Договори про безпеку мають не просто підписуватися, а й виконуватися — думка Лісного

Олег Лісний. Фото: facebook.com/Lisnyj.Oleh.1974

Візити президента України Володимира Зеленського до Іспанії, Бельгії та Португалії перетинаються в риториці про безпеку всього світу. Кожна з двосторонніх угод України включає співробітництво, зокрема в оборонній сфері — це сприяє отриманню “парасольки безпеки”. Про це сьогодні, 29 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів політолог, віцепрезидент Аналітичного центру “Політика” Олег Лісний.

“Візити Зеленського до Іспанії, Бельгії та Португалії — це паралельні кейси, але які все одно перетинаються в плані риторики. Не можна, будучи в тій чи іншій країні, не говорити про саміт миру, який незабаром відбудеться у Швейцарії. Тому що це стосується не тільки України, це стосується безпеки в усьому світі. Звичайно, Україні потрібен справедливий мир, але водночас потрібно, щоб у світі після цієї війни не встановилася диктатура. Тому що зараз ми спостерігаємо, як право сили домінує над міжнародним правом”, — зазначив Лісний.

За його словами, підписані безпекові договори між Україною та європейськими країнами включають співробітництво, зокрема й в оборонній сфері.

“Кожен із таких безпекових договорів, це по суті формалізація того, що ці країни вже робили — допомагали Україні. Практично всі вони мають спільні моменти. Це насамперед терміни — у більшості угод зазначено, що вони перестають діяти з того моменту, коли Україна потрапляє під юрисдикцію НАТО. Тобто, коли Україна стане повноправним членом НАТО. Крім того, з кожною окремою країною в безпековому договорі прописані умови у сфері військової допомоги та розвитку нашого оборонного комплексу. І це чудово. Тому що, коли будуть підписані всі угоди, Україна отримає таку собі “парасольку безпеки” до періоду, поки не вступить до Альянсу. За цей час Україна отримає повноцінний технологічний цикл для багатьох видів озброєння, які ми можемо виробляти разом із партнерами або самі. Це суттєво підвищить ставки України у сфері своєї безпеки”, — пояснив політолог.

Водночас він нагадав про те, що підписаного договору самого по собі недостатньо, головне, щоб сторони мали політичну волю його виконувати.

“Тобто мало того, що ви підписали, але ви ще повинні мати політичну волю, виконувати її й працювати в превентивному плані. Не чекати руйнувань, а навпаки — захищати територію України, щоб потім не вкладатися в те, щоб її відбудовувати. Але ще раз повторюся, для цього має бути політична воля. Без неї нічого не спрацює”, — резюмував Олег Лісний.

Читайте також: 30 F-16 і підтримка протягом десятиліття: Україна та Бельгія уклали безпекову угоду (ВІДЕО)

Нагадаємо, 28 травня в Лісабоні президент України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Португалії Луїш Монтенеґру підписали двосторонню угоду про співпрацю у сфері безпеки. Португалія стала 12-ю країною, з якою Україна уклала двосторонню угоду з безпеки на виконання положень Спільної декларації G7 (“Великої сімки”), ухваленої у Вільнюсі 12 липня минулого року. До цього Україна підписала двосторонні угоди з Великою Британією, Німеччиною, Францією, Данією, Канадою, Італією, Нідерландами, Фінляндією, Латвією, Іспанією та Бельгією.

Прямий ефір