Український омбудсмен Дмитро Лубінець презентував доповідь “Перезапилені. Системна російська політика знищення української ідентичності дітей”. Цей документ підготували для міжнародних партнерів, дипломатів, ЗМІ та громадськості. У ньому розповідається про викрадення, мілітаризацію та перевиховання українських дітей російськими окупантами. За 2,5 роки повномасштабної війни РФ Україні вдалося залучити до розв’язання цієї проблеми близько 40 країн. Наразі провідну роль у цьому займає Катар. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповів експерт та аналітик Центру громадянської просвіти “Альменда” Олег Охредько.
“Нині Катар виступає своєрідним посередником, який домовляється про повернення українських дітей в Україну. Річ у тім, що напряму з Росією з цього питання розмовляти доволі важко у зв’язку з тим, що її представники постійно виставляють всілякі умови або намагаються організувати якісь провокації. Тому Україна змушена була залучити посередників у цьому питанні. Ці посередники, на жаль, займають відносно нейтральне становище в ситуації, але мають певний ступінь впливу на Росію. Як, наприклад, Катар. Він безпосередньо являє собою певний пул держав, від яких Росія трохи залежить у питанні нафти. Тому Росія неохоче, але йде на переговори”, — розповів експерт.
Він зазначив: щодо теми повернення українських дітей часто до перемовин із російськими дипломатами залучають Червоний Хрест.
“Саме присутність на переговорах іноземних представників допомагає не тільки виявляти дітей, а ще й відправляти їх в Україну. Іноді це відбувається дипломатичними каналами, іноді — особисті домовленості. У кожному випадку по-різному. Саме в таких випадках Катар виступає посередником у переговорах або підключає до них інші країни. Наприклад, Туреччину, або навіть Індію, які могли б подіяти на Росію. Але, на жаль, ви бачите, не така велика кількість дітей повертається”, — пояснив Олег Охредько.
Читайте також: З окупації на підконтрольну Україні територію вдалося повернути ще 12 дітей, — Лубінець
Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.
Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.