У Росії відновлюють радянські контррозвідувальні підрозділи “Смерш”, повідомила розвідка Великої Британії. Під час Другої світової війни формально їхнім завданням була боротьба зі шпигунами, дезертирами та диверсантами. Але фактично це був один з інструментів сталінської репресивної системи, повідомляє FREEДОМ.
Житель Бєлгорода Денис Бобан записав відеоролик із вибаченнями за те, що знімав на телефон наслідки обстрілів та роботу протиповітряної оборони у місті на початку січня. На відео він стоїть серед людей у камуфляжній формі з написом “Смерш”.
“Я помилково, через необдуманість зняв відео, на якому зняв на камеру наші системи ППО”, — перепрошує росіянин Денис Бобан.
Скорочення “Смерш” розшифровується як “СМЕРть Шпионам”. Такі підрозділи функціонували в органах контррозвідки СРСР із 1943 по 1946 рік. Про те, що у РФ нібито відновили діяльність організації, російські політики заявляли у грудні 2023-го.
“Це є ще одним прикладом того, як російська влада свідомо впроваджує сприйняття російсько-українського конфлікту в дусі Другої світової війни і як вона зосереджується на нібито проникненні зовнішніх загроз у Російську Федерацію”, — зазначає Міністерство оборони Великої Британії в соцмережі X.
Відродження в Росії “Смерша” — це відновлення сталінських методів придушення та пригнічення цивільного населення, насамперед російського. Радянський “Смерш” увійшов до історії масштабами репресій мирних людей. Сотні тисяч радянських громадян пройшли через арешти та табори, десятки тисяч було розстріляно — це результати роботи “Смерша”.
Сталінські методи, схоже, органічно вписуються у сучасну російську реальність, кажуть експерти. У РФ, наприклад, активно впроваджується практика примусового поміщення неугодних у психіатричні клініки.
“Те, що диктатори видають за шизофренію, за ненормальність — це насправді показник якраз нормальності та більш просунутого людського розвитку. Якщо він, попри ризик, як і раніше, хоче говорити якісь правильні речі, то насправді він далі за них значно пішов. І це найнеприємніше. Виходить, що каральна психіатрія завдає шкоди тим людям, які краще за тих, що їх переслідують”, — заявив політтехнолог, ексголова Громадської палати Башкортостану Ростислав Мурзагулов.
Невідомо, скільки загалом росіян піддаються примусовому психіатричному лікуванню через антивоєнну позицію чи незгоду з Кремлем. Правозахисники говорять про десятки відомих випадків. Але припускають, що їх набагато більше. Важко вирахувати й масштаби репресій загалом.
“Якщо говорити про те, що репресії посилюються, то — так. За минулий рік така тенденція є на прикладі звичайних людей, наприклад, художниці, яка змінювала цінники. Людей у регіонах переслідують у справах про “фейки” — йдеться про сотні людей, яким просто ламають життя, бо терміни присуджують чималі, і влада має намір усе це підсвічувати у засобах масової інформації”, — коментує адвокат Микола Полозов.
За даними проєкту Top10VPN, у 2023 році російське населення найбільше постраждало від інтернет-обмежень. Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Кремль зосередив сили на боротьбі зі свободою слова та “інакомисленням”. Понад 69 тис. інтернет-ресурсів було видалено або заблоковано минулого року за так звані “фейки” та “дискредитацію” російської армії, повідомила Генеральна прокуратура РФ. 2022-го блокування зазнали 128 тис. інтернет-ресурсів.
Читайте також: Кремль не має потреби в проведенні репресій сталінського масштабу, форма ГУЛАГу змінюється, — російський адвокат
Нагадаємо, як повідомляють російські правозахисники, щонайменше 872 справи за антивоєнну позицію щодо 1 083 осіб порушили в Росії 2023 року. Адміністративних справ стало менше, кримінальних — більше. Особливою “популярністю” торік користувалася стаття про “державну зраду”.
Читайте також: У РФ за нинішнього режиму неможливо довести невинуватість репресованих людей, — Москаленко