До чого призвела боротьба з мігрантами в Росії — оцінки та коментарі (ВІДЕО)

Мігранти в РФ. Фото: asiaplustj.info

У Росії не вистачає трудових мігрантів. Про це заявили щонайменше 53% російських компаній. Сьогодні найбільш затребуваними в РФ залишаються робітники, будівельники, лінійний обслуговуючий і виробничий персонал. Поряд з нестачею фахівців компанії зазначають: щонайменше 38% претендентів на відкриті вакансії не можуть скласти іспит на знання російської мови. До чого призвела боротьба з мігрантами в Росії — в матеріалі журналістів FREEДОМ.

Під час опитування Російського союзу промисловців і підприємців з’ясувалося, що дефіцит кадрів спостерігається практично у 83% компаній. Майже кожна п’ята компанія поскаржилася на обмеження щодо найму, введені регіонами, або пряму заборону на регіональному рівні приймати мігрантів на роботу. 

Заборона на роботу в сфері пасажироперевезень уже діє в 19 російських регіонах. А з березня 2025 року запрацює реєстр іноземців, які перебувають у РФ незаконно. 

Також внесли до Держдуми наприкінці вересня і п’ять законопроєктів, що посилюють покарання за нелегальну міграцію. Зокрема, іноземне громадянство вважатимуть обтяжуючою обставиною при злочинах. Так, в Іркутську в справі про організацію нелегальної міграції затримано главу узбецького національного центру “Наше Отечество” Юсупа Кулматова і заступника голови таджицької діаспори.

“Обидва затриманих фігурують у справі закритої в травні 2024 року школи для мігрантів. За даними Слідчого комітету, мігрантам видавали сертифікати про успішне складання іспитів на знання російської мови і законодавства РФ “з порушенням встановленої процедури” — без навчання. Після цього іноземці пред’являли сертифікати для отримання патентів, дозволів на тимчасове проживання або посвідки на проживання. За ці послуги підозрювані отримали загалом 1,5 млн рублів”, — пише видання “ИрСити” з посиланням на управління Слідчого комітету Росії по Іркутській області. 

За посилення правил перебування іноземців у Росії взялися після теракту в “Крокус Сіті Холі” в березні 2024 року. Відтоді іноземним громадянам у РФ уже багато чого заборонили: перевозити сім’ї до Росії, торгувати вуличною їжею, працювати у галузях освіти, охорони здоров’я і транспорту. 

Працівникам поліції дозволили ухвалювати рішення про депортацію іноземців без рішення суду або прикордонної служби. Усе це створить ще більш сприятливе середовище для корумпованих російських правоохоронців і чиновників, вважають правозахисники. 

“Порівняно з 2019 роком, коли до Росії приїжджали приблизно 19 млн мігрантів і з них приблизно 11,5 млн були трудовими, у 2024 році приїхали 6,5 млн осіб. І тільки 3,3 млн із них — трудові мігранти. Я думаю, те, що введуть із січня 2025 року, скоротить ще більше наплив мігрантів приблизно втричі. Вони вважатимуть за краще працювати нелегально”, — вважає правозахисниця Валентина Чупик. 

Своє невдоволення політикою Кремля щодо мігрантів висловили прем’єр-міністр Таджикистану Кохір Расулзода, а також глава Чечні Рамзан Кадиров. 

“Міграційну політику якщо і змінювати, то не таким огидним чином, коли розлючено кидаються на всіх немісцевих, хто під руку попадеться. Затримують без будь-яких церемоній, до того ж останнім часом заходи ці проводять дуже жорстко. Тому закликаю залишити ці середньовічні підходи і зайнятися точковим вирішенням питання”, — написав Кадиров у Telegram. 

Однак Кремль не стурбований ані проблемою дефіциту кадрів, ані порушенням прав людини, ані економічними проблемами в країні. Мігранти для режиму — ресурс перспективний. Адже отримання громадянства або посвідки на проживання в РФ тепер передбачає постановку на військовий облік і відправку на фронт.

“Російська влада вважає, що мігранти мають бути “паїньками”, не порушувати жодних законів, а тепер, коли Росія воює проти України, масово мають поповнювати лави російських військ на знак подяки за те, що РФ забезпечує їх хлібом насущним. Але ці завищені очікування з’явилися в той момент, коли Росія, особливо після початку війни проти України і після запровадження санкцій, втратила колишній інтерес для трудових мігрантів”, — сказав таджицький журналіст Мірзо Салімпур в інтерв’ю виданню “Новая газета Европа”. 

Від початку 2024 року на військовий облік у Росії поставили понад 2,5 тис. мігрантів, які отримали російське громадянство. Вербують мігрантів на війну проти України і в тюрмах. Так, сина громадянки Узбекистану, заарештованого за торгівлю наркотиками, змушують йти на фронт. 

“Каже, що їх забирають на війну, вони чинять психологічний тиск. Син сказав, що ув’язнені змушені йти за власним бажанням. Але ж ми народжували своїх дітей не для війни Росії. Мій син каже, що їх не б’ють, але чинять моральний тиск”, — поділилася жінка.  

За даними Російської служби ВВС і “Медиазоны”, від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну загинув щонайменше 51 громадянин Таджикистану, 47 узбекистанців і 26 громадян Киргизстану. Це тільки ті загиблі, чиї особи журналісти змогли ідентифікувати.

Читайте такожУ Росії посилять політику проти мігрантів — деталі від правозахисниці

Нагадаємо, у 3,5 рази знизилося число трудових мігрантів в Росії 2024 року порівняно з 2019-м.

Читайте також: Кремль посилює політику щодо мігрантів і готує їх до війни проти України — деталі (ВІДЕО)

Прямий ефір