливі. Тому, я думаю, що це тема дуже серйозних перемовин. Так, Євросоюз, найімовірніше, продовжить із червня ще на рік безмитну торгівлю з Україною. Саме в договорі про асоціацію, який було підписано 2014 року між Україною та ЄС, у частині щодо зони вільної торгівлі, чітко визначалися обсяги квот на постачання української аграрної продукції до країн Євросоюзу. І ці квоти від 1 до 3% загального обсягу виробництва цієї аграрної продукції в Україні. З тієї причини, що саме тоді виникли перші питання, якщо українська якісна дешева аграрна продукція прийде до Європи, то що будуть робити східно-європейські фермери?” — розповів він.
За інформацією економіста, у Польщі це практично 2,5 млн фермерських господарств.
“Уявіть, який це електоральний загін. Який польський політик може проігнорувати цю кількість людей? Тому, звісно, ця тема вкрай важлива, вона важлива ще з точки зору руху України до Євросоюзу. Поки цю проблему не буде розв’язано, з економічної точки зору поляки будуть нашими опонентами. Є варіанти розгляду і шляхи розв’язання цих питань. Але в Євросоюзі вже кажуть, що якщо Україна приєднається до ЄС, то грошей, які виділяються на аграрні субсидії, точно на всіх не вистачить. Це теж дуже серйозна проблема. Тому, я думаю, що сьогоднішня розмова Туска із Зеленським точно не поставить усі крапки над І, але принаймні чітко визначить позиції, які розглядатимуться в подальших перемовинах”, — резюмував Олег Пендзин.
Читайте також: Новий оборонний пакет, гарантії безпеки та спільне виробництво зброї — заяви Зеленського і Туска після перемовин у Києві (ВІДЕО)