Проведення виборів в Україні неможливе до закінчення війни, але Кремль пробує використати цю тему, щоб розгойдати внутрішньополітичну ситуацію в країні, а також підірвати довіру західних партнерів. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов.
Він підкреслив, що, згідно з українським законодавством, нинішній президент України зберігає свою владу доти, доки його не замінить на цій посаді наступний обраний президент.
“У цьому питанні є принцип безперервності влади… Не може бути правового вакууму, тобто коли в когось закінчилися повноваження, а ніяка інша влада не з’являється. Що стосується більш конкретних формулювань, через що взагалі виникли суперечки, бо щодо повноважень парламенту під час воєнного стану дуже детально прописано, що якщо закінчення повноважень припадає на час воєнного стану, то вони продовжуються до часу обрання нового парламенту. Що стосується президента, то стаття трохи в інших формулюваннях говорить про те, що президент не може нікому передавати свої повноваження, а передає їх лише новообраному президенту. У принципі, статті 108-ї для більшості конституційних юристів достатньо для того, щоб стверджувати, що й після 20 травня, й протягом будь-якого терміну, доки не закінчиться воєнний стан, ми маємо легітимного президента, який жодним чином не обмежить свої функції. Ба більше, він не має права нікому передавати свої повноваження. Це прямо заборонено Конституцією”, — пояснив Попов.
Він підкреслив, що під час такої агресивної війни, настільки серйозних обстрілів, технічно неможливо організувати вільні, конкурентні вибори, щоб вони відповідали тим стандартам, до яких звикли українці.
“Крім юридичних передумов, існують ще й політичні. Є консенсус українського суспільства, української опозиції та української влади в тому, що до закінчення воєнних дій, до закінчення воєнного стану жодні вибори проводитися не будуть… Тобто люди навіть не уявляють, як можна провести вибори, коли в нас по 3 тривоги на день, коли в нас обстрілюють щодня об’єкти цивільної інфраструктури, і коли в нас мільйон людей перебуває в армії, де, звичайно, із них сотні тисяч безпосередньо беруть участь у бойових діях, й організувати їхнє голосування не можна, й обмежити їхні права ніхто не може”, — сказав експерт.
За словами Попова, опитування показують високий рівень довіри українців до президента.
“Рівень внутрішньої легітимності дуже високий і з боку населення, і з боку елітних груп. А що стосується зовнішньої легітимності, то точно так само, по-моєму, нещодавно була заява однієї з офіційних осіб Європейського Союзу про те, що питання дати проведення виборів — це внутрішня справа України, і як Україна буде вирішувати, так це і буде. Зовнішня легітимність президента точно також підтверджується тим, що і після 20 травня у нього буде такий самий високий рівень зустрічей”, — сказав експерт Українського інституту майбутнього.
Він нагадав, що на червень заплановано багато статусних заходів за участю Володимира Зеленського, зокрема конференція з відновлення України в Берліні, це засідання “Великої сімки” в Італії, це Глобальний саміт миру.
“Природно, це буде просто найяскравішим підтвердженням зовнішньої легітимності, що ніхто, крім, мабуть, Росії, не ставитиме під сумнів легітимність української влади”, — сказав Попов.
Експерт прогнозує, що в період до 20 травня буде посилено щільність “інформаційного вогню” російської пропаганди з метою розгойдати ситуацію в Україні.
“А після 20 травня, за ідеєю, все затихне, тому що не станеться ніяких повстань, путчів, і тому противник шукатиме інші приводи для нових інформаційних спеціальних операцій, знову ж таки намагатиметься зірвати Глобальний саміт миру, розповідаючи, що це не такий саміт, не такий мир й взагалі не така Швейцарія, або ще щось. Усе-таки є інформаційні війська у противника, й вони зайняті щодня такою роботою”, — зазначив експерт.
Читайте також: Вибори в Україні можна провести не раніше, ніж через пів року після закінчення війни — думка
Нагадаємо, Україна не проводить вибори через розв’язану Кремлем війну. Якби не російська агресія, президентські вибори в Україні мали відбутися 31 березня 2024 року. Однак під час повномасштабної війни провести волевиявлення в державі неможливо. Своєю чергою російські спецслужби хочуть використати відсутність виборів, щоб зруйнувати легітимність центральної влади в очах громадян.