До дестабілізації ситуації в Росії може призвести тільки низка шокових впливів, — економічний оглядач

Ілюстративне фото: slovoidilo.ua

В умовах придушення будь-яких спроб соціальних протестів у Росії на загальну ситуацію в країні може вплинути тільки низка шокових впливів, викликаних перевищенням військових витрат над соціальними витратами. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM сьогодні, 4 листопада, розповів економічний оглядач В’ячеслав Ширяєв.

На його думку, соціальні наслідки у вигляді невдоволення громадян можуть бути на низовому рівні тільки всередині, на кухнях. Репресивна машина РФ за будь-який коментар до посту дає від 8 до 15 років, тому припускати, що люди вийдуть із якимись протестами проти погіршення умов життя, не доводиться.

“Швидше є сценарій, низка різних непередбачуваних обставин у вигляді аварій трубопроводів, котелень, коли не завезли в якусь мережу відразу багато якихось товарів, продуктів. Шокові впливи на систему, які відбудуться через те, що в країні дедалі менше ресурсів для споживання, тому що більша частина ресурсів іде на “воєнку”. Це все було в Радянському Союзі наприкінці 1970-х і на початку 1980-х років. Набір таких шоків, які одночасно відбуваються по всій країні в найрізноманітніших місцях, і нездатність влади їх усунути, ось це може призвести до дестабілізації на елітному рівні”, — зазначив Ширяєв.

Дестабілізація на рівні еліт також може розвиватися за кількома сценаріями, вважає економічний оглядач.

“Перший сценарій, постраждав хтось із представників елітних груп, який наразі не є бенефіціаром усього, що відбувається. Таких гравців досить багато нагорі, тих, хто звик більшу частину часу життя пов’язувати із Заходом. Ось ці люди можуть скористатися ситуацією зовнішніх шоків для того, щоб скласти якийсь консиліум людей, які виробляють альтернативні рішення. З цими рішеннями можуть приходити до Путіна та говорити: “Володимире Володимировичу, давайте нібито ось зараз по-іншому поглянемо на ситуацію”. Вони не будуть казати: “Припиняйте війну”. Вони будуть тиснути на те, що так далі не можна, тривати далі це не може. І другий варіант — це умовний розкол і тиск на Путіна. Це коли дійсно Путін звертається вкотре за фінансуванням, і раптом Мінфін каже: “Так, ми можемо позичити грошей ще під ваші забаганки, але це буде 40% річних, це значить, що наступного року нам потрібно бюджет урізати по соціалці вчетверо, або взагалі припиняти війну наступного року”, — зауважив Ширяєв.

Такий варіант призведе до того, що Путіну самому доведеться ухвалювати неприємне рішення, де брати гроші на війну, чи відмовлятися від соціальної стабільності та піддавати режим ризику, вважає оглядач.

“Війна в Україні для нього — це не екзистенційна війна, вона існує тільки для збереження його влади. Відповідно, виникне загроза економічних потрясінь, які призведуть до руйнування економіки та небезпеки для влади. Він дуже боїться, і в якийсь момент може зрозуміти, що тут ризики більші, ніж на війні в Україні. Така ситуація може скластися, коли Мінфін скаже напряму, мовляв, а все, Володимире Володимировичу, грошей більше немає”, — сказав Ширяєв.

Він вважає, що загальна ситуація в Росії нагадує вже не перегрів, а скоріше, розбалансування економіки.

“Це все не дуже схоже на перегрів, це схоже на розбалансування. Це як механізм, у якого просто зірвало різьбу, і який вже розхитується. Перегрів — це дуже хороша оцінка для російської економіки. Перегрів буває тоді, коли темпи економічного зростання зашкалюють, коли попит і пропозиції зростають, і грошова маса відповідає товарній пропозиції. У Росії ж усе зовсім не так. Є величезна грошова маса, впорснута державою для війни, і є недостатня кількість товарів і послуг, які Росія сама виробити не може для того, щоб задовольнити ось цю грошову масу, плюс проблеми з імпортом, які обмежені санкціями й можливостями експорту, що звужуються. І зростання доходів, і зростання витрат у російському бюджеті, вони абсолютно інфляційні. За ними немає підвищення або зниження реальної вартості всіх благ, які є в економіці”, — зазначив оглядач.

Глава Центробанку Росії Ельвіра Набіулліна, коли публічно говорить про те, що економка РФ перебуває в стані стагфляції (стан, за якого економіка не зростає або навіть падає, але водночас інфляція дуже висока), радше лобіює інтереси свого відомства й захищається від критики реального сектору, упевнений експерт.

“Набіулліна має чітку позицію захистити свою політику від наїздів лобістів, з реального сектора економіки, тобто з виробництва. Вона змушена говорити, але багато речей сказати не може. Вона не може сказати, що все це через війну. У неї немає відповіді, як цього уникнути. І розуміє прекрасно: посилюючи грошову політику, вона руйнує економіку. Якщо послабить грошову політику, то почнеться гіперінфляція, і економіка теж розвалиться. Тільки якщо ти прямо підеш, скажеш, війна — це причина всіх бід у російській економіці та причина зубожіння населення. Ну, тоді вона довго не просидить”, — резюмував Ширяєв.

Читайте також: Центробанк РФ своїми заходами не може врятувати ситуацію з російською економікою — причини назвав Пендзин

Як повідомлялося раніше, російська влада приховує реальну ситуацію в економіці не тільки від своїх громадян, а й від усього світу.

Читайте також: Імпортозаміщення не допомогло економіці Росії — розбір (ВІДЕО)

Прямий ефір