Білорусь готується до перших виборів після масових протестів 2020-2021 років. Вони відбудуться в лютому 2024 року. За їхніми підсумками у країні з’явиться надвпливовий орган влади — Всебілоруські народні збори. У них буде постійний статус, а посаду голови з величезними повноваженнями очікувано отримає диктатор Олександр Лукашенко, повідомляє FREEДОМ.
У лютому 2024 року в Білорусі готуються провести єдиний день голосування. Обиратимуть не тільки депутатів до парламенту, але й до місцевих органів. Експерти впевнені, очевидно, що не варто очікувати на зміни у країні, де править диктаторський режим.
“…після трьох років жорстоких репресій, а також масової еміграції та посадок активу опозиції, складно чекати не те що інтриги, але й навіть бодай якоїсь мобілізації незадоволених. Брати участь чи ні, ніхто з опозиціонерів уже не сперечається, просто тому, що це занадто небезпечно. Підтримка з боку структур, оголошених владою екстремістськими, гарантує репресії проти незалежних самовисуванців”, — цитується експерт Берлінського центру Карнегі з вивчення Росії та Євразії Артем Шрайбман в матеріалі для проєкту Carnegie Politika.
Повний контроль вулиць і ЗМІ й повна зачистка політичної арени. На минулих виборах Лукашенко розігнав не тільки опозиційні партії, але й деякі провладні. Замість 15 у країні залишилося чотири партії: умовно центристська партія влади “Біла Русь”, дві умовно ліві, включно з комуністами, і одна умовно права, яка теж називається “Ліберально-демократичною”.
“Тому білоруська опозиція ігноруватиме цю кампанію, як, найімовірніше, і президентські вибори 2025 року, якщо раптом щось радикально не зміниться. До того ж із погляду опозиціонерів у вигнанні, від 2020 року Лукашенко — нелегітимний узурпатор, а отже, і вибори, які він оголошує, теж від початку нелегітимні”, — вважає Шрайбман.
Варто зазначити, що лютневі вибори стануть першим досвідом формування Всебілоруських народних зборів у складі 1 200 депутатів. По суті це вийде щось на кшталт гібрида Пленуму ЦК КПРС і Всекитайських зборів народних представників, який розміститься над усіма гілками влади, включно з президентом.
“Лукашенко зібрався надати юридичної форми Всебілоруським народним зборам, і якщо подивитися на те, що зараз прописується в положенні про ВНЗ, по суті, це формується орган, якому передають найзначніші повноваження парламенту. Фактично парламент позбавляється будь-якої можливості впливати навіть суто формально на систему влади, виборів, ухвалення ключових законів. Усе це визначатиме ВНЗ”, — коментує координатор білоруської експертної мережі “Наша думка” Вадим Можейко.
До президії Всебілоруських народних зборів увійдуть 15 осіб. Усі — ставленики Лукашенка.
“Звичайно, очолить їх Лукашенко, і взагалі до них обов’язково входитиме Лукашенко, як колишній президент, незалежно від того, хто буде іншим президентом, якщо буде. І найголовніше, ВНЗ ніким не обирається. Це інститут, який підміняє електоральні форми. Тому що криза 2020 року дуже яскраво показала режиму Лукашенка, що ця система навіть за легкого натяку на демократію не виживе”, — каже Можейко.
Єдиний день голосування в лютому наступного року — це лише підготовка до так званих президентських виборів у 2025 році, вважають експерти. Ідеологічний посил Лукашенка і його адміністрації сьогодні можна розкласти на три складові. Перша: озброєний пацифізм — разом із цим у країні проводять активну мілітаризацію, бюджет на оборону зріс майже на 40% 2023 року і збільшиться ще на 30% 2024-го. Друга: боротьба з буржуями на благо простої людини. І третя: боротьба з ЛГБТ.
Читайте також: До чого Лукашенко готує свою армію — думка Губаревича
Як повідомлялося раніше, Об’єднаний перехідний кабінет Білорусі закуповує матеріали для друку паспортів Нової Білорусі. Після того як перші зразки будуть готові, їх надішлють урядам різних країн із пропозицією визнати новий документ. Про це заявила голова Об’єднаного перехідного кабінету Світлана Тихановська. Такий альтернативний документ може допомогти з легалізацією за кордоном білорусів, які через репресії режиму Лукашенка були змушені покинути країну.