Вище військове і політичне керівництво РФ має відповісти за злочин агресії проти України, для цього важливий міжнародний характер спеціального трибуналу. Для зняття імунітету з Путіна, Шойгу та інших керівників РФ є спеціальний механізм. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла голова української делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Марія Мезенцева.
Створення спецтрибуналу над військово-політичним керівництвом РФ відображено в сьомому пункті “Повернення справедливості” мирного плану президента України Володимира Зеленського.
“Це питання про загальну справедливість, яка має на увазі й покарання за найбільше зло, яке на цей момент вчинило близько 130 тис. воєнних злочинів різного характеру, це саме злочин агресії. Це планувало та імплементувало саме вище політичне та військове керівництво Росії”, — сказала Мезенцева.
Створення міжнародного трибуналу важливе, тому що на сьогоднішній момент у світі немає легітимного органу, здатного притягнути за злочин агресії керівництво Росії.
Злочин агресії може розглядати Міжнародний кримінальний суд (МКС), але Росія не ратифікувала Римський статут МКС, тому не визнає його рішення.
Трибунал можна було б створити через ООН, в Організації Об’єднаних Націй уже є такий досвід щодо інших країн. Але зараз РФ є постійним членом Ради безпеки ООН із правом вето, тому вона однозначно заблокує таку ініціативу.
“Тому ми дивимося на це в ширшому спектрі можливостей. Наприклад, розглядаємо варіант міжнародного трибуналу на базі Ради Європи. Рада Європи на рівні міністрів закордонних справ запропонувала свій майданчик для такої організації”, — повідомила Мезенцева.
Крім того, вище політичне і військове керівництво Росії — Путін, Лавров і Шойгу — мають імунітет за міжнародним правом.
“Але є механізм, як його зняти. Якщо міжнародний договір буде підтриманий партнерами, це буде легко зробити. І вже [при Раді Європи] з боку парламентаріїв давно було створено спеціальну групу, до якої входять 40 країн, зокрема, й представники “Великої сімки”, наприклад, Японія, яка не є членом Ради Європи”, — пояснила голова української делегації в ПАРЄ.
Важливим кроком щодо наближення створення спецтрибуналу буде і Глобальний саміт миру, який 15-16 червня у Швейцарії прийме представників багатьох країн.
Читайте також: Трибунал для Путіна за війну проти України: яким його бачить Київ (ВІДЕО)
Як повідомлялося раніше, Рада Європи вже почала процес створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії Росії проти України.