Доходи від продажу нафтопродуктів скоротилися, адже європейський ринок для РФ був пріоритетним, — Бужан

Володимир Бужан. Скріншот: uatv.ua

Європа максимально відмовилася від російського газу, тим самим знизивши доходи країни-агресора. Тепер Росія змушена збувати газ усередині країни й шукати альтернативні шляхи, які не дають подібний рівень прибутку. Про це сьогодні, 9 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів експерт Центру економічного відновлення Володимир Бужан.

“Європейський ринок для Росії був одним із найпривабливіших, насамперед по нафті й по нафтопродуктах, у другу чергу — по газу. Нафта більше приносила доходу в бюджет. Взагалі нафтогазові доходи в російському бюджеті становлять близько 40%. Європейський ринок для них був пріоритетним, а зараз в основному всі країни відмовилися від російського газу”, — підкреслив він.

У РФ почалася газифікація всередині країни вимушено, адже немає куди збувати газ, зазначив експерт.

“Одна з причин, чому почали газифікацію всередині РФ — газ є, а збувати його нікуди. Вони планують 40 млрд кубічних метрів до 2030 року постачати всередині країни й це логічно. У них іншого виходу немає. Паралельно вони намагаються будувати інфраструктуру для постачання газу в Китай. Вони почали будувати газопровід “Сила Сибіру — 2″, але зупинилися, тому що з боку Китаю немає підписаного контракту і немає фінансування. Китай боїться нарощувати закупівлю російського газу з тієї причини, що він може потрапити під санкції”, — пояснив він.

Санкції проти РФ працюють, хоч їх і намагається обходити країна-агресор. Саме санкції знизили дохід галузі, ускладнили логістику постачання та інше. 

“Доходи від продажу нафтопродуктів скоротилися. Перша причина — почали менше обсяг продавати. Друге — ті ринки, на які вони почали збувати нафту і газ, з дисконтом купували їхній товар. Зараз ситуація трохи вирівнюється просто тому, що є конкретний попит і є дуже багато варіантів, як обійти санкції. Але все одно вони діють, збільшують лаг постачання, збільшуються логістичні витрати, немає страховок сьогодні для танкерів і для газовозів. Тому це досить серйозний виклик, який ставить під сумнів можливість довгостроково розвиватися. Вони скорочують інвестпрограми — торік було 2 трлн, цього року вже 1,5 трлн. Водночас у них кількість родовищ, розроблених свердловин виснажуються, і довгостроково обсяг видобутку буде скорочуватися”, — роз’яснив Бужан.

Читайте також: 2024 рік пройде комфортно для України та ЄС без російського газу, адже вжито ефективних заходів, — Бужан

Прямий ефір