“До президентів Казахстану та Узбекистану було застосовано батіг і пряник”: цілі путінського параду 9 травня назвав Преображенський

Парад 9 травня 2023 року в Москві. Скріншот: YouTube

Головна мета параду в Москві 9 травня — спроба президента РФ Володимира Путіна показати російському суспільству, що в Росії нібито все гаразд. У своїй промові російський диктатор зізнався, що довів країну до ситуації, коли її майбутнє залежить від результату “СВО”. Таку оцінку сьогодні, 10 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ дав політолог, експерт з країн Центральної та Східної Європи Іван Преображенський.

“У разі, що у них нічого, крім Т-34, не залишилося, і цей Т-34, якщо вірити експертам, найімовірніше, з тих, які були закуплені у Лаосу зі старих радянських постачань. Але реально ми розуміємо, що все-таки техніка була навіть на цьому параді трошки, а вже могли вони, якби дуже захотіли, що-небудь вигнати — безумовно, могли зі старих танків, їхня достатня кількість для того, щоб хоча б кілька сотень прогнати Красною площею”, — сказав він.

На думку політолога, абсолютно очевидно, що змінюється настрій суспільства, зокрема, і не було бажання спеціально влаштовувати таку демонстрацію, тим паче не найсучаснішої техніки. А сучасна техніка вся на фронті, її майже не залишилося.

Щодо гостей, то там інша історія.

“Очевидно, що Кремлю дуже було треба продемонструвати, що це знову, як завжди, для всіх росіян свято, яке об’єднує практично всі пострадянські держави. Він явно застосував максимально доступні йому засоби тиску всілякі для того, щоб домогтися, наприклад, від президентів Казахстану, Узбекистану, які взагалі не збиралися приїжджати до Москви жодним чином ще за день до того, як вони раптом дали свою згоду. До них вочевидь було застосовано і батіг, і пряник, їх і вмовляли, купували, і, найімовірніше, лякали. Лякали і економічною співпрацею, і в принципі ці дзвінки Володимир Путін проводив особисто. Це явно було дуже важливо для нього показати і Заходу, з одного боку, що у нього є ще важелі, щоб змусити лідерів пострадянських держав приїхати до нього в Москву”, — пояснив Преображенський.

Самим росіянам, за словами політолога, необхідно було показати, що все йде як йшло, не потрібно хвилюватися, нічого нового не відбувається.

“Ось пройшла піхота, ось проїхав сполучною ланкою між перемогою 1945 року та нашою нинішньою війною танк Т-34, ось на трибуні біля мавзолею поруч із Путіним знову лідери інших колишніх радянських республік. Майже 1995 рік, коли перший такий парад знову за Бориса Єльцина відбувся. Не нервуйте”, — каже він.

Експерт уточнив, що росіянам потрібна якась стабільність, щоб заземлитися і за щось вхопитися.

“Путін на інерційному ефекті намагається їхати далі, створюючи відчуття, що все нормально, війна затягнулася, але нічого, ми її ще виграємо, ось тут танки з червоним прапором, люди на параді прапорцями махають, президенти приїжджають. Товариші, не нервуйте, не поширюйте паніку — ось такий посил він посилає”, — резюмував Іван Преображенський.

Читайте також: Лідери Казахстану, Узбекистану, Вірменії 9 травня стояли на трибуні з головним убивцею і пропагандистами, які називають їхні країни неіснуючими, — Тизенгаузен

Нагадаємо, на параді на честь 9 травня російському президенту Володимиру Путіну компанію склали лідери залежних від Москви Киргизстану, Казахстану, Таджикистану, Білорусі та Вірменії. Утім, напівпорожні трибуни без знакових політичних фігур — уже звична картина для Росії, починаючи від 2014 року, коли було окуповано Крим і розв’язано війну на Донбасі. А почавши широкомасштабну війну проти України, Путін занурив Росію в ще більшу ізоляцію, а на себе остаточно і безповоротно навісив ярлик нерукоподатного політика.

Прямий ефір