До форми пришивають спеціальне маркування: про утримання політв’язнів у тюрмах Білорусі розповіла Тихановська

Виставка в Мінську в жовтні 2020 року, присвячена заарештованим під час протестів. Фото: svaboda.org

У білоруських тюрмах до форми політв’язнів пришивають спеціальне жовте маркування, яке позначає, що ув’язнений “особливо небезпечний”. Про це в інтерв’ю телеканалу FREEДОМ розповіла лідерка білоруської опозиції, голова Об’єднаного перехідного кабінету Білорусі Світлана Тихановська.

З 2020 року в ув’язненні перебуває її чоловік — Сергій Тихановський, який висував свою кандидатуру на президентських виборах. З 2023 року Світлана не знає про його стан.

“Взагалі нічого не знаю. Останній контакт був з адвокатом 9 березня 2023 року. І відтоді діти не отримали жодного листа, жодного разу адвоката не пустили. До 2023 року Сергій перебував в одиночній камері, я припускаю, що і зараз він там перебуває, тому що взагалі жодних звісточок. Єдине, [5 липня 2023 року] показали відео з ним із в’язниці. Це було після новини, що Сергій нібито помер у в’язниці. Коли це відео було записано, не знаю. Це останнє, що я бачила. А так інформації взагалі ніякої”, — розповіла вона.

Тихановська додала, що незнання — “це дуже страшно, тому що ми не розуміємо, що з ним відбувається”.

Така ситуація не тільки з її чоловіком, але й з іншими політв’язнями. Тихановська впевнена, що режим Лукашенка це робить навмисно.

“Він хоче зламати наших героїв, які перебувають у в’язниці, він хоче їм показати, що подивіться, вам ніхто не пише, до вас не приходять адвокати, про вас усі забули. Мовляв, люди вже живуть своїми життями, нікому ви не потрібні. Думаю, що ці посили спеціально спрямовуються, щоб демотивувати наших людей у в’язниці. Але я дуже хочу вірити, що вони там знають, що ми не зупиняємося, що ми працюємо для них, для Білорусі, і хочемо всіма можливими способами їх звільнити”, — наголосила вона.

Тихановська повідомила, що до тюремної форми політв’язнів пришивають спеціальне жовте маркування, яке вказує, що це політв’язень, і що він “особливо небезпечний”.

“Це означає, що з ними не можна розмовляти, з ними не можна нічим ділитися в побуті. Тобто це цілковита ізоляція, тиск”, — пояснила вона.

З цієї причини багато ув’язнених, які перебувають у в’язниці за політичними справами, не хочуть, щоб їх визнавали політв’язнями.

Яку обрати форму підтримки таких людей — публічну чи “тиху” — залежить від кожного конкретного випадку.

“Це складне питання, тому що є два підходи. Перший — дзвонити в усі дзвони, й тоді буде велика увага з боку ЗМІ, з боку громадськості. Але ви не знатимете, як це може вплинути на людину, на умови її утримання у в’язниці, тому що там абсолютне безправ’я. Саме тому багато хто не хоче афішувати. Тому перед вибором форми підтримки, якщо є можливість, краще зв’язатися з родичами людини та зрозуміти їхню позицію, позицію самого ув’язненого, як він на це дивиться”, — порекомендувала Тихановська.

Повна версія інтерв’ю: Лукашенку не вдалося зломити нас: велике інтерв’ю зі Світланою Тихановською

Також Тихановська пояснила, чим білоруська опозиція відрізняється від російської.

Прямий ефір