Добровольців стає дедалі менше: як Кремль заманює громадян на війну, пояснив правозахисник

Мобілізовані солдати армії РФ. Фото: gettyimages.com

У 2025 році Росія планує залучити до війни проти України щонайменше 126 тисяч солдатів “спецконтингенту”. Це ув’язнені, а також мігранти. Саме ці групи населення в РФ найбільш незахищені та безправні. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповів голова берлінської правозахисної організації “Русь сидящая” Юрій Боровських.

“У ситуації, що з ув’язненими, що з боржниками, що з мігрантами (як із нелегальними, так і з тими, хто отримав нещодавно громадянство Російської Федерації), на цих людей можна дуже добре тиснути. І на різні групи — тиснути по-різному. Чисельність їх досить велика, і вона поповнюється. Незважаючи на те, що тюремного населення в Росії стає менше, кількість людей, які готові йти на війну і підписують у підсумку контракт, все одно продовжує зростати. Єдине, що знижується, кількість людей, які готові йти воювати добровільно. І саме в цьому, на мій погляд, полягає причина, через яку саме зі “спецконтингенту” та інших незахищених груп у Російській Федерації планують залучити таку велику кількість нових солдатів”, — зазначив спікер.

Однак, за його словами, підрахована цифра у 126 тисяч солдатів — умовна. Вона озвучена як орієнтир для військкоматів, держустанов і СІЗО.

Також Юрій Боровських акцентував увагу на тому, як РФ мотивує своїх громадян йти воювати.

“Якщо ми говоримо про виплати, вони постійно підвищуються, залежно від регіону. Це цифра у кілька мільйонів одноразової виплати. Тут регіони один з одним змагаються. І плюс зарплата близько 250 тисяч рублів. Це те, чим людей на війну заманюють, якщо ми говоримо про “пряники”. Є, звичайно ж, й інші методи — “батога”. Людину можна примусити або піти в армію, або підписати контракт. Її можна змусити туди піти, пригрозивши певними проблемами: позбавленням паспорта або в’язницею, якщо це іноземець”, — сказав правозахисник.

Є ще одна окрема категорія — люди, які потрапляють у СІЗО: підозрювані, обвинувачені. Їм, за словами Боровських, також пропонують укласти контракт із Міноборони і вирушити на війну.

“В очах багатьох такий варіант виглядає доволі привабливим, особливо якщо ми говоримо про тих людей, які вже мають досвід перебування в російській в’язниці, і вони більше не хочуть там опинятися”, — доповнив гість ефіру.

Також одним зі способів “заманювання” правозахисник назвав зняття судимості з ув’язнених і російське громадянство мігрантам.

“Людина, яка пішла на війну, теоретично може потім отримати візу європейської країни і поїхати туди. Її більше немає в базі, як судимої. Але все ж головною мотивацією для людей у Росії наразі є гроші. Якщо говорити про перспективу мирних переговорів, деякі намагаються укласти контракт, щоб встигнути отримати цю виплату до перемир’я. Тобто вони підписали контракт, поїхали на війну або перебувають десь у навчальній частині, а тут приходить Дональд Трамп і підписує з Путіним договір. Відповідно, всі люди, які підписали контракт, жодного дня не воювавши, повертаються назад із грошима і щасливі”, — сказав спікер.

Крім того, глава берлінської правозахисної організації “Русь сидящая” зазначив, що у “спецконтингенту” слабка військова підготовка. Часто їх кидають у штурмові загони або дають “брудну” роботу: копати окопи, будувати бліндажі.

Одна з цілей Кремля в питанні залучення у війну проти України “спецконтингенту” — бажання звільнити пенітенціарну систему від сотень тисяч ув’язнених.

“Складно сказати конкретну цифру, тому що підрахунок в офіційних даних не ведеться. Ми бачимо, як так звані “герої СВО”, повертаючись назад у Росію, скоюють нові злочини і так само опиняються на лаві підсудних, далі — у СІЗО, потім — у виправній колонії. Деякі йдуть по другому разу далі на війну”, — зазначив гість ефіру.

Читайте також: КНДР модернізує війська на війні РФ проти України — подробиці (ВІДЕО)

Раніше Центр національного спротиву (ЦНС) оприлюднив інформацію, що на весняний період російські окупанти мають намір посилити примусову мобілізацію на тимчасово окупованих територіях України.

Прямий ефір