Доходи від заморожених російських активів ідуть на закупівлю боєприпасів ЗСУ — подробиці (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: biz.nv.ua

Союзники Києва використовують доходи від заморожених російських активів для закупівлі боєприпасів для Сил оборони України, повідомила глава оборонного відомства Чехії Яна Чернохова. Ідею використовувати прибуток від заблокованих коштів Центробанку Росії для військової допомоги Києву підтримав і канцлер Німеччини Олаф Шольц, повідомляє FREEДОМ.

Чехія — лідер ініціативи щодо закупівлі союзниками Києва боєприпасів у третіх країнах для оборони України від російської агресії. Першу партію, десятки тисяч снарядів у межах цієї ініціативи, Україна отримала в червні. За інформацією чеського уряду, додаткові постачання здійснюються щомісяця.

Для закупівлі боєприпасів Прага використовує частину доходів від заморожених російських активів, повідомила Чернохова.

“Йдеться про постачання секретної військової техніки в країну, яка перебуває у стані війни з агресором. Тому немає можливості дати більш детальну інформацію, бо ми можемо поставити під загрозу допомогу Україні. Однак можу сказати, що завдяки використанню коштів від заморожених російських фінансів, виділених Євросоюзом, ми можемо поставити Україні кілька сотень тисяч одиниць великокаліберних боєприпасів”, — розповіла вона.

У травні 2024 року рада ЄС ухвалила рішення щорічно виділяти 90% від суми доходів від заморожених російських активів для допомоги Україні. Цього року Київ отримає 1,4 млрд євро. Також на червневому саміті “Групи семи” (G7) союзники погодили передачу Україні кредиту в 50 млрд євро. Забезпеченням цієї позики мають стати доходи від заморожених російських активів.

Про підтримку ініціативи “Великої сімки” заявив Шольц.

“Німеччина була і залишається найсильнішим прихильником України в Європі. І ми продовжуємо нашу підтримку: кредит у 50 млрд євро, який ми ініціювали разом із “Групою семи”. Це дозволить Україні закупити зброю у великих масштабах. Вона зможе спиратися на це”, — сказав він.

“Коли Німеччина та її представники не проти — це свідчить про те, що навіть у європейській спільноті вже є консенсусне рішення, і ці гроші, ймовірніше, будуть виділені. Юридична рамка вже визначена. Є висока ймовірність, що все-таки ці гроші з’являться як фінансування або закупівлі озброєнь для України, або фінансування якихось витрат”, — пояснив керуючий партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній.

І якщо в тому, що стосується використання для допомоги Україні відсотків на доходи від заморожених російських активів є реальний прогрес, то ідея конфіскації активів Центробанку Росії зустріла чималий спротив. Послідовними її противниками стали деякі країни глобального Півдня, зокрема Китай, Індонезія та Саудівська Аравія. За інформацією Bloomberg, Ер-Ріяд навіть натякнув представникам ЄС, що продасть європейські боргові зобов’язання, якщо G7 вирішить конфіскувати кошти російського Центробанку. Москва використовує деякі держави глобального Півдня для протидії конфіскації російських активів, кажуть аналітики. Але консенсус із цього питання все ж таки можливий.

“Той самий успішний досвід Компенсаційної комісії ООН у випадку з Іраком є свідченням того, що об’єднана міжнародна спільнота здатна примусити агресора заплатити за свої протиправні дії”, — зазначили адвокат Іван Городиський та аналітикиня Софія Косаревич у коментарі виданню “Європейська правда”.

Загалом у країнах “Групи семи”, ЄС та Австралії після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну було заморожено активи Центробанку на 260 млрд євро. Більша їх частина перебуває у європейському депозитарії Euroclear у Бельгії.

Читайте також: Фінляндія не братиме участі у зустрічах ЄС під головуванням Угорщини — заява уряду

Прямий ефір