До негайного створення трибуналу для Путіна та Лукашенка закликав Європарламент — зміст резолюції та етапи реалізації (ВІДЕО)

Олександр Лукашенко та Володимир Путін. Фото: pravda.com.ua

Політичне та військове керівництво Росії та Білорусі має бути притягнуто до відповідальності. У четвер, 19 січня, у Страсбурзі (Франція) депутати Європарламенту ухвалили резолюцію щодо спецтрибуналу для Володимира Путіна та Олександра Лукашенка. Європарламентарі зазначили, що звірства, скоєні російськими військовими у Бучі, Ірпені, Ізюмі та інших українських містах, свідчать про жорстокість війни та наголошують на важливості скоординованих міжнародних дій для притягнення винних до відповідальності відповідно до міжнародного права, повідомляє FREEДОМ.

“Європарламент вважає, що спеціальний міжнародний трибунал повинен мати юрисдикцію для переслідування не тільки Володимира Путіна і політичного та військового керівництва Російської Федерації, а й Олександра Лукашенка та політичного та військового керівництва Білорусі як держави-учасника, з території якої та за матеріально-технічної підтримки якої Російська Федерація веде свою агресивну війну проти України”, — йдеться у резолюції, що її опубліковано на сайті Європарламенту.

Європарламентарі заявили, що створення трибуналу стане чітким сигналом як російській, так і міжнародній спільноті про те, що Путін і найвище військове керівництво РФ можуть постати перед судом за військові злочини в Україні. Рішення Європарламенту привітав глава Української держави Володимир Зеленський.

“Закликаю всіх наших партнерів підтримати такий суд. Росія має бути притягнута до відповідальності за агресивну війну, справедливість має перемогти”, — наголосив президент України Володимир Зеленський у Twitter.

Як пояснюють юристи, спеціальний трибунал для розслідування злочину агресії необхідний, оскільки ані Росія, ані Україна не ратифікували Римський статут.

“На даному етапі Міжнародний кримінальний суд (МКС) не може розглядати злочини агресії, оскільки ні Російська Федерація, ні Україна не є членами конвенції, яка передбачає створення цього суду, а саме Римського статуту. На сьогоднішній день створення спецтрибуналу дозволить на міжнародному рівні ухвалити вирок саме вищому керівництву Російської Федерації за злочини агресії”, — коментує юрист-міжнародник Олег Горбачов.

Перш ніж новий суд запрацює, необхідно створити механізм розслідування злочину агресії. У Європарламенті заявили, що на першому етапі має бути створена відповідна міжнародна спецпрокуратура. Відомо, що Євросоюз уже обговорює її створення з українським керівництвом, Євроюстом та Міжнародним кримінальним судом.

“Наслідки війни Росії проти України є величезними. Вбито дітей, жінок, чоловіків. Сім’ї розбито. Зруйновано лікарні. Зруйновано будинки. Зруйновано школи. Сьогодні Європарламент закликає до термінового створення спеціального міжнародного трибуналу. Військові злочинці мають бути притягнуті до відповідальності. Негайно”, — наголосила президентка Європарламенту Роберта Метсола у Twitter.

На думку експертів, для України трибунал відіграє важливу роль у досягненні справедливості, а для всього світу у стримуванні інших держав від повторення агресії.

“Навіть якщо такий вирок буде винесений заочно, все одно це буде прецедентом, щоб надалі такого ніколи більше не відбувалося, щоб кожна інша держава розуміла: якщо вона захоче розв’язати злочинну агресивну війну проти іншої держави, то за це будуть наслідки”, — пояснює юрист-міжнародник Олег Горбачов.

У резолюції європарламентарії також закликали направити заморожені активи Центробанку на репарації Україні. Раніше міністр юстиції України Денис Малюська заявляв, що західні країни готові передати Україні 300 млрд дол. золотовалютних резервів Російської Федерації, але для цього потрібний спеціальний механізм конфіскацій таких активів.

Читайте такожБудівля трибуналу зводиться: головне у резолюції Європарламенту виокремив правозахисник

Нагадаємо, Європейський парламент у четвер, 19 січня, ухвалив резолюцію на підтримку створення міжнародного трибуналу для притягнення до відповідальності всіх, хто винний у злочині агресії проти України.

Документ голосами “за” підтримали 472 депутати, “проти” були 19, утрималися — 33 євродепутати.

В резолюції зокрема зазначається, що спеціальний трибунал має доповнювати зусилля Міжнародного кримінального суду (МКС) та його прокурора з розслідування звинувачень у геноциді, воєнних злочинах та злочинах проти людства, що були скоєні в Україні.

Новий орган має тісно співпрацювати з МКС та розміщуватися у Гаазі. Створення такого міжнародного трибуналу за участю України, на думку депутатів, має розпочатися негайно.

Прямий ефір